زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه

تاریخ: ۱۴۰۰-۰۶-۰۷
نویسنده: سهیل
انویدیا نه تنها در زمینه گرافیک از AMD پیشی می گیرد، بلکه همچنان در حال پیشرفت است

علی رغم تجدید حیات AMD در بازار پرازنده ها، انویدیا هنوز بر بازار GPU تسلط دارد. این بر اساس گزارش Jon Peddie Research است که نشان می دهد میزان  فروش سالانه  GPU 3.4 درصد افزایش یافته است.

از سه ماهه دوم سال 2020 تا سه ماهه دوم سال 2021، AMD حدود 3 درصد سهم بازار را از دست داد در حالی که انویدیا 3 درصد در همان بازه زمانی کسب کرد. انویدیا همچنان 83 درصد در مقایسه با 17 درصد AMD سهم عمده بازار GPU مجزا را حفظ می کند. در کل در بازار پردازنده های گرافیکی، اینتل از نظر فنی دارای رتبه اول با 68 درصد سهم بازار در مقایسه با انویدیا 16 درصد و AMD  15 درصد است. این به سادگی یک دلیل منطقی ست که چرا بیشتر CPU های اینتل که دارای GPU یکپارچه هستند.

قسمت جالب داستان، کاهش جزئی AMD در بازار GPU های مجزا است. پلتفرم AMD Ryzen در سمت CPU آن را در فاصله قابل توجهی از Intel قرار داده است. مهندسی معماری هوشمند این شرکت و حرکت به فرایند 7 نانومتری باعث شده تا مدتی برنده تاج قیمت نسبت به عملکرد شود. با این حال، به نظر نمی رسد که آن مهندسی هوشمند هنوز به سمت GPU متمایل شده باشد.

DLSS در مقابل FidelityFX Super Resolution

AMD FidelityFX Super Resolution (FSR) خود را به عنوان جایگزینی برای تکنیک ارتقاء Nvidia’s Deep Learning Super Sampling (DLSS) معرفی کرد. FSR یک بازی را کمتر از وضوح اصلی ارائه می دهد و برای بازسازی تصویر “بازسازی لبه” را انجام می دهد. به دنبال آن وضوح، نگاشت لحن و ضد آلیاسینگ وجود دارد. در مقابل، DLSS انویدیا از هوش مصنوعی (A.I.) و یادگیری ماشینی استفاده می کند که روی هسته های Tensor اختصاصی روی کارت های RTX خود کار می کند تا تصویر را با جرئیات بیشتری بازسازی کند. FSR قطعاً رقیب قدرتمندی است، اما هنوز از نظر کیفیت تصویر از DLSS کمتر است.

انویدیا توانسته است DLSS A.I را آموزش دهد. این مدل سالهاست که مزیت رقابتی به آن می بخشد. در مقابل، FSR AMD از الگوریتم قدیمی ارتقاء استفاده می کند. انویدیا همچنین با کارت های خود برنده بازی اعداد می شود. خط Turing انویدیا برای اولین بار در سپتامبر 2018 منتشر شد و قبلاً از قابلیت ری ترکینگ مبتنی بر سخت افزار برخوردار بود. DLSS ردیابی اشعه را با اجازه به بازی ها برای حفظ نرخ فریم قابل پخش در عین حفظ وضوح بالا، تکمیل کرد. همراه با عرضه کارت های آمپر در سال 2020، به Nvidia چهار سال و دو نسل فرصت داده شده است تا فناوری خود را بهبود بخشد.

پیشروی عظیم انویدیا در سهم بازار این توانایی را دارد که توسعه دهندگان را متقاعد کند تا از فناوری های اختصاصی آن مانند DLSS پشتیبانی کنند. در نتیجه، بسیاری از بازی های بزرگ AAA با وجود حمایت فزاینده از FSR از DLSS پشتیبانی می کنند.

ما نمی دانیم که فاکتورهایی مانند DLSS یا حتی RTX برای خریداران بالقوه چقدر مهم هستند، اما در حال حاضر، Nvidia هنوز پیشتاز است.

امید نسل بعدی در کمبود تراشه

شکی نیست که این همه گیری کرونا ویرانی را در بازار GPU ایجاد کرده است. کمبود تراشه همراه با تقاضای زیاد و افزایش قیمت باعث شده است که برای بسیاری از افراد امکان دستیابی به کارت های گرافیکی جدیدتر وجود نداشته باشد. این باعث شده است که بسیاری از سازندگان رایانه های شخصی به جای دسکتاپ های پیش ساخته و لپ تاپ های بازی به سراغ رایانه های شخصی بروند.

لپ تاپ های بازی اکثراً دارای پردازنده های گرافیکی مجزا Nvidia هستند و تنها تعداد معدودی از آنها GPU های مجزا AMD را ارائه می دهند. چند گزینه ارزان قیمت برجسته وجود دارد که از یکی از واحدهای پردازش سریع AMD (APU) با گرافیک Vega یکپارچه استفاده می کنند. در قسمت رایانه های رومیزی، تولید کنندگان و فروشندگان آنلاین GPU های Nvidia را در اکثر SKU ها ارائه می دهند. به این ترتیب، مشکل در خرید کارت های گرافیک به نفع Nvidia در لپ تاپ ها است.

در حالی که AMD در عملکرد پردازنده های گرافیکی مجزا خود در مقایسه با انویدیا پیشرفت های بزرگی کرده است، بزرگترین مزیت آن همچنان بازار کنسول ها است. PlayStation 5 و Xbox Series S/X دارای پردازنده های Zen 2 با GPU های RDNA2 هستند. در حالی که انویدیا در بازار رایانه های شخصی برتری دارد، انحصار AMD بر بازار کنسول های نسل بعدی به این معنی است که می تواند توسعه دهندگان را متقاعد کند تا فناوری های خاص AMD مانند FSR را روی کنسول ها پیاده کنند.

موفقیت AMD در بازار کنسول ها می تواند منجر به نوعی “وسوسه برای خرید” شود که بر فروش کارت های مجزا آن تأثیر می گذارد. Xbox Series X و PS5 هر دو با توجه به نقاط قیمتی که نسبت به رایانه های بازی دارند، عملکرد چشمگیری را نشان داده اند. حتی در آن زمان، Valve’s Steam Deck بازی های رایانه ای را در APU مشابه کنسول ها اجرا می کند.

کمبودها و اسکالپرها را کنار بگذاریم، رقابت بین انویدیا، AMD و در حال حاضر اینتل تنها می تواند خبرهای خوبی را برای گیمرها رقم بزند. باید ببینیم آیا عرضه کارت گرافیک Arc Alchemist اینتل انتخاب دیگری برای مصرف کنندگان است یا خیر و آیا AMD می تواند دوباره به رقابت بپردازد.؟