زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه

تاریخ: ۱۴۰۰-۰۳-۱۲
نویسنده: سهیل
زبان های برنامه نویسی برتر برای اینترنت اشیا (IoT)

سالها قبل، ما هرگز تصور نمی کردیم که روزی فرا برسد که ما وقتی به در منزل خود نزدیک می شویم، به طور خودکار باز شود، وقتی وارد اتاق می شویم چراغ ها به طور خودکار روشن می شوند، دمای AC به طور خودکار تنظیم می شود، اتومبیل های خودران را تست کنید که می توانند به طور مستقل از طریق ترافیک حرکت کنند، نظارت بر بیماران در همان لحظه ولی از راه دور، ما راه می رویم و ساعت قدم هایمان را می شمارد و کلی کار دیگر ادامه دارد .بله، اکنون همه اینها یک واقعیت است، نه تصورات.! پاسخ و راه حل تمامی اینها وجود اینترنت اشیاست (IoT) و بیشتر از انتظارات ما این فناوری سریعا در حال رشد است.

روز به روز همه چیز به اینترنت متصل می شود، به همین دلیل امروز به نظر می رسد همه دنیا به هر انسانی نزدیک می شود .بله، واقعیت آن است و فقط به دلیل این فناوری نوظهور اینترنت اشیا IoT و جایی که دنیای آینده اینترنت اشیا را به عنوان فناوری آینده می بیند، امکان پذیر است .امروزه مشاهده شده است که بازار فن آوری / صنعت در حال تغییر است و اینترنت اشیا نیز در حال تکامل است .توسعه دهندگان و تکنسین ها از سراسر جهان خود را با مهارت های لازم برای کار با دنیای فعلی آماده می کنند .اما شما تازه وارد اینترنت اشیا هستید و ممکن است فکر کرده باشید که یادگیری کدام زبان برنامه نویسی را باید شروع کنم؟. پس برای دریافت پاسخ این مقاله را مطالعه کنید.

 

در اینجا لیستی از بهترین زبان های برنامه نویسی برای توسعه اینترنت اشیا است:

زبان های برنامه نویسی برتر برای اینترنت اشیا (IoT)

 جاوا برای IoT

جاوا شناخته شده ترین و محبوب ترین زبان در بین توسعه دهندگان است و احتمالاً بهترین انتخاب توسعه دهندگان اینترنت اشیا به عنوان یک زبان برنامه نویسی برای اصل نوشتن یکبار اجرا در هر کجا (WORA) است .طبق نظرسنجی Eclipse Foundation، جاوا 2018 با 66.5 درصد محبوبیت بهترین انتخاب است .توسعه دهندگان می توانند کدهای رایانه خود را ایجاد و اشکال زدایی کنند سپس می توان آن را از طریق ماشین مجازی جاوا (JVM) به هر تراشه منتقل کرد.

بنابراین، با ایده آل بودن برای اینترنت اشیا، می تواند در هر مکانی که از JVM استفاده می شود و همچنین بر روی سایر دستگاههای کوچک و جزئی نیز اجرا شود. امروز Java SE Embedded بیشتر روی توسعه تعبیه شده تمرکز دارد .این یکی از بهترین گزینه ها برای کاربردهای اینترنت اشیا است .وابستگی شیئی و کمترین وابستگی سخت افزاری جاوا و کتابخانه های پشتیبانی سخت افزاری آن، آن را به یکی از بهترین گزینه ها برای توسعه اینترنت اشیا تبدیل کرده است.

 

C برای IoT

زبان C که به عنوان مادر هر زبان برنامه نویسی شناخته می شود و همچنان ضروری ترین زبان برنامه نویسی برای توسعه اینترنت اشیا است .طبق نظرسنجی Eclipse Foundation، C 2018 زبان محبوب توسعه دهنده با 56.9 درصد محبوبیت کلی بعد از جاوا است.

توسعه دهندگانی که در سطح پایین، با سخت افزار و RAM محدود کار می کنند بیشتر زبان C را دوست دارند .زبان C به دلیل قابلیت حمل و برنامه ریزی میکروکنترلر برای دستگاه های اینترنت اشیا برای محاسبات بسیار مشهور است .پردازش کمتر RAM با محدودیت قدرت و بیشتر نسبت به سطح پایین، آن را به یک زبان برتر انتخاب کرده است. اکنون این یکی از بهترین گزینه های زبان برای میکروکنترلر محبوب Arduino است.

 

پایتون

پایتون زبان کاملی برای کاربردهای پرمصرف داده است .به عنوان مثال، اگر کار پردازش داده در آنجا زیاد است، بهترین استفاده از پایتون است .این بهترین انتخاب برای توسعه اینترنت اشیا است که شامل قابلیت استفاده از داده ها، علم داده و تجزیه و تحلیل داده ها می باشد .اکنون این یکی از محبوب ترین میکروکنترلرهای موجود در بازار یعنی Raspberry Pi است. پایتون زبانی کاملاً ساده، منعطف و بدون عارضه است .مجموعه وسیعی از کتابخانه ها و ابزارهای موجود، آن را با IoT سازگار کرده است.

 

زبان های برنامه نویسی برتر برای اینترنت اشیا (IoT)

 جاوا اسکریپت برای IoT

جاوا اسکریپت به یکی از بهترین گزینه ها برای توسعه دهندگان اینترنت اشیا برای کاربردهای اینترنت اشیا تبدیل شده است .وقتی تمرکز زیادی روی دروازه و گره های لبه ای و همچنین برنامه های ابری IoT وجود دارد، جاوا اسکریپت یک انتخاب محبوب برای توسعه دهندگان است.  Espruino و Tessel دو میکروکنترلر هستند که توسعه دهندگان برای آسان تر شدن توسعه اینترنت اشیا، از جاوا اسکریپت استفاده می کنند.

 

 PHPoC

PHP) PHPoC روی تراشه) یک قابلیت برنامه ریزی IoT برای یک برنامه وب پویا است. PHPoC  یک زبان برنامه نویسی و بستر اینترنت اشیا است که بر اساس زبان PHP توسعه یافته است .نحو آن تقریباً مشابه زبان PHP است و توابع اصلی PHP را به ارث می برد، به سادگی گسترش PHP بر روی یک چیپ کوچک است.  PHPoC Black، PHPoC Blue و PHPoC Arduino Shields دارای یک مفسر PHPoC هستند و براساس PHP ساخته شده اند .بنابراین PHPoC یک انتخاب محبوب در بین توسعه دهندگان برای توسعه اینترنت اشیا و توسعه برنامه های وب است.

در نتیجه، انتخاب زبان برنامه نویسی کاملاً به توسعه دهندگان و نیازها بستگی دارد .همه زبان های برنامه نویسی برتر مزایای خود را دارند و برخی از نیاز ها را برآورده می کنند. اما مطمئناً برای دستگاههای C و C ++ برای gateway و برنامه اینترنت اشیا جاوا و پایتون برای Cloud Java،JavaScript و PHP بهترین انتخاب هستند.