زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه

تاریخ: ۱۴۰۰-۰۵-۱۷
نویسنده: سهیل
اسکن شدن گوشی های آیفون برای یافتن تصاویری با مضمون سوء استفاده جنسی

اپل اعلام کرده است که در تلاش برای محافظت از جوانان و جلوگیری از انتشار چنین مطالبی، اسکن دستگاه های آیفون را برای مشاهده تصاویر سوء استفاده جنسی از کودکان آغاز می کند. این شرکت بزرگ با اعلام این اقدام در روز پنجشنبه 5 اوت، گفت که از فناوری در نسخه های بعدی iOS و iPadOS برای تشخیص تصاویر غیرقانونی کودکان در تلفن آیفون یا تبلت های ساخت اپل استفاده خواهد کرد.

 

تکنولوژی یافتن تصاویری با مضمون سوء استفاده جنسی در آیفون چگونه کار می کند؟

اپل می گوید قبل از بارگذاری یک تصویر در iCloud، یک ابزار تشخیص به نام neuralMatch با استفاده از پایگاه داده ای از تصاویر سوء استفاده جنسی که قبلاً در مرکز ملی کودکان مفقود شده و استثمار شده (NCMEC) شناخته شده است، یک فرآیند تطبیق روی دستگاه را انجام می دهد. این شرکت گفت که این فناوری با در نظر گرفتن حریم خصوصی کاربر طراحی شده است و توضیح داد که تصاویر یک دستگاه را مشاهده نمی کند، بلکه از اثر انگشت دیجیتالی مرتبط با محتوا استفاده می کند که به آن امکان می دهد مطابقت را بررسی کند.

اگر سیستم تصاویری از سوء استفاده جنسی از کودکان را تشخیص دهد، پرونده به NCMEC گزارش شده و به نیروی انتظامی منتقل می شود. حساب اپل کاربر نیز غیرفعال می شود.

 

Messages، Siri و Search

برنامه پیام های اپل همچنین از یادگیری ماشینی روی آیفون برای هشدار به کودکان و والدین آنها در هنگام دریافت یا ارسال عکس های جنسی استفاده می کند. Siri و Search نیز به روز می شوند، به طوری که اگر شخصی در رابطه با سوء استفاده جنسی از کودکان جستجویی را انجام دهد، قبل از ارسال به مقام های مربوطه به او اطلاع داده می شود که علاقه او به این موضوعات بسیار مضر است و پیگرد قانونی دارد.

 

واکنش مرد

در حالی که گروه های حمایتی از کودکان از این اقدام اپل استقبال کرده اند، دیگران نگرانی خود را مبنی بر اینکه این سیستم می تواند به صورت پنهانی مورد استفاده قرار گیرد، ابراز نگرانی کرده اند.

متیو گرین، محقق برجسته رمزنگاری از دانشگاه جانز هاپکینز، در مجموعه ای از توییت هایش گفت که این سیستم به طور بالقوه می تواند توسط افراد شرور مورد سواستفاده قرار گیرد و با ارسال تصاویر غیرقانونی به یک فردی که با آن دشمنی دارند درحالیکه فرد بی گناه است ممکن است به خاطر این تصاویر گناهکار شناخته شود.

اما اپل اصرار دارد که این سیستم “از دقت بسیار بالایی برخوردار است و کمتر از یک در یک تریلیون در سال نشان می دهد که یک حساب مشخص نشان داده شده است.” .

این شرکت می گوید اگر کاربری احساس کند که حساب او به اشتباه پرچم گذاری شده است، “می تواند درخواست تجدید نظر برای بازگرداندن حساب خود کند.”

اما این نگرانی نیز وجود دارد که ممکن است دولت های استبدادی از این سیستم برای نظارت بر شهروندان مانند فعالان مخالف رژیم استفاده کنند.

در تجزیه و تحلیل بیشتر، گرین گفت: “صرف نظر از برنامه های بلند مدت اپل، آنها یک سیگنال بسیار واضح ارسال کرده اند. به نظر آنها (بسیار تأثیرگذار)، ساختن سیستم هایی که تلفن کاربران را برای محتوای ممنوعه اسکن می کنند، بی خطر است. این پیامی است که آنها به دولتها، خدمات رقیب، چین و شما ارسال می کنند. ”

این محقق ادامه داد: “درست یا غلط بودن آنها در آن نقطه چندان اهمیتی ندارد. این سد را می شکند دولت ها آن را از همه مطالبه خواهند کرد. و تا زمانی که بفهمیم این یک اشتباه بوده، خیلی دیر خواهد شد. ”

در همین حال، جان کلارک، رئیس و مدیرعامل NCMEC، حرکت اپل را “تغییر دهنده بازی” توصیف کرد، و افزود: “با توجه به تعداد زیادی از افرادی که از محصولات اپل استفاده می کنند، این اقدامات ایمنی جدید برای کودکانی که به صورت آنلاین فریب می خورند و مورد سو استفاده قرار می گیرند، می تواند نجات دهنده باشد.”

اپل گفت که تغییرات ابتدا در به روزرسانی iOS 15، iPadOS 15، watchOS 8 و macOS Monterey در اواخر امسال وارد ایالات متحده می شود.