زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

تاریخ: ۱۴۰۰-۰۲-۲۵
نویسنده: سهیل
3 نشانه خرابی هارد دیسک و کارهایی که باید انجام دهید

هارد دیسکتون خراب شده؟

در اینجا چند روش ساده برای بررسی خرابی هارد دیسک (و چطوری اگه اطلاعاتی داشتین رو بر گردونین)، وجود دارد.

متوسط ​​عمر یک هاردِ ثابت در حدود پنج تا ده سال است. اگر درایو در معرض تغییر دما، رطوبت یا شوک های خارجی باشد عمر آن کمتر می شود. در حقیقت، هارد لپ تاپ شما بعد از سه تا پنج سال مستعد خرابی می شود و این برای SSD ها نیز صدق می کند. با این حال دارید دست پاچه می شوید؟

 چگونه تشخیص دهیم هارد دیسک شما خراب است:

در بهترین حالت، هارد دیسک ها به تدریج خراب می شوند و زمان کافی برای شما فراهم می شود تا یک نسخه از داده های خود را بگیرید و قبل از اینکه با خرابی وخیم روبرو شوید، آنها را جایگزین کنید.

اما دقیقاً چگونه می توانید تشخیص دهید که هارد دیسک شما خراب است؟ خب، همین که اینجا هستید یک پوئن مثبت است!

 1. کند شدن رایانه، یخ زدگی ( هنگی) مکرر، بلو اسکرین یا صفحه آبی مرگ

این سه خرابی کامپیوتر می توانند یک میلیون دلیل مختلف داشته باشند و تنها خرابی هارد دیسک یکی از آنهاست. اگر این مشکلات پس از Fresh installation یا Windows Safe Mode در  ویندوز رخ دهد ، ریشه اصلی این مشکل تقریباً وجود یک سخت افزار بد می باشد، احتمالاً یک هارد دیسک خراب است.

برای حذف مشکل در هارد دیسک خود، می توانید از بسیاری از ابزار های تشخیصی استفاده کنید، اما ابتدا باید این کار را با جستجو در S.M.A.R.T. سیستم خود شروع کنید (فناوری نظارت، تحلیل و گزارشگری شخصی) . دقت کنید که در حالیکه ویندوز به طور خودکار این اطلاعات را در پس زمینه جمع می کند، اما در مورد پیش بینی خرابی هارد دیسک نمی توان به آن اعتماد کرد و ممکن است قبل از S.M.A.R.T ، اخطار ها وارد شوند و شمادر سیستم دچار مشکلات حیاتی شوید.

برای بررسی دستی وضعیت S.M.A.R.T درایو خود، شما به یک ابزار خارجی مانند CrystalDiskInfo نیاز دارید. در بخش Disk، دیسک را برای اسکن و یادداشت کردن وضعیت سلامت دیسک انتخاب کنید.

اگر توانستید بعد از اجرای ابزارهای تشخیصی مشکلات سخت افزاری را حذف کنید، باید مجدداً سیستم عامل خود را بازنشانی یا نصب کنید.  ویندوز 10 گزینه ای برای نگهداری همه پرونده های شما دارد، اما به هر حال، باید یک نسخه پشتیبان تهیه کنید. برای اطلاعات بیشتر در مورد تهیه کپی از داده های رایانه (بک آپ) به پایین بروید.

3 نشانه خرابی هارد دیسک و کارهایی که باید انجام دهید

 1. داده های خراب و تجمع دیسک های فرسوده (بد سکتور ها)

داده های خراب می توانند به روش های مختلف بی شماری نشان داده شوند. اگر به طور مکرر یکی از این علائم را مشاهده می کنید، احتمال دارد هارد دیسک شما به تدریج خراب شود:

 • نام پرونده یا پوشه بهم ریخته
 • پیام های خطای تصادفی هنگام باز کردن ، جابجایی یا ذخیره فایل ها
 • پرونده هایی که باز نمی شوند
 • داده های خراب در پرونده های شما
 • ناپدید شدن پرونده ها یا پوشه ها

خرابی داده ها در زمان ایجاد یا ذخیره داده ها اتفاق می افتد. یک ویروس در پرونده های شما علاوه بر ایجاد اختلال، می تواند بخش های بدی بر روی هارد دیسک شما باشد.

بد سکتورها مناطقی از هارد دیسک هستند که استحکام داده ها را حفظ نمی کنند. ویندوز به طور خودکار بخشهای بد را پنهان می کند، بنابراین تا زمانی که با داده های خراب مواجه نشوید، متوجه آنها نخواهید شد. در یک هارد دیسک خراب، بد سکتور ها می توانند به سرعت تجمع یابند، به این معنی است که مشکلات ذکر شده را بیشتر مشاهده می کنید.

یک ابزار فرمان Windows به نام CHKDSK می تواند به شما کمک کند داده ها را از بد سکتور ها بازیابی کنید و استفاده از آنها را در آینده حذف کنید. برای اسکن سریع، Windows + E را فشار دهید تا File Explorer باز شود، به This PC بروید، روی دیسک یا پارتیشن خراب کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید.

در بخش Properties ، به گزینه Tools بروید و گزینه Check را کلیک کنید. اگر ویندوز عبارت “نیازی به اسکن این درایو نیست” را اعلام کرد، می توانید روی Scan drive کلیک کنید تا به هر حال این ابزار اجرا شوند. پس از اتمام کار، می توانید خطاهای اعلام شده را برطرف کنید.

اسکن کاملتر CHKDSK می تواند مدتها طول بکشد و نیاز به راه اندازی مجدد دارد. برای اجرای این اسکن می توانید از زمانی استفاده کنید که به مدت یک روز و شب نیاز به رایانه ندارید، با یک خط فرمان Administrator باز کنید، یعنی روی Start کلیک راست کرده و Command Prompt (Admin) را انتخاب کنید، سپس برای بازیابی داده ها و رفع خطاها دستور زیر را اجرا کنید: chkdsk / rc: (برای شما: درایو  C شما) کلمه Y را در صورت نیاز وارد کنید ، و CHKDSK پس از راه اندازی مجدد رایانه، اجرا می شود.

 1. صداهای عجیب و غریب

با شنیدن صداهای عجیب و غریب از هارد دیسک ، دچار مشکل می شوید. صدای تکراری معروف به کلیک مرگ ناشی از تلاش head برای نوشتن داده ها، عدم موفقیت، بازگشت به موقعیت اصلی خود و تکرار مجدد آن است . صداهای سایش یا گوش خراش نشان می دهد که قطعات سخت افزار مانند یاتاقان ها یا موتور اسپیندل خراب هستند.

در این مرحله ، اگر بتوانید اطلاعات را از هارد دیسک خود بازیابی کنید ، خوش شانس هستید.

3 نشانه خرابی هارد دیسک و کارهایی که باید انجام دهید

فکر می کنم هارد دیسک من خراب شده، چیکار کنم؟

احتمال میدهید که هارد دیسکتون کم مونده خراب شود؟ خب ما اینجا بهتون یاد میدیم که در این شرایط چیکار می تونید بکنید!

مرحله 1: از اطلاعاتتون بک آپ بگیرید

بهترین کاری که می توانید انجام بدهید این است که همیشه از اطلاعات خود بک آپ تهیه کنید و آماده جایگزین کردن باشید.

بعیده که همزمان دو درایو از کار بیفتند. یک استثنا می تواند بلایای طبیعی مثل سیل یا آتش سوزی باشد. برای این موارد، ما توصیه می کنیم یک نسخه از مهمترین داده های خود را در مکان دیگری نگهداری کنید، به عنوان مثال در محل کار یا با یکی از اعضای خانواده یا یک دوست.

همچنین می توانید از راه حل بک آپ آنلاین مثل OneDrive یا Google Drive استفاده کنید. اگر از Microsoft Office استفاده می کنید، می توانید اشتراک Microsoft 365 را که آخرین نسخه Office و 1TB فضای ذخیره سازی OneDrive را به شما ارائه می دهد، ارتقا دهید. هنگامی که آماده هستید و میتوانید هزینه کنید SSD یا HDD خود را جایگزین کنید

مرحله 2: درایو قدیمی خود را با خیال راحت دور بیندازید

قبل از دور انداختن درایو قدیمیتون، حتما فراموش نکنید که درایو را پاک کنید تا از بازیابی اطلاعات شخصیتون جلوگیری کنید. هر کاری می کنید ، لطفاً درایو خراب خودتون رو در سطل آشغال نریزید. وسایل الکترونیکی حاوی فلزات گرانبها و اجزای سمی هستند که جایی در محل دفن زباله ندارند. هارد دیسک خود را به یک مرکز بازیافت الکترونیکی بیاورید، از فروشگاه الکترونیکی خودتون بپرسید که آیا اون رو پس می گیرد یا از برنامه ای مانند برنامه بازیافت الکترونیکی رایگان Western Digital استفاده می کنید که با خرید بعدی 15٪ تخفیف به شما تعلق می گیرد.

مرحله 3: اجازه ندهید هارد دیسک شما خراب شود!

به نشانه ها یا نرم افزارها جهت اعلام اینکه آیا هارد دیسک خراب دارید یا نه، اعتماد نکنید. ممکنه هارد دیسکی غیر منتظره و بدون هیچ علائم هشدار دهنده ای از کار بیافتد. به جای تلاش برای فهمیدن چیزی که مثل آب و هوا قابل پیش بینی نیست، باید از داشتن نسخه بک آپ مطمئن بشید.