زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

تاریخ: ۱۴۰۰-۰۲-۳۰
نویسنده: سهیل
7 ایده پروژه برای پایتون برای مبتدیان

پایتون یک زبان برنامه نویسی شگفت انگیز است که می تواند در هر زمینه ای اعم از علم داده، توسعه نرم افزار، یادگیری ماشین، اتوماسیون، تراش وب، توسعه وب سایت، مدیریت سیستم و موارد دیگر مورد استفاده قرار گیرد. به دلیل افزایش تقاضا برای توسعه دهندگان پایتون در صنعتIT، تعداد دانش آموزان و متخصصانی که پایتون را یاد می گیرند افزایش یافته است. مردم همچنین به پایتون روی می آورند زیرا کاملاً مناسب مبتدیان شناخته شده است و در عرض چند روز به راحتی قابل انتخاب است. طبق نظرسنجی پایتون برای سال2020، پایتون دومین زبان محبوب است و با افزایش محبوبیت، بسیاری از زبانهای برنامه نویسی را پشت سر می گذارد.

 7 ایده پروژه برای شروع

اگرچه تعداد زیادی آموزش و وبلاگ آنلاین برای یادگیری پایتون وجود دارد، اما بیشتر آنها فقط مفاهیم نظری را ارائه می دهند. برای تسلط بر یک زبان، تمرین و داشتن یک تجربه عملی در مورد خود زبان ضروری است. بنابراین، اگر در حال شروع کار با پایتون هستید یا درک اولیه ای از آن دارید، نترسید! ما در حال ذکر 7 ایده برتر پروژه هستیم که می توانید برای ساخت آنها اقدام کنید و به شما کمک می کند برخی از ویژگی های اساسی آن را درک کنید. این پروژه ها آنقدرها سخت نیستند اما قطعاً به شما کمک می کنند تا به زبان اعتماد کنید. این پروژه ها را می توان به پروژه های مبتنی بر خط فرمان یا پروژه های مبتنی بر رابط کاربری گرافیکی  (GUI)  طبقه بندی کرد.

 

 پروژه های مبتنی بر رابط خط فرمان

این نوع پروژه ها پروژه هایی هستند که می توانند با استفاده از کنسول اجرا شوند و محدود به اجرای آن هستند. رابط های خط فرمان مختلفی وجود دارد که می توانید کدهای خود را مانند Anaconda Command Prompt، پایانه ویندوز، ترمینال VSCode و غیره اجرا کنید. بیایید پروژه هایی را که می توانید خارج از CLI ایجاد کنید بررسی کنیم:

 

  1. بازی هنگمَن در پایتون

این بازی کلاسیک پایتون است که تک تکِ توسعه دهندگان پایتون هنگام یادگیری پایتون آن را امتحان می کنند. این بازی شامل یک ماژول پایتون به نام تصادفی است که به تصادفی سازی اعداد یا گزینه ها در یک لیست کمک می کند. ویژگی اصلی بازی این است که در ابتدا، اسکریپت پایتون حاوی لیستی از کلمات تصادفی است. هنگام اجرا هر کلمه ای از لیست انتخاب می کند اما این کلمه به کاربر نمایش داده نمی شود.

چند نوبت به کاربر داده می شود و در هر نوبت، کاربر باید یک حرف وارد کند. اگر کلمه انتخاب شده توسط اسکریپت حاوی این حرف باشد، نامه دیگری را می خواهد. اگر نامه در کلمه وجود نداشته باشد، اعدامی شما به حلق آویزشدن نزدیکتر است. شما 10 نوبت دارید، اگر نتوانستید کلمه را در 12 نوبت حدس بزنید، در غیر این صورت بازنده می شوید واگر توانستید حدس بزنید پیروز می شوید و اعدامی را نجات می دهید.

 

  1. بازی حدس شماره در پایتون

این اولین برنامه ای است که احتمالاً توسط همه زبان آموزان پایتون در روزهای اولیه یادگیری پایتون اجرا می شود. این بازی اساسی است و به دو کتابخانه پایتون یعنی تصادفی و ریاضی نیاز دارد. کاربر ابتدا طیف وسیعی از اعداد را انتخاب می کند که به عنوان اولین ورودی برنامه تغذیه می شود. در مرحله بعدی، این برنامه یک عدد تصادفی تولید می کند که برای کاربر فاش نمی شود. کاربر اکنون باید این اعداد را در محدوده انتخاب شده در حداقل تعداد نوبت حدس بزند.

 

7 ایده پروژه برای پایتون برای مبتدیان

  1. بازی Tic Tac Toe در پایتون

همه ما با دوستانمان Tic Tac Toe بازی کرده ایم و بسیار سرگرم کننده است، اما اجرای همان در Python همچنین به شما کمک می کند مهارت های مسئله ای بهتری کسب کنید! این بازی شامل دو بازیکن است که به جای آنها “X” یا “O” را روی صفحه 9X9 قرار می دهند. به محض این که یک بازیکن موفق به تکمیل یک ردیف یا ستون یا مورب با سه علامت مشابه شود، کاربر برنده می شود. اگر هیچ بازیکنی نتواند شرایط برنده شدن را کامل کند و 9 جعبه پر شود، این مساوی است. این را می توانید یا برای دو کاربر، کاربر در مقابل رایانه، یا خودکار برای رایانه در مقابل رایانه پیاده سازی کنید.

 

 پروژه های مبتنی بر رابط کاربری گرافیکی

رابط کاربری گرافیکی یا پروژه های مبتنی بر رابط کاربری گرافیکی که به جای تعامل با کاربر در یک پنجره کنسول، با استفاده از مولفه های گرافیکی و تصویری مانند دکمه ها، منوهای کشویی، پیکان ها و غیره تعامل برقرار می کنند. اینها را می توان با استفاده از کتابخانه های مختلف مانند Tkinter یا PyQT5  انجام داد. بگذارید پروژه های سطح مبتدی را که می توانید هنگام ترکیب گرافیک ایجاد کنید، بررسی کنیم:

 

  1. سنگ کاغذ قیچی در پایتون

این بازی به خوبی از مبانی پایتون و مفاهیم اساسی همراه با قسمت برنامه نویسی گرافیکی استفاده می کند. در این بازی، دو نفر هر سنگ، کاغذ یا قیچی را انتخاب می کند. هنگامی که هر دو شکل مختلف دارند، همیشه یک برنده وجود دارد، به عنوان مثال، قیچی بر کاغذ پیروز می شود، کاغذ بر سنگ و سنگ بر قیچی برنده می شود. در حین ساختن آن در GUI، می توانید برای هر سه نماد دکمه هایی ایجاد کنید و از شرایط if برای بررسی برنده بودن استفاده کنید.

 

7 ایده پروژه برای پایتون برای مبتدیان

  1. تایمر شمارش معکوس در پایتون

ایجاد یک تایمر شمارش معکوس یکی دیگر از پروژه های جالب است که در آن شما به یک کتابخانه پایتون به نام زمان نیاز دارید که به شما کمک می کند رابط کاربری را در هر واحد زمان، مثلاً ثانیه یا دقیقه تغییر دهید. این پروژه می تواند با ایجاد یک ابزارک صفحه نمایش و جعبه های متن به ترتیب به مدت یک ساعت، دقیقه و ثانیه اجرا شود. همچنین باید حاوی یک دکمه شروع باشد که با کلیک روی آن شروع به کاهش زمان می کند. ویجت صفحه نمایش هر ثانیه زمان را به روز می کند و وقتی زمان به صفر می رسد متوقف می شود.

 

  1. ماشین حساب در پایتون

همه ما از ماشین حساب استفاده می کنیم اما آیا به اجرای آنها فکر کرده اید؟ در غیر اینصورت، این پروژه پایتون که برای مبتدیان مناسب است، به شما کمک می کند تا بتوانید از کتابخانه GUI Python  استفاده عملی کنید. می توانید یک کادر متنی اضافه کنید که اعداد موجود یا نتایج را نشان دهد. شما همچنین باید دکمه هایی را برای اعداد و همچنین عملیات ریاضی مانند جمع، تفریق، ضرب، تقسیم و غیره ایجاد کنید. به عنوان ارتقا، شما همچنین می توانید قابلیت اعداد شناور را اضافه کنید .

 

  1. مبدل عمومی در پایتون

مبدل عمومی می تواند برای تبدیل ارزهای مختلف، اندازه گیری ها یا حتی دما مفید باشد. می توانید یک جعبه متن برای وارد کردن عدد یا مقداری که باید تبدیل شود و واحد مورد نظر که انتظار دارید در آن نتیجه داشته باشید، می توانید وارد کنید. برخی از مثالها می توانند تبدیل درجه سانتیگراد به فارنهایت یا مایل به متر یا اینچ،INR  به دلار باشد و یارد به کیلومتر و ..