زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه

تاریخ: ۱۴۰۰-۱۲-۱۰
نویسنده: سهیل
بازنگری اساسی UI، UX برای به روز رسانی آینده Windows11 برنامه ریزی شده است

طبق گزارش‌ها، مایکروسافت در حال کار بر روی راه‌اندازی تعدادی از ویژگی‌های جدید Windows11 است که به زودی می‌توانند برای عموم عرضه شوند. ویژگی‌هایی که در حال برنامه‌ریزی هستند عبارتند از ژست‌های حرکتی جدید، پشتیبانی از پوشه‌های برنامه در منوی استارت، روش جدیدی برای جدا کردن پنجره‌ها برای فعال کردن چندوظیفه یکپارچه‌تر و پشتیبانی از حرکات جدید برای کمک به ارتقای تجربه ویندوز 11 در تبلت‌ها. اگرچه تاریخ انتشار مشخصی هنوز مشخص نیست، پیش‌بینی می‌شود که برخی از این ویژگی‌ها می‌توانند در نسخه اصلی بعدی ویندوز، که با نام Sun Valley 2 نیز شناخته می‌شود، وارد شوند، در حالی که برخی از پیشرفت‌ها می‌توانند بخشی از به‌روزرسانی فعلی ویندوز 11 باشند.

این شرکت هیچ یک از ویژگی‌های ذکر شده را تایید نکرده است و گزارش ویژگی‌های جدید از طریق انتشارات فناوری Windows Central ارائه شده است که گزارش داده است که این شرکت در حال آماده‌سازی ویژگی‌ها در ابتدا برای ساخت بتا با هدف قرار دادن آزمایش‌کنندگان Windows Insiders در Dev Channel است. این نشریه چند مخاطب را برای گزارش خود ذکر کرد و اشاره کرد که گفته شده است که مایکروسافت هفته قبل را بر روی تعدادی ویژگی جدید برای ویندوز 11 کار کرده است. گزارش تغییرات جدید پس از انتشار پیش نمایش اخیر Windows11 ارائه می شود.

با نقشه راه ویژگی های Windows11، به نظر می رسد که مایکروسافت یک بار دیگر در حال تغییر منوی استارت معروف خود است. مشابه نحوه کار پوشه ها در دسکتاپ، با تغییر منوی استارت جدید، به زودی می توانید آیکون های برنامه ها را روی هم بکشید تا فورا پوشه ها را ایجاد کنید. پشتیبانی از پوشه‌ها در منوی استارت می‌تواند به سازماندهی بهتر و کاهش شلوغی کمک کند.
مایکروسافت علاوه بر منوی Start سازماندهی‌شده‌تر، با ارائه یک ویژگی جدید Snap Bar که به پنجره‌های مختلف اجازه می‌دهد به هم متصل شوند، در حال کار بر روی یک تجربه کاربری جدید با چندوظیفگی است. اکنون، هنگامی که یک پنجره روی صفحه نمایش جابجا می شود، یک منوی Snap bar از بالای صفحه با عملکردهای بیشتر ظاهر می شود. در حالی که ما هنوز این ویژگی را در عمل ندیده‌ایم.

برای دارندگان تبلت های ویندوزی، مایکروسافت همچنین در حال کار بر روی پشتیبانی از حرکات حرکتی جدید است که استفاده از Windows11 را در تبلت ها آسان تر می کند. به زودی، می‌توانید از لبه پایین صفحه به بالا بکشید تا مواردی مانند سینی سیستم، تنظیمات سریع و منوی استارت را نشان دهید. این موارد می توانند به طور بالقوه پنهان شوند، مانند تبلت های مصرفی Android و iPad هنگام راه اندازی برنامه ها، به شما یک نمای تمام صفحه از کاری که انجام می دهید، و زمانی که دوباره به منوی Start نیاز دارید، می توانید از پایین به بالا بکشید

کشیدن و رها کردن بهتر نیز به نوار وظیفه می آید. مشابه پوشه‌های منوی استارت، به زودی می‌توانید فایل‌ها و موارد دیگر را برای باز کردن برنامه‌ها بکشید و رها کنید. می‌توانید برای مثال، برای راه‌اندازی یک نوشته، یک فایل را روی برنامه Microsoft Word در نوار وظیفه بکشید.
اینها برخی از تغییرات بزرگ‌تری هستند که طبق گزارش مایکروسافت برای ویندوز 11 در نظر گرفته است، اما سایر پیشرفت‌ها شامل پین کردن فایل‌ها به File Explorer، بهبود تنظیمات اعلان‌ها و زیرنویس‌های زنده است. علاوه بر این، انتظار می‌رود که مایکروسافت در هنگام کار با برنامه‌های Win32، یک بازنگری بصری در نوار عنوان قدیمی ارائه کند.

با این تغییر، برنامه های Win32 به زودی با نوار عنوان جدید با جلوه جدید راه اندازی می شوند و جایگزین نوار عنوان سفید ساده می شوند. این ویژگی خاص، طبق گفته Windows Central، قبلاً به طور خلاصه در پخش لایو اخیر مایکروسافت پیش‌نمایش شده بود.
جزئیات مربوط به زمان انتشار هنوز مشخص نیست، اما می‌توان انتظار داشت که بسیاری از این تغییرات بخشی از به‌روزرسانی Sun Valley 2 مایکروسافت باشد که برای اواخر امسال برنامه‌ریزی شده است. تغییرات اصلی Sun Valley بخشی از نسخه اولیه ویندوز 11 بود. برخی از ویژگی های کوچکتر، در صورت موفقیت آمیز بودن آزمایش، می توانند در بیلد فعلی ویندوز 11 به عنوان یک به روز رسانی جدید در هفته های آینده معرفی شوند.