زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه

تاریخ: ۱۴۰۰-۰۲-۱۵
نویسنده: سهیل
بررسی ماوس Logitech MX Master 3؛ خوش دستِ زیبا!

کسانی که با این سری از ماوس های لوجیتک اشنایی دارند، می دانند که چه چیزی باعث می شود دیگر ماوس ها غیر حرفه ای به نظر برسند و کارایی کمتری نسبت به این ماوس ها داشته باشند؛

اینبار، اصلاحات لازم نسبت به مدل قبلی نیز انجام شده است. اکنون Logitech Mx Master 3 براق تر، کوچک تر و سبک تر شده است؛ با چرخ های پیمایشی بهتر و قابلیت اتصال بهتری ارائه شده است. این محصول باعث می شود، نسخه قبلی خود، Logitech MX Master 2s که در نوع خود بسیار چشمگیر است، غولی کوچک به نظر برسد.

اساسا، Logitech هر آنچه را که در مورد Master 2s شگفت انگیز است، در نظر گرفت و ضمن پیشرفت در پروژه، آنها را در یک پکیچ بهتر قرار داد. این عملکرد باعث بهتر شدن Logitech MX Master 3 از مدل قبلی خود می شود. با توجه به اینکه Master 2s رضایت مارا به خوبی جلب کرده است و 5ستاره با توجه به نظرسنجی گرفته است بیانگر همین ویژگی هاست.

طراحی ارگونومیک آن نیز در جای خود قابل توجه است، وجود یک برامدگی مناسب درقسمت استراحت کف دست باعث میشود که انگشتان بدون هیچ اذیتی هر هشت دکمه را استفاده کنند. متاسفانه برامدگی در اینجا به اندازه Master 2s مشخص نیست و این شاید نتیجه تلاش Logitech برای زیبا تر کردن آن باشد. با این حال، هنوز پشتیبانی کافی برای جلوگیری از خستگی، به خصوص کف دست، ارائه می دهد.

بررسی ماوس Logitech MX Master 3؛ خوش دستِ زیبا!

تجربه کار با Mx Master 3

طراحی و دکمه ها

پوشش لاستیکی روی این ماوس برای چسبیدن بهتر کف دست روی ماوس عالی است بنظر ما، اگر چه کسانی هستند که به آن عادت ندارند و ممکن است در ابتدای کار لمس آن کمی عجیب باشد. آنچه در اینجا به خوبی احساس می شود، بهبود یافتن چرخ های میانی است. Logitech با ساختار فولادی تراش خورده ای MX Master 3 را بروز رسانی کرده است. این بروز رسانی به شما بازخورد لمسی بسیار ارام و حساس ارائه می دهد. در واقع این چرخ ها به قدری عالی هستند که باعث می شوند Master 2s کالایی کم کیفیت و ناپسند به نظر برسد.

یکی دیگر از پیشرفت های چشمگیر طراحی که در اینجا از آن استقبال میکنیم، قرار گیری دکمه های کناری ست، دکمه هایی که در سری Master 2s در پشت چرخ اسکرول کناری قرار داشتند. اما در Master 3 همان دکمه ها با یک دکمه دیگر زیر چرخ اسکرول کنار هم قرار گرفته اند. این پیکر بندی باعث میشود تا دسترسی اسان تر شود و استفاده از آن ها گیج کننده نباشد. لازم به ذکر است که همانطور که گفته شده، Master 3 نسبت به مدل قبلی خود کمی کوچکتر، براق تر و سبک تر است. شاید بگویید تفاوت ابعاد چند اینچی بر روی کاغذ، در هنگام تجربه کار با ماوس زیاد به نظر نرسد، اما باید بگویم در هنگام استفاده بسیار به چشم می اید.

ما به Masater 2s عادت کرده ایم، زیرا چندسالی است که ازآن به عنوان ماوس اصلی استفاده می کنیم. با این حال، ما با خوشحالی می خواهیم این مدل جدید را خریداری کنیم، زیرا درآن مچ دست و انگشتان حالت راحت تری دارند. وجود چند مورد اضافی مثل کابل و پورت شارژ این محصول را متمایز کرده است. در حالیکه Master 2s دارای پورت و کابل میکرو usb دست و پا گیر بود. این کابل به usb-c ارتقاع یافته است که به معنی شارژ سریعتر است. همچنین اگر قبلا برای وسایل جانبی خود کابل usb-c در دست دارید، لازم به تهیه دوباره آن نیست.

طول عمر باتری

ماندگاری باتری و DPI در Logitech MX Master3 به ترتیب، باتری تا 70 روز و DPI روی 4000 ثابت می ماند.ا ما این قابلیت ها برای کاربران ماوس بیش از اندازه نیاز است و قطعا از انچا اکثر ماوس های غیر حرفه ای ارائه می دهند، بهتر است. این فناوری از همان فناوری دقیق Darkfield در سنسور خود استفاده می کند و عملکردی همانند Master 2s به ان می دهد و از فناوری Smartshift به جا مانده است، که به شما اجازه می دهد با تشخیص جریان به طور خودکار بین حالت چرخش ازاد و حالت کلیک بر روی برنامه یا پنجره ای را که بازکرده اید، کلیک کند.

کیفیت اتصال بیسیم

با این وجود، دو کار که Mx Master 3 بهتر از مدل قبلی خود انجام می دهد، پیمایش و اتصال است. طبق گفته Logitech، چرخ اسکرول میانی جدید 87% دقیق تر است و قادر است تا 1000 خط در ثانیه پیمایش کند. طی آزمایشات ما ثابت شده است که کسری از ثانیه سریعتر است. با تنظیم سرعت پیمایشی هر دو ماوس در حداکثر و تنظیم صاف پیمایش (در برنامه Logi option انجام می شود)، در حالت freespin به طور متوسط حدود 20%سریعتر است.

از نظر اتصال، یک تجربه یکپارچه تر می باشد. در استفاده از Master 2s ما مشکلاتی داشتیم، از جمله زمانی که ماوس قبلا به دستگاه دیگری وصل شده بود و در اختصاص بلوتوث به دستگاه جدید دچار مشکل می شدیم و مجبورا یا باید اتصال را قطع می کردیم یا ماوس را دوباره تنظیم می کردیم. البته امروزه شاید به لطف به روزرسانی سخت افزار، این مسئله سرانجام خود به خود حل شود. اما نکته قابل توجه در اینجا این است که در MX Master 3 بعد از تست شدن این مشکل فعلا وجود نداشت. در همین حال، گزینه سوم اتصال از طریق یک دانگل usb پیشرفته 2.4گیگاهرتزی بی عیب و نقص و طولانی مدت باقی مانده است.

بررسی ماوس Logitech MX Master 3؛ خوش دستِ زیبا!

آن را نخرید اگر …

  1. شما فقط به یک دستگاه اشاره و کلیک نیاز دارید

اگر مجموعه ویژگی های Logitech MXMaster3 فراتر از چیزی است که بتوانید از آن به طور کامل استفاده کنید، احتمالا بهتر است یک گرینه دیگر را تهیه کنید.

  1. شما چیزی ارزان قیمت میخواهید

کسانی که نمیتوانند همه ی بودجه خود را صرف خریدن ماوس کنند میتوانند از مدل های ارزان تری استفاده کنند. ماوس های توانمند زیادی هستند که قیمتشان نصف قیمت این محصول است.