زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه

تاریخ: ۱۴۰۰-۱۲-۱۰
نویسنده: سهیل
چگونه Steam Deck بازی‌های رایانه‌ای را از رایانه شخصی جدا می کند؟

بازی های رایانه ای مدت هاست که به عنوان چیزی مرتبط با رایانه شخصی تصور می شوند. اما اکنون دوره بازی های کامپیوتری بدون کامپیوتر شروع شده است. خب، از بسیاری جهات، این دقیقاً همان فرضی است که Steam Deck می خواهد به چالش بکشد. این سیستم سرانجام برای گیمرهای مشتاق در سراسر جهان ارسال می شود و در شرف بازتعریف این است که بازی رایانه شخصی در آینده چگونه خواهد بود.

کامپیوتری که شبیه هیچ کامپیوتر دیگری نیست

Steam Deck یک پیشرو در فضای بازی رایانه شخصی است. این دستگاهی نیست که با هیچ یک از تعاریف فعلی ما از چیستی “PC” مطابقت داشته باشد. دستگاهی است که کاملاً بر روی بازی متمرکز شده است و سخت افزار نسبتاً محدودی است.
مانند کنسول ها، توسعه دهندگان می توانند APU یک AMD Steam Deck متشکل از یک CPU Zen 2 و GPU RDNA 2 را هدف قرار دهند. از این نظر، بیشتر مطابق با PS5 و Xbox Series S/X است تا یک رایانه بازی مدرن.
اگر شما هم مانند من یک گیمر رایانه رومیزی هستید، این سخت افزار شما را تحت تأثیر قرار نمی دهد. آخرین سیستم مورد استفاده من دارای یک پردازنده AMD Ryzen 7 3700X، با 32 گیگابایت رم DDR4-3200 و یک Nvidia RTX 3070 است – همه در داخل یک جعبه فرم فاکتور کوچک Ncase M1 قرار گرفته اند. این یک سازه قدرتمند و کاملاً قابل ارتقا است. از طرف دیگر، Steam Deck در مقایسه با حتی یک لپ‌تاپ گیمینگ ارزان قیمت که می‌توانید در حال حاضر بخرید، ضعیفتر است.
اما رایانه های شخصی فقط سخت افزار نیستند.  ریگ من بازی های فعلی AAA را با وضوح 1440p اجرا می کند. اما همچنین ویرایش ویدئو را در Da Vinci Resolve انجام می‌دهد. این مزیت های یک رایانه شخصی است.
به این زودی نمی توانید صفحات گسترده را در Steam Deck ویرایش کنید. بدون سخت افزار قدرتمند و عملکرد چند منظوره، Steam Deck فاقد دو مورد از جذاب ترین چیزها در مورد بازی های رایانه شخصی است.
با این حال آنچه باقی می ماند، خود Steam است. این مزیت کلی این سازه است  که می تواند زمانی که مایل ها از میز کار خود دور هستید کارهایتان را ادامه دهید و این کلیدی برای آینده بازی های رایانه شخصی خواهد بود.

دستگاه قابل حمل

موفقیت اولیه سرویس‌های استریم ابری مانند Game Pass و GeForce Now نحوه تفکر ما را در مورد سیستم‌های بازی به طور کلی تغییر داده است. جدای از مشکلات تاخیر، بازی ابری راهی عالی برای انجام بازی‌ها ارائه می‌کند، به خصوص زمانی که کنسول‌های نسل فعلی هنوز به سختی پیدا می‌شوند. همچنین مانعی را برای گیمرهای جدید از بین می‌برد و به آنها اجازه می‌دهد که کنسول‌ها و رایانه‌های شخصی بازی را در صورتی که قبلاً نداشتند کنار بگذارند.
حتی ممکن است فکر کنید که ما به سمت آینده ای می رویم که در آن داشتن سخت افزار واقعی بازی چیزی از گذشته خواهد بود. گیمرهای پرشور رایانه شخصی ممکن است این ایده را مسخره کنند، اما کمبود آزار دهنده GPU باعث جذابیت بازی های ابری شده است.
اگر قرار است بازی های رایانه ای به پیشرفت خود ادامه دهند، ضروری است که از مرزهای رایانه های شخصی بازی سنتی فراتر رود و اینجاست که پلتفرمی مانند Steam وارد می شود.

برخلاف کنسول‌ها، Steam Deck تقریباً به کل کتابخانه Steam با بیش از 50000 بازی دسترسی دارد. این بدان معناست که می‌توانید عناوین بسیار قدیمی‌تری مانند Counter-Strike: Global Offensive و Quake اصلی – یا عناوین اخیراً منتشر شده مانند Destiny 2: The Witch Queen را بازی کنید. مسلماً، بسیاری از آنها باید روی لایه سازگاری پروتون اجرا شوند، زیرا بیشتر بازی‌ها صرفاً برای ویندوز کامپایل شده‌اند، اما این امکان هنوز وجود دارد و اگر Steam Deck به سازه موفقی تبدیل شود، بهتر است باور کنید که توسعه دهندگان برای بهینه سازی بازی های خود با این پلتفرم رقابت خواهند کرد.

زمان زیادی طول می کشد تا لیست 100 بازی گیم پس به استیم نزدیک شود. همه چیز در دسترس شماست – بدون نیاز به هزینه ماهانه.
اینطور نیست که Steam Deck برای موفقیت باید با کنسول ها رقابت کند. فقط باید به شما اجازه دهد هر جا که می روید، بازی Steam را با خود بیاورید. این کاری است که لپ تاپ ها نیز می توانند انجام دهند. اما بازی های دستی فراتر از قابلیت حمل حتی یک لپ تاپ است. این یکی از دلایلی است که Nintendo Switch پرفروش‌ترین کنسول خانگی نینتندو است.

آینده بازی های کامپیوتری

بدیهی است که Steam Deck تنها رایانه شخصی بازی قابل حمل نیست. Aya Neo، Onexplayer، GPD Win 3 (و Win Max) همگی جایگزین های شایسته ای برای Steam Deck هستند. اما Steam Deck یک مزیت مهم دارد. کنترل شدید Valve بر روی مشخصات Steam Deck به آن اجازه می دهد تا به طور خاص توسط توسعه دهندگان هدف قرار گیرد. ادغام Valve بین سخت افزار Steam Deck و پلت فرم فروشگاه Steam به آن مزیت منحصر به فردی می دهد که سایر رایانه های شخصی بازی قابل حمل نمی توانند ارائه دهند.

با این حال، این بدان معنا نیست که در آینده شاهد رقابتی برای Steam Deck نخواهیم بود. Alienware مفهوم رایانه شخصی بازی دستی خود را در CES 2020 به نمایش گذاشت. اگرچه هرگز ارائه نشد، می‌دانیم که شرکت‌های بازی سال‌هاست که این پلتفرم را آزمایش کرده‌اند. اگر Steam Deck رواج پیدا کند، ممکن است شاهد موج کاملی از رایانه های شخصی بازی دستی جدید باشیم که به بازار عرضه می شوند.

اگر Steam Deck بتواند کار کند، جدا کردن بازی‌های رایانه‌ای به معنای پایان کار رایانه شخصی نخواهد بود. این به سادگی می تواند به این معنا باشد که بازی های رایانه شخصی مورد علاقه شما در مکان های بیشتری در دسترس هستند و این چیزی است که همه گیمرهای رایانه شخصی آرزویش را دارند.