زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه

تاریخ: ۱۴۰۰-۰۴-۲۱
نویسنده: علی
فاکتور های نوسان ارزش ارز دیجیتال

ارز دیجیتال

ارز دیجیتال نوعی پول دیجیتال غیر مترکز است. بدین معنا که ماهیت فیزیکی ندارد و هیچ شخص، گروه یا سازمانی آن را کنترل نمیکند. این ارزها به سادگی برای شخص دیگر قابل ارسال هستند. این کار توسط کیف پول های مجازی قابل انجام است و کیف پول های معتبر امنیت بالایی دارند. این دارایی های مجازی همانند سایر دارایی ها بر اساس سازوکار هایی استخراج میشوند که اصطلاحا به آن ماینینگ می گویند.

 

سه نمونه از ارزهای سرشناس

بیتکوین

زمانی که از رمزارزها صحبت میشود، اولین چیزی که به ذهنتان می آید بیتکوین است و بسیاری از افراذ آنرا به عنوان پادشاه ارزهای دیجیتال میشناسند. بیتکوبن، اولین ارزدیجیتالی بود که در سال 2008 توسط ساتوشی به وجود آمد. که امروزه ارزش آن سر به فلک کشیده.

جالب است بدانید اولین تراکنش بیتکوین، در سال 2010، برای خرید دو پیتزا بکار رفت که در ازای آن ده هزار بیتکوین پرداخت شد. امروزه این تعداد بیتکوین معادل 350 میلیون دلار است!

اتریوم

ایده اتریوم در سال 2013 توسط ویتالیک بوترین ارائه داده شد و در سال 2015 راه اندازی شد. این ارز در رتبه دوم ارز های دیجیتال قرار دارد و بسیاری از سرمایه گذاران به آن خوشبین هستند. از اتریوم برای ساخت توکن میتوان استفاده کرد.

دوج کوین

دوج کوین یکی دیگر از ارزهای دیجیتال است که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته و پشتیبان برجسته این ارز ایلان ماسک است. این ارز ابتدا به عنوان یک ارز فان پا به عرصه گذاشت و معمولا استفاده از آن بسیار جزئی بود. این ارز در شش ماه اخیر حدودا 200 برابر شده است.

فاکتور های نوسان ارزش ارز دیجیتال

چه فاکتور هایی موجب بالا آمدن یا پایین آمدن ارزش یک ارز میشود؟

امروزه، با داغ شدن بازار ارزهای دیجیتال، کمتر کسی است که نام آنها را نشنیده باشد و درمیان این ارز های پر نوسان “بیتکوین” برجسته ترین آنهاست. اگر تازه وارد این بازار شده باشید، ممکن است برایتان جالب باشد که بدانید عوامل نوسانات این بازار چیست و بر چه پایه ای ارزش یک ارز بالا یا پایین میرود.

ارزش ارزهای دیجیتال با عوامل متعددی بستگی دارند:

عرضه ارز دیجیتال و تقاضای بازار برای آن

اصول عرضه و تقاضا بسیار ساده است. اگر عرضه محدود باشد و تقاضا زیاد، ارزش ارز بالاتر میرود. پس، میتوانید انتظار داشته باشید که ارزش ارز زمانی که عرضه آن کم شد و تقضای آن زیاد شد، شروع به بالا رفتن کند.

هزینه تولید یک رمزارز از طریق فرایند ماینینگ

با اینکه ارزهای دیجیتال مجازی هستند، به مانند محصولاتی با هزینه تولید واقعی هستند! در بلاکچین در قبال کاری که ماینر ها انجام میدهند پاداش بدست آورند.

هرچه ماینر بیشتر شود، رقابت هم بیشتر میشود و این فرآیند موجب بالاتر رفتن ارزش یک ارز میشود.

معامله ارزها

یکی از فاکتور هایی که موجب نوسان قیمت ارز دیجیتال میشود حجم معاملات است. و به طبع هرچه حجم معادلات بیشتر باشد، بهتر است.

نهنگ ها

نهنگ ها آن دسته از فرادی اند که ثروت بسیاری را وارد این بازار میکنند و با سرمایه گذاری و بیرون کشیدن ثروت خود باعث نوسان در بازار میشوند. وقتی نهنگ ها تصمیم میگیرند یک ارز را پامپ کنند سرمایه بسیاری را وارد آن میکنند و این امر موجب صعودی شدن نمودار ارز میشود. و زمانی که ثروت خود را بیرون میکشند ارزش ارز تحت تاثیر قرار میگیرد.

بازار ارزهای دیجیتال همیشه پر نوسان، هیجان انگیز، و پر از فرصت های عالی بوده. اما شرط موفقیت و سود کردن در این بازار تسلط و آگاهی داشتن در این بازار است. بسیاری از افراد بوده اند که از روی ناآگاهی و احساسات وارد این بازار شده اند و با از دست دادن سرمایه خود دیگر سمت آن نرفتند. و برعکس افرادی هم هستند که با تسلط و تمرین توانسته اند وضع زندگی خود را بهتر کنند. پس ابتدا با آموزش و تمرین به این بازار روی بیاورید.