زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

تاریخ: ۱۴۰۰-۰۴-۰۲
نویسنده: سهیل
نحوه انتخاب کیس کامپیوتر خانگی

هنگام جمع کردن یک سیستم، کیس آخرین موضوعی ست که به آن می پردازید. معمولا خیلی ها CPU ،GPU، مادربرد خوب، RAM ،PSU و یک خنک کننده را انتخاب می کنند و با هر بودجه ای که باقی مانده است، یک کیس تهیه می کنند. اما این مورد در رایانه شما بیش از اینها قابل تأمل است. در اینجا پنج نکته مهم وجود دارد که باید بخاطر بسپارید.

 

اندازه کیس کامپیوتر

این یک مولفه آشکار و واضح است، اما هنوز هم نباید از آن غافل شد. اولین چیزی که باید در نظر بگیرید، اندازه کیس کامپیوتر شماست. اندازه های متفاوتی برای موارد PC وجود دارد که شامل یک اندازه برج کامل، برج متوسط ​​و موارد کوچکتر برای مادربردهای mini-ITX و micro-ATX است.

اکثریت سازندگان رایانه های شخصی از آنجا که خیلی بزرگ نیستند، به طور گسترده در دسترس هستند و برای مادربردهای استاندارد ATX ساخته شده اند، با یک برج میانی کار می کنند. یک برج میانی می تواند مادربردهای کوچکتر را نیز در خود جای دهد، اما بسته به نوع کیس ممکن است کمی ناخوشایند به نظر برسد.

برج های کامل بسیار بزرگتر هستند و متناسب با مادربردهای توسعه یافته ATX هستند. علاقه مندان هاردکور با تجربه زیادی که به دنبال فضای مناسب برای قطعات سفارشی یا تعداد زیادی از قطعات هستند، معمولاً این موارد را انتخاب می کنند.

سرانجام، موارد mini-ITX و micro-ATX درمورد رایانه های کوچک است که باید در یک فضای کوچک مانند مرکز سرگرمی اتاق نشیمن جای بگیرد و در صورت بدست آوردن قطعاتی که متناسب نیستند، ساخت آنها بسیار ناامیدکننده است. .

اگر اولین بار است که یک رایانه شخصی می سازید، یک برج میانی انتخاب کنید، که به شما کمک می کند در حد بودجه خود هزینه کنید و در عین حال گزینه های بیشتری را انتخاب کنید.

نحوه انتخاب کیس کامپیوتر خانگی

خنک کننده

همه کیس های کامپیوتر با توانایی یکسان برای حرکت هوا در آنها ساخته نشده اند. همه چیز به اندازه قاب، تعداد خنک کننده ها و اینکه آیا به اندازه کافی دریچه هایی از نظر استراتژیک وجود دارد بستگی دارد.

کیس مورد نظر شما باید حداقل دارای دو فن باشد (در بسیاری از موارد دارای فن های موجود در آن نیز می باشد.) یک فن باید برای ورودی باشد تا هوای تازه تری به داخل کیس وارد کند و دیگری برای خروجی باشد تا هوای داغ را به بیرون منتقل کند.

دریچه ها همچنین برای وارد کردن هوای بیشتر به صورت منفعل یا در مکانی که می توانید فن های اضافی در آن قرار دهید، مورد توجه قرار می گیرند. برخی از آنها دارای فیلتر هستند که کمک بزرگی برای جلوگیری از پر شدن رایانه شخصی از گرد و غبار است.

همه اینها در مورد کمک به خنک نگه داشتن کیس است. بیشتر افراد به دنبال ویژگی های ذکر شده در بالا خواهند بود. اگر، به دنبال ایجاد یک هیولا اورکلاکینگ هستید یا در یک مکان گرم و بسیار گرم زندگی می کنید، خوب است که موارد لازمه در کیس را بررسی کنید تا ببینید کدام موارد برای خنک سازی بهترین عملکرد را دارند.

 

مدیریت کابل

کابل ها یکی از بزرگترین دردسر های ساخت کامپیوتر هستند. آنها آزار دهنده، ناامیدکننده و کلافه کننده هستند و اگر برنامه ریزی نکنید که کجا می خواهید اجرا شوند، وحشتناک به نظر می رسند. بیشتر موارد با برخی از ویژگی های مدیریت کابل ارائه می شوند و برخی از آنها بهتر از موارد دیگر هستند.

در حالت ایده آل، شما ویژگی هایی می خواهید که به کابل ها کمک کند تا از جلوی قاب به راحتی کنار بروند، مانند بریدگی ها یا ماسوره ها، و همچنین برخی از عملکردهای کابل مثل عقب و پایین آمدن. یک پوشش برای منبع تغذیه نیز ایده آل تر است تا چیزها را تمیزتر نشان دهد، اگرچه برخی از سازندگان رایانه های شخصی آنها را دوست ندارند.

نحوه انتخاب کیس کامپیوتر خانگی

قسمت جلویی کیس کامپیوتر

کیس های کامپیوتر در مورد پنل جلویی انواع زیادی دارند. اینجا جایی است که شما معمولاً جک هدفون، شاید جک میکروفون، برخی از درگاه های USB و انواع دیگر اتصال را دارید. می توانید کیس هایی را پیدا کنید که به سادگی دارای دو پورت USB مانند NZXT H510 یا کیس هایی با تعداد پورت بسیار بیشتر مانند Corsair’s Obsidian Series 1000D باشند.

آنچه در اینجا می خواهید واقعاً به نیاز شما و تعداد دستگاههایی که قصد استفاده از آنها را دارید و به دسترسی آسان به پورت های USB نیاز دارند بستگی دارد. در مورد جک های هدفون پنل جلویی، اینها عمدتا بدون مصرف هستند، زیرا سازندگان کیس سیم های اتصال را به طول کیس اجرا می کنند. این بدان معناست که آنها می توانند انواع تداخل هایی را که از مادربرد عبور می کنند قبل از اینکه صدا به گوش شما برسد، انتخاب کنند. بهتر است از جک هدفون در مادربرد یا یک دستگاه صوتی اختصاصی مانند کارت صدا یا DAC خارجی استفاده کنید.

 

Drive Bays

هارد دیسک های 3.5 اینچی قدیمی بهترین انتخاب برای درایو اصلی شما نیستند (این افتخار متعلق به درایوهای M.2 NVMe است.) این کلوکرهای قدیمی هنوز هم برای ذخیره اطلاعات فوق العاده هستند و از آنجا که بسیار ارزان هستند، به راحتی می توانید چند مورد اضافه کنید  و چندین ترابایت فضای ذخیره سازی در رایانه شما نسبتاً ارزان شود.

تقریباً همه کیس های PC دارای جایگاه درایو برای قرار دادن آنها هستند، اما بسته به اینکه چند درایو را برای قرار دادن در رایانه خود برنامه ریزی کرده اید، ممکن است به یک قاب با جایگاه های اضافی نیاز داشته باشید. همچنین کیسی را که دارای نقاط نصب برای SSD های 2.5 اینچی است فراموش نکنید.

 

فضای خالی و طول کیس کامپیوتر

اگرچه در ساخت رایانه بیشتر به مورد سازگاری جهانی “plug-and-play” باید توجه کرد، اما شرایطی وجود دارد که بعضی از اجزا در یک مورد خاص به راحتی کار نمی کنند. این مربوط به مقدار اندازه فضای خالی و اجزای سطح بالاتر است.

به عنوان مثال، خنک کننده های پردازنده هوای پس از فروش، غالباً چیزهای بزرگی هستند که ممکن است در بعضی موارد مناسب نباشند. کارت های گرافیک تخصصی رده بالاتر که می توانند از کارت گرافیک متوسط ​​بیشتر باشند و فضای بیشتری نیاز دارند نیز همین است. قبل از خرید هر یک از اینها، باید مطمئن شوید که در کیس انتخابی شما جا می شوند.

همچنین سیستم های خنک کننده مایع All In One مرتبط هستند که برای نصب آماده می شوند. AIO ها معمولاً فقط باید فضایی را اشغال کنند که در آن می توانید فن های اضافی را بگذارید. اگر چنین فضایی در کیس خود دارید، باید برای AIO در نظر بگیرید. با این حال، باید مطمئن شوید که اندازه و مقدار خنک کننده هاان توسط کیس پشتیبانی می شوند.

 

انتخاب کیس را به مرحه آخر ساخت موکول نکنید!

در هنگام ساخت رایانه شخصی یک کیس رایانه نباید اولویت باشد، اما به مرحله نهایی هم نباید موکول شود.. یک کیس بد طراحی شده می تواند تجربه ساخت رایانه شما را خراب کند، ارتقا به نسخه های جدید را سخت تر کند و حتی ممکن است عملکرد کلی دستگاه را کاهش دهد. این مسائل با کمی توجه بیشتر به جزئیات به راحتی قابل حل هستند.