زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه

تاریخ: ۱۴۰۰-۱۰-۲۹
نویسنده: سهیل
آیا بازی‌های Activision Blizzard منحصرا برای Xbox خواهند بود؟

مایکروسافت در حال خرید Activision Blizzard است و این یک معامله بزرگ بدون اغراق است و به معنای واقعی کلمه بزرگترین خرید در تاریخ بازی است که مجموعاً 68.7 میلیارد دلار است. اما این یک معامله بزرگ برای بازیکنان است و نه فقط برای ایکس باکس یا رایانه شخصی، بلکه در پلی استیشن نیز چنین است. از آنجایی که زمانی که این خرید در سال 2023 بسته شود و مایکروسافت کنترل Activision Blizzard را در اختیار بگیرد، می‌توانید انتظار داشته باشید که تعداد قابل توجهی از IPهای ناشر، انحصاری کنسول شوند. بله، منظورم Call of Duty نیز هست.

یک ماجرای تکراری

اگر این خبر شما را شوکه کرده است و با خود فکر می‌کنید «نه، مایکروسافت نمی‌تواند این کار را به خوبی انجام دهد»، خبر بدی برای شما دارم زیرا می‌تواند و دقیقاً همین کار را قبلا انجام داده است. خرید ZeniMax Media توسط مایکروسافت در سال 2020 را به یاد بیاورید. زمانی که فکر می‌کردیم یک خرید 7.5 میلیارد دلاری بسیار هنگفت است. اما بلافاصله پس از آن، بازیکنان همان نگرانی ها را داشتند. آیا مایکروسافت می‌تواند بازی‌های Bethesda را بگیرد و آن‌ها را برای کنسول‌های Xbox اختصاص دهد؟

برای مدتی، فیل اسپنسر این سوال را بدون پاسخ گذاشت. او در یک پست وبلاگی نوشت که “برخی از عناوین جدید در آینده” انحصاری برای بازیکنان Xbox و PC خواهد بود. البته کلمه کلیدی “برخی” در آنجا است و جای امیدواری را برای بازیکنان پلی استیشن باقی می گذارد. این بدان معنا بود که شاید، فقط شاید، بازی بعدی Elder Scrolls یا Fallout به هر پلتفرمی بیاید، درست مانند زمانی که بتسدا یک استودیوی فرست پارتی نبود.

زمانی که اسپنسر مصاحبه ای با GQ انجام داد که در آن گفت که Starfield و The Elder Scrolls VI انحصاری برای ایکس باکس و رایانه های شخصی خواهند بود، این موضوع پس از آن حذف شد. پیت هاینز، معاون ارشد ارتباطات جهانی Bethesda، در مصاحبه ای با GameSpot گفت: «متاسفم. تنها چیزی که واقعاً می‌توانم بگویم این است که عذرخواهی می‌کنم، زیرا مطمئن هستم که این برای مردم ناامیدکننده است، اما من نمی‌توانم کار زیادی در مورد آن انجام دهم.»

به زبان ساده، در سال 2021 برای مایکروسافت منطقی نبود که به بازیکنان کنسول های پلی استیشن اجازه دهد بازی های Bethesda را دریافت کنند. در حالی که ممکن است این شرکت بگوید که می‌خواهد همه بتوانند به راحتی بازی کنند، یک هشدار وجود دارد که آن بازی‌ها باید بر روی پلتفرم‌های مایکروسافت اجرا شوند. این بدان معناست که اگر در ایکس باکس نیستید یا اشتراک گیم پاس ندارید، شانسی نخواهید داشت و این قرار نیست به این زودی ها تغییر کند.

مثل همیشه

با خرید Activision Blizzard توسط مایکروسافت، این سوال که آیا Call of Duty – همراه با بسیاری از دیگر فرنچایزهای اصلی Activision Blizzard – انحصاری برای Xbox و PC خواهد بود یا خیر، خود پاسخ می دهد. درست مانند خرید ZeniMax Media، مایکروسافت قرار نیست برای قرار دادن بازی‌ها بر روی پلتفرم‌هایی که متعلق به خود نیست، مبالغ زیادی خرج کند. ترجیح می‌دهد بازیکنان را وارد اکوسیستم خودش کند، از آنها بخواهد اشتراک Game Pass یا کنسول Xbox بخرند.

هیچ انگیزه ای برای مایکروسافت برای دادن بازی به بازیکنان پلی استیشن وجود ندارد و غول فناوری قطعاً این کار را از روی حسن نیت انجام نمی دهد.
از سال 2023، زمانی که خرید اکتیویژن بلیزارد توسط مایکروسافت بسته می‌شود، می‌توانید شرط ببندید که Call of Duty به همراه چندین فرنچایز دیگر، به پلتفرم‌های ایکس‌باکس منتقل می‌شوند.

اگر صادق باشیم، تنها راهی که کاربران پلی استیشن می توانند پس از سال آینده یک بازی Call of Duty را بازی کنند، Call of Duty: Warzone خواهد بود. اگر مالک پلی استیشن هستید و به دنبال تجربه سالانه Call of Duty هستید، به فکر هزینه اضافی باشید و آماده پرداخت به مایکروسافت شوید.