زمان تقریبی مطالعه: 1 دقیقه

تاریخ: ۱۴۰۰-۰۷-۲۹
نویسنده: سهیل
تراشه M1 Pro اپل دارای 16 هسته گرافیکی است که با عملکرد گرافیکی مجزا رقابت می کند

در رویداد Apple Unleashed روز دوشنبه، این شرکت تراشه M1 Pro را معرفی کرد، که دومین تلاش اپل در استفاده از سیلیکون خود در دسکتاپ و لپ تاپ های خود است. M1 به اندازه کافی چشمگیر بود، اما به نظر می رسد تراشه جدید تعداد هسته و ظرفیت RAM را تا حد ممکن افزایش می دهد، به علاوه قدرت گرافیکی را نیز تقویت می کند.

شایعات به دو نسخه از M1 Pro اشاره می کنند: هر دو با 10 هسته CPU، اما یکی با 16 هسته گرافیکی و دیگری با 32 هسته. بر اساس عملکرد هفت تا هشت هسته GPU در M1 – بسته به مدل انتخابی شما – برخی حدس می زنند که قدرت اضافی می تواند M1 Pro را به سطح یک کارت گرافیک موبایل RTX 3070 برساند.

اگر می خواهید برخی از بهترین بازی های مک را انجام دهید، عالی است. اما شایعات M1 Pro به قدرت محاسباتی عمومی بسیار بالاتری نیز اشاره دارند. اگرچه ممکن است برآمدگی هشت هسته CPU تا 10 تا کوچک به نظر برسد، اما خود هسته ها در M1X بسیار بهتر هستند. شایعات نشان می دهد که هشت هسته با کارایی بالا و دو هسته با بازده بالا وجود دارد. در M1 تا 4/4 تقسیم می شود.

اگرچه M1 Pro یک جهش بزرگ برای اپل است، اما نسل کاملاً جدیدی نیست. سیستم روی تراشه (SoC) همچنان با استفاده از لیتوگرافی 5 نانومتری TSMC درست مانند M1 ساخته می شود. تفاوت بزرگ در تعداد هسته و ظرفیت RAM است. شایعات به 64 گیگابایت رم در M1X اشاره می کنند که در M1 تنها 16 گیگابایت است.

M1X قرار است در MacBook Pro 14، MacBook Pro 16 و Mac Mini جدید نشان داده شود. مدل 14 اینچی قرار است جایگزین مک بوک پرو 13 اینچی مبتنی بر اینتل شود و مدل 16 اینچی جایگزین مک بوک پرو 16 قدیمی می شود.

در مورد MacBook Air، به نظر نمی رسد که ما در حال حاضر به روز رسانی را دریافت کنیم. احتمالاً تا زمان عرضه تراشه M2، که نسل کاملاً جدیدی است، آن را نخواهیم دید. گفته می شود که این تراشه در سال 2022 عرضه می شود و می تواند 32 هسته CPU را نیز در خود جای دهد.