زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه

تاریخ: ۱۴۰۰-۰۶-۰۸
نویسنده: سهیل
پشتیبانی Intel XeSS بین DLSS و FSR تعادل ایجاد می کند

XeSS یک ویژگی نمونه برداری فوق العاده برای کارت های گرافیکی Arc Alchemist اینتل است. از زمانی که اعلام شد این ویژگی در کارت های گرافیکی اخیر Intel و Nvidia کار می کند، AMD تأیید کرده است که جدیدترین کارت های آن نیز می تواند دستورالعمل های فوق نمونه گیری را تسریع کند.

برای پس زمینه، XeSS در دو نسخه عرضه می شود. یکی از افزونه Xe Matrix Extension (XMX) بر روی کارت های گرافیکی Intel Arc برای ارتقاء تصویر استفاده می کند، در حالی که دیگری از دستورالعمل های DP4a استفاده می کند. انویدیا از DP4a در GPU های خود در سه نسل گذشته پشتیبانی کرده است. تا کنون، مشخص نیست که آیا کارت های AMD نیز از مجموعه دستورالعمل ها پشتیبانی می کنند یا خیر.

AMD در اظهار نظری برای Computer Base تأیید کرد که کارت های RX 6000 از DP4a پشتیبانی می کنند، به این معنی که آنها با XeSS کار می کنند. متأسفانه جدیدترین کارت های AMD نقطه قطع هستند. سری RX 5000 و کارتهای قدیمی Vega یا Polaris از دستورالعمل DP4a پشتیبانی نمی کنند، بنابراین با XeSS کار نمی کنند.

برای Nvidia، XeSS از کارت های گرافیک بیشتری حتی از Deep Learning Super Sampling (DLSS) خود Nvidia پشتیبانی می کند. DLSS نیاز به کارت گرافیک RTX دارد و آن را محدود به سری RTX 20 و سری 30 می کند. XeSS با این نسل ها و همچنین کارت های گرافیک سری 10 GTX کار می کند. سری GTX 9 و کارتهای قدیمی پشتیبانی نمی شوند.

جدیدترین کارت های اینتل از این ویژگی و همچنین پردازنده های گرافیکی یکپارچه اخیر پشتیبانی می کنند. معماری Xe LP – که در گرافیک یکپارچه تراشه های Tiger Lake تلفن همراه یافت می شود – از دستورالعمل DP4a پشتیبانی می کند. متأسفانه نسل های قدیمی این کار را نمی کنند.

به نظر می رسد اینتل در حال برقراری ارتباط خوب بین DLSS و AMD FidelityFX Super Resolution (FSR) است. DLSS بسیار محدود کننده است، اما از سخت افزار اختصاصی برای تولید تصویری با ظاهر بهتر پس از اتمام کار ارتقاء استفاده می کند. FSR چندان خوب به نظر نمی رسد و مبتنی بر فناوری بسیار ساده تری است، اما با اکثر کارت های گرافیک کار می کند.

XeSS به اندازه FSR از پردازنده های گرافیکی پشتیبانی نمی کند، اما نیازی به آن نیست. این کارت از جدیدترین کارت های گرافیک همه فروشندگان اصلی پشتیبانی می کند، از جمله پشتیبانی بهتر از GPU های Nvidia حتی از پیشنهادات Nvidia . FSR با طیف وسیع تری از کارت ها کار می کند، اما به نظر می رسد XeSS چیزی بسیار بیشتر است، از نظر کیفیت بیشتر شبیه DLSS است.

باید به این نکته اشاره کنیم که DP4a قلمرو ناشناخته ای برای این نوع فناوری ابر نمونه گیری است. مجموعه دستورالعمل DP4a بیشتر برای تسریع محاسبات هوش مصنوعی (A.I.) استفاده می شود، اما نباید آن را با هوش مصنوعی اختصاصی اشتباه بگیرید. شتاب دهنده هایی مانند XMX یا هسته های Tensor Nvidia. این شتاب دهنده ها به ترتیب در قلب XeSS و DLSS قرار دارند.

 

اینتل با نسخه DP4a یک انتخاب هوشمند در کیفیت و عملکرد را تأیید کرده است. تفاوت وجود دارد، اما ما نمی دانیم که این تفاوت چقدر مهم است. با توجه به اینکه XeSS از یادگیری ماشین استفاده می کند، حتی نسخه DP4a باید نتیجه بهتری نسبت به FSR داشته باشد، اما ما در این مرحله نمی دانیم.

بین XeSS و پشتیبانی از ری ترکینگ با شتاب سخت افزاری، اینتل در موقعیتی قرار دارد که Nvidia و AMD را به طرزی بزرگ به چالش بکشد. ویژگی ها معتبر هستند، اما هنوز هیچ نشانه ای در مورد عملکرد کارت های Arc Alchemist یا XeSS نداریم. هنگامی که کارت ها در اوایل سال 2022 ظاهر شوند، یک نبرد سه طرفه جالب خواهد بود.