زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه

تاریخ: ۱۴۰۰-۰۵-۳۰
نویسنده: سهیل
مدیرعامل انویدیا اخبار جدیدی از سال 2022 برای گیمر ها پیش بینی کرده است

پس از بیش از یک سال کمبود تراشه، قیمت کارت های گرافیک همچنان بسیار بالا است. در حالی که نشانه هایی حاکی از بهبود وضعیت است، جنسن هوانگ، مدیرعامل انویدیا، انتظار دارد این کمبود تا سال 2022 ادامه یابد.

انویدیا و AMD گام هایی را برای بهبود سطح عرضه خود برداشته اند. به گفته هوانگ، انویدیا اقداماتی را برای مبارزه با کمبود GPU فعلی انجام داده است. با وجود این، او انتظار دارد که میزان عرضه کارت های گرافیک در سال آینده همچنان پایین باشد.

وی گفت: “در همین حال، ما تعهدات بلند مدت قابل توجهی را در این زمینه تامین می کنیم و در حال توسعه هستیم، زیرا در تمام این ابتکارات مختلف در بازارها که خود را برای آن آماده کرده ایم، گسترش می دهیم. و من فکر می کنم یا بهتر بگویم من انتظار دارم که ما در سال آینده شاهد یک محیط محدود برای عرضه باشیم، حدس من در حال حاضر است. ”

هوانگ پیش بینی های مشابهی را در سال 2020 انجام داد وقتی اظهار داشت که تقاضا برای پردازنده های گرافیکی از عرضه تا سال 2021 بیشتر خواهد بود. به احتمال زیاد این انتظار برآورده می شود، زیرا در ماه سپتامبر به پایان می رسیم و وضعیت همچنان وخیم است.

به دست آوردن یکی از بهترین کارت های گرافیک در ماه های گذشته تقریباً غیرممکن بوده است و این امر در مورد پردازنده های گرافیکی AMD و Nvidia صدق می کند. کمبود تراشه دائما قیمت سخت افزار را به قیمت هایی که قبلاً دیده نشده بود رساند و باعث شد برخی کارت ها تا ماه مه سال جاری بیش از 300 درصد از MSRP خود را بفروشند.

ما اخیراً شاهد عادی شدن عرضه کارت های گرافیک هستیم که باعث می شود قیمت ها در برخی از بازارها مانند آلمان کاهش یابد. با این حال، یافتن یکی از کارت های سری Nvidia RTX 30 در MSRP بسیار دشوار است و اغلب به فروش کم محدود می شود.

بسیاری از سازندگان رایانه های شخصی امیدوار بودند که اقدامات انجام شده توسط Nvidia ممکن است بر بازار تأثیر مثبت بگذارد. انویدیا تأیید کرده است که اکثر کارت های گرافیکی فروخته شده در سه ماهه دوم سال 2021، کارت هایی با محدود کننده نرخ Hash Rate بوده اند. استفاده از فناوری LHR جذابیت این کارت ها را برای استخراج کنندگان ارزهای رمزنگاری بسیار کمتر می کند و به سایر کاربران امکان دسترسی به سهام را می دهد. اگرچه این کارت ها برای استخراج رمزنگاری مناسب نیستند، اما در ثانیه های پس از راه اندازی به فروش خود ادامه می دهند.

شایعات نشان می دهد که انویدیا قصد دارد نسل بعدی کارت های گرافیکی خود، Ada Lovelace GeForce RTX 40-Series را سال آینده عرضه کند. ممکن است این شرکت از TSMC به عنوان ریخته گری خود استفاده کند، اگرچه استفاده از سامسونگ هنوز امکان پذیر است. با پیوستن اینتل به بازار GPU و همچنین کار AMD بر روی کارت های نسل بعدی خود، فقط می توان امیدوار بود که دسترسی به این نسخه های جدید راحت تر از آنچه در حال حاضر در بازار وجود دارد، باشد.