زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه

تاریخ: ۱۴۰۰-۰۴-۳۰
نویسنده: سهیل
در آینده، انویدیا آغاز به ساخت رایانه های شخصی مبتنی بر ARM می کند

در GDC 2021، انویدیا از اولین نسخه نمایشی ویژگی های RTX که روی سیستم مبتنی بر ARM اجرا می شود، رونمایی کرد. ARM بیشتر به دلیل طراحی تراشه های موجود در بسیاری از تلفن های هوشمند و تبلت ها با عملکرد بالا مشهور است. نسخه ی نمایشی انویدیا نشان می دهد که ARM می تواند در قلب دسکتاپ های بازی آینده قرار داشته باشد و امروز کیت های توسعه نرم افزار (SDK) را پشتیبانی می کند که از ویژگی های RTX در ARM و Linux پشتیبانی می کنند.

نسخه ی نمایشی Wolfenstein: Youngblood و The Bistro را نشان می دهد که بر روی یک سیستم مبتنی بر ARM با ردیابی بازتاب نور و نمونه برداری عمیق یادگیری (DLSS) فعال است. این دستگاه تست با RTX 3060 و MediaTek Kompanio 1200 مجهز شده است که یک پردازنده مرکزی هشت هسته ای است که از چهار هسته بزرگ ARM Cortex-A78 و چهار هسته کوچک ARM Cortex-A55 استفاده می کند.

این طراحی ترکیبی (معروف به big.LITTLE) همان چیزی است که پردازنده های ARM را تایید می کند. هسته های بزرگ کارهای فشرده را انجام می دهند، در حالی که هسته های کوچک کارهای ساده تری را در پس زمینه انجام می دهند. پردازنده های آینده Alder Lake اینتل قرار است از طرحی مشابه استفاده کنند که با تقسیم کار براساس میزان مطالبه آن، عملکرد را بهینه می کند.

PC Tseng، مدیر کل واحد تجارت چند رسانه ای هوشمند MediaTek، گفت: “MediaTek و NVIDIA ساختار جدیدی از رایانه های شخصی مبتنی بر Arm را پایه گذاری می کنند.” این بنیاد با مجموعه SDK آغاز می شود که توسعه دهندگان اکنون می توانند در ARM و Linux از آن استفاده کنند:

  • Deep Learning Super Sampling (DLSS): ارتقا سطح هوش مصنوعی (I.) برای بهبود عملکرد در بازی ها.
  • RTX Direct Illumination (RTXDI): نورپردازی اشعه ای از منابع جداگانه.
  • RTX Global Illumination (RTXGI): نورپردازی اشعه ای برای کل صحنه.
  • NVIDIA Optix AI-Acceleration Denoiser (NRD): ارائه تصویر I.
  • RTX Memory Utility (RTXMU): یک بهینه ساز برای کمک به برنامه ها در استفاده از حافظه گرافیکی.

فقط سه ابزار از اینها در دسترس توسعه دهندگان قرار دارد، RTXDI، NRD و RTXMU. دو تا از جذاب ترین SDK ها، DLSS و RTXGI هستند که به زودی ارائه می شوند. این اولین بار است که سیستم های ویندوز مبتنی بر x86 به طور جدی به دلیل بازی به خطر می افتند. در آینده، ممکن است که دستگاه های ARM مانند Chromebook و تبلت ها با گرافیک Nvidia تسریع یافته و جایگزین این سیستم ها شوند.

در نسخه های نمایشی، RTX 3060 بیشترین وزن را در هنگام رندر می کشد. دموها به اندازه توانایی پردازشگرهای ARM حتی در اجرای چنین بازی هایی با چنین پلتفرمی قدرتمند نیستند.

انویدیا در ماه آوریل همکاری خود را با مدیاتک اعلام کرد و گفت که هدف آن “ایجاد یک سیستم مرجع و SDK برای سیستم عامل های Chrome و رایانه های شخصی لینوکس است.” SDK های منتشر شده امروز نشان می دهد که این همکاری نتیجه داده است.

این پیشرفتها تا حدی به دلیل ادامه فعالیت ARM توسط انویدیا است. این شرکت 40 میلیارد دلار برای خرید یکی از بزرگترین طراحان تراشه در جهان هزینه کرد، اگرچه در مراحل خرید با چندین مانع روبرو شد. این معامله به دستور مقامات نظارتی ایالات متحده، اروپا و چین انجام شده است، که مطمئناً بر روی چنین معامله ای بسیار نظارت دارند. به همین خاطر در ابتدا قرار بود در مارس 2022 بسته شود، اگرچه شرکت ها می توانند تصمیم بگیرند که مهلت مقرر را تا سپتامبر 2022 تمدید کنند.

صرف نظر از این، به نظر می رسد کلاس جدیدی از رایانه های شخصی در معرض ظهور است و اگر طراحی های ARM در قلب آنها باشد، این خبر خوبی برای گیمر های رایانه های شخصی است.