زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه

تاریخ: ۱۴۰۰-۰۶-۰۳
نویسنده: سهیل
طبق بنچمارک فاش شده Intel Alder Lake ممکن است AMD هنوز در صدر جدول باشد

ورود جدیدی در پایگاه داده معیار Puget Systems نمونه اولیه ای از Alder Lake Core i9-12900K اینتل را به همراه مادربرد Asus ROG Strix با چیپست جدید Z690 نشان داد. نتایج نشان می دهد نمونه اولیه از Core i9-11900K نسل گذشته فراتر رفته است، اما از Ryzen 9 5950X AMD کمتر است.

معیارها از پایگاه داده حذف شده اند، اما Wccftech ادعا می کند که از تصاویر اسکرین شات گرفته است. به نظر می رسد آزمایش کننده سه آزمایش در PugetBench برای After Effects اجرا کرده است، که ردیابی، رندر، پیش نمایش RAM و قدرت GPU را در After Effects آزمایش می کند. میانگین نمره Core i9-12900K،  1563 بود.

Ryzen 9 5950X با پیکربندی مشابه، نمره کلی 1581 را کسب کرد و در امتیازات ردیابی و پیش نمایش RAM از Core i9-12900K پیشی گرفت. در همین حال، یک دستگاه تقریباً مشابه Core i9-11900K دارای نمره کلی 1548 بود.

ما اصلا انتظار چنین عملکردی را نداشتیم، به خصوص پس از چند شایعه که ادعا می کرد اینتل با Alder Lake پیشرفت های عظیمی داشته است. با این حال، این تنها یک معیار واحد است و PugetBench برای After Effects بهترین معیار برای مقایسه عملکرد پردازنده نیست. این بیشتر مربوط به پردازنده گرافیکی است و هر سه Rig ذکر شده در بالا با Nvidia RTX 3090 آزمایش شده اند، که نمرات تقریباً مشابه را ارائه داده است.

در ماه ژوئن، Alder Lake در پایگاه داده GeekBench ظاهر شد، که CPU را مستقیما آزمایش می کند. با این حال، حتی در این مورد، آزمایشگر تست OpenCL GeekBench را برای گرافیک اجرا کرد، نه آزمایش عملکرد پردازنده. حتی با افزایش لیست اخبار و شایعات، این نتیجه از پایگاه داده Puget System نزدیک ترین چیزی است که ما به معیار واقعی Alder Lake مشاهده کرده ایم.

و در حال حاضر، AMD Ryzen 9 5950X هنوز برنده است. با این حال، این یک جنگ کاملاً عادلانه نیست. آلدر لیک از معماری ترکیبی استفاده می کند که هسته های عملکرد (P) و هسته های کارآمد (E) را برای بهبود عملکرد چند رشته ای و افزایش کارایی در مواقع ضروری استفاده می کند. این طراحی به ویژگی ای به نام Thread Director بستگی دارد که وظایفی را به هسته ها اختصاص می دهد که بر اساس آن هسته ها بیشترین بهره وری را خواهند داشت.

به نظر می رسد برای Alder Lake یک ویژگی مهم است و به گفته اینتل، باعث افزایش عملکرد قابل توجهی در برنامه های کاربردی می شود. این ویژگی است که بیشترین سود را برای ویندوز 11 خواهد داشت. هنگامی که این قطعات در جای خود قرار گرفتند، Core i9-12900K ممکن است عملکرد بهتری داشته باشد.

در اینجا لازم است تأکید کنم که در این آزمایشها از نسخه اولیه Core i9-12900K استفاده شده است. ما مطمئن نیستیم چه نمونه ای بود، اما آخرین نسخه موجود در بازار نبوده است. اینتل می گوید می تواند از 16 هسته (هشت هسته P، هشت هسته E) و 24 رشته با Alder Lake استفاده کند، که احتمالاً مشخصات Core i9-12900K است.

اگرچه این نتایج با نمونه اولیه انجام شد، به تاریخ انتشار Alder Lake چیز زیادی نمانده است. اینتل بارها و بارها تأیید کرد که Alder Lake قرار است تا پایان سال 2021 راه اندازی شود و ماه های زیادی باقی نمانده است. یک حدس هوشمندانه به پردازنده های راه اندازی شده در رویداد Innovation اینتل، که از 27 تا 28 اکتبر اجرا می شود، اشاره می کند، اما اینتل چیزی را تایید نکرده است. امیدوارم معیارهای واضح تری در آنجا مشاهده کنیم.