زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه

تاریخ: ۱۴۰۰-۰۳-۲۹
نویسنده: سهیل
با iOS 15، آیفون از نظر حریم خصوصی از اندروید پیشی گرفت

طرفداران اندروید این مسئله را که چگونه اپل ویژگی هایی را برای iPhone مدتها بعد از دسترسی به سایر سیستم عامل ها به iPhone می دهد را مسخره می کنند. اما یک مورد وجود دارد که در آن iOS کاملاً از Android جلوتر است و رقابت میان آنها در حال افزایش است. بیایید درباره حریم خصوصی صحبت کنیم.

مدتی است که حریم خصوصی یکی از نگرانی های تلفن های هوشمند است و اپل مدتهاست که پیگیر این موضوع است. کنترل های جدید ردیابی برنامه در iOS 14.5 باعث ناراحتی شرکت هایی مانند Facebook شد و این نشاندهنده این است که اپل در حال انجام کاری صحیح است.

بسیاری از ویژگی های جدید حریم خصوصی iOS مربوط به “Permissions” است. برای انجام کارهایی مانند دسترسی به موقعیت مکانی، استفاده از میکروفون و موارد دیگر، به برنامه ای باید “اجازه” داده شود. با اینکه اندروید در نحوه درخواست مجوز به برنامه ها مسیری طولانی را طی کرده است، اما iOS همچنان فراتر از اندروید است.

مجوزهای مکان مورد مهمی است که اپل واقعاً Google را به سمت بهبود حریم خصوصی در Android سوق داده است. iOS 13 چندین گزینه جدید برای اجازه مکان، از جمله امکان محدود کردن برنامه برای استفاده از موقعیت مکانی شما فقط یک بار یا فقط زمانی که به طور فعال از برنامه استفاده می کنید، آورده است.

اپل و گوگل در واقع با یک ویژگی مشترک بودند. اندروید 11 و iOS 13 تقریباً همزمان منتشر شدند و هر دو گزینه های جدید اجازه مکان را در خود جای داده اند.

با این حال، اپل در اینجا متوقف نشد. iOS 14 در ژوئن سال 2020 با قابلیت خاموش کردن مکان “دقیق” منتشر شد. به این ترتیب، بدون اشتراک دقیق مکان خود، همچنان می توانید از برنامه هایی استفاده کنید که دارای ویژگی های موقعیت مکانی هستند. اندروید 12 که قرار است در پاییز 2021 منتشر شود، از همین ویژگی برخوردار است.

مثال دیگر، شاخص های حفظ حریم خصوصی است که در iOS 14 در سپتامبر سال 2020 اضافه شده است. هنگامی که برنامه ای از میکروفون یا دوربین استفاده می کند، در گوشه صفحه کمی نقطه نارنجی یا سبز ظاهر می شود. اندروید 12 نیز از ویژگی بسیار مشابهی برخوردار است (گرچه لازم نیست منتظر بمانید).

مجوزها فقط یکی از مناطقی است که اپل مسئولیت حفظ حریم خصوصی را بر عهده دارد. ما قبلاً اشاره کردیم که فیس بوک از برخی سیاست های جدید اپل راضی نیست و این مربوط به یک اصطلاح ترسناک است که هیچ کس دوست ندارد: “ردیابی”.

iOS 14.5 با واداشتن برنامه ها برای پرسیدن اینکه آیا می خواهند به برنامه اجازه دهند فعالیت آنها را ردیابی کند، سر و صدای زیادی ایجاد کرد. این نوع ردیابی به طور سنتی توسط برنامه ها برای اهداف تبلیغاتی استفاده می شود. بدیهی است، که اگر افراد خودشان گزینه ردیابی شدن یا نشدن را انتخاب کنند، که اکثر افراد ترجیح می دهند که این کار را نکنند، از این رو، فیس بوک بسیار شاکی شده است.!

اما در Android، این قابلیت حتی از راه دور امکان پذیر نیست. برنامه ها برای ردیابی شما مجوز نمی خواهند و هر دستگاه Android دارای “شناسه تبلیغات” است. کاربران می توانند این شناسه را بازنشانی کنند و از تبلیغات شخصی شده خودداری کنند، اما مجبورند این کار را به تنهایی انجام دهند. این کاملا اجباری ست و نمی توان به راحتی انتخاب کرد. (با این وجود، گوگل وعده داده است که در اواخر سال 2021 کنترل های بیشتری برای ردیابی تبلیغات را برای کاربران اندروید فراهم کند.)

بر خلاف اپل، بسیاری از مشاغل Google بر پایه فروش تبلیغات متکی هستند. به نوعی، این یک برد-برد برای اپل است. آیفون بیشتر مورد توجه حریم خصوصی قرار می گیرد و در عین حال، اپل برای شرکت هایی که برای فروش تبلیغات به پیگیری متکی هستند، مانند کابوس شده است.

به وضوح امروزه حریم خصوصی میدان جنگ فعلی اپل است. این یک موضوع مشترک در بسیاری از کمپین های بازاریابی شرکت است. افراد بیشتری به این درک می رسند که حریم خصوصی چیزی است که باید به آن اهمیت دهند. اپل وظیفه خود را انجام می دهد تا از این مزیت استفاده کند.

ممکن است گوگل در این زمینه نسبت به اپل عقب تر باشد، اما به وضوح دیده می شود که اهمیت حریم خصوصی را در نظر مصرف کنندگان می بیند. Android با درخواست های مجوز بهتر و پیروی از اپل در مواردی مانند ردیابی موقعیت، به طور پیوسته بهبود یافته است.

اپل می خواهد خریداران گوشی های هوشمند جدید به فکر حفظ حریم خصوصی باشند و در حال حاضر، آیفون یک انتخاب درست است. اگر بخواهد اندروید مانند اپل در حفظ حریم خصوصی عمل کند، گوگل تاثیر زیادی در این رابطه خواهد داشت.