زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

تاریخ: ۱۴۰۰-۰۳-۰۲
نویسنده: سهیل
7 تا از رایج ترین چالش های رایانش ابری

رایانش ابری تامین منابعی مانند داده و ذخیره  بر اساس تقاضا است که آنی انجام می شود. بدون شک این برنامه به عنوان انقلابی در صنعت فناوری اطلاعات است و با رشد سریع بازار ارزیابی می شود. که توسعه ابر نه تنها برای شرکت های عظیم دولتی و خصوصی بلکه مشاغل کوچک نیز مفید است و همچنین به کاهش هزینه ها نیز کمک می کند. حدودا بیش از94٪ مشاغل هزینه های خود را برای ابر بیش از 45٪ افزایش می دهند. اگر توسعه دهنده ابر هستید، این امر منجر به مشاغل بیشتر و پردرآمد نیز می شود.

فناوری ابر قبل از همه گیری در حال شکوفایی بود، اما ناگهان توسعه و استفاده از ابر در هنگام قرنطینه اوج گرفت. این رشد فوق العاده را می توان به این واقعیت مرتبط دانست که کلاسها به صورت آنلاین انجام می شوند، جلسات مجازی در اپلیکیشن تماس ویدیویی در حال انجام است، کنفرانسها در برنامه های پخشی که مخاطبان زیادی دارند، برگزار می شوند.

همه اینها فقط توسط رایانش ابری امکان پذیر است. با اطمینان می توانیم نتیجه بگیریم که ابر قسمت مهمی از زندگی امروز ماست، حتی اگر یک سرمایه گذار، دانشجو، توسعه دهنده یا هر شخص دیگری باشیم، به شدت به آن وابسته ایم. اما با این وابستگی، بررسی مسائل و چالش های ناشی از محاسبات ابری نیز برای ما اهمیت دارد. بنابراین، امروز ما رایج ترین چالش هایی را که هنگام کار با رایانش ابری با آن روبرو هستیم، برای شما آورده ایم، بیایید یک به یک نگاهی بیندازیم:

 

  1. امنیت و حریم خصوصی داده ها در رایانش ابری

هنگام استفاده از رایانش ابری، امنیت داده ها یک مورد اساسی است. داده های کاربری یا سازمانی ذخیره شده در ابر بسیار مهم و خصوصی هستند. با اینکه ارائه دهنده خدمات ابری شما را از یکپارچه گی داده ها خاطر جمع می کند، انجام احراز هویت و مجوز کاربر، مدیریت هویت، رمزگذاری داده ها و کنترل دسترسی بر عهده شماست. مسائل امنیتی موجود در فضای ابری شامل سرقت هویت، نقض داده ها، آلودگی به بدافزار و موارد دیگر است که در نهایت باعث کاهش اعتماد کاربران در برنامه های شما می شود، که می تواند به نوبه خود منجر به از دست دادن احتمالی درآمد همراه با شهرت و اعتبار شما شود. همچنین، رویکرد رایانش ابری مستلزم ارسال و دریافت حجم عظیمی از داده ها با سرعت بالا است و بنابراین در معرض نشت داده ها است.

 

  1. مدیریت هزینه ها در رایانش ابری

از آنجایی که تقریباً همه ارائه دهندگان خدمات ابری برای پرداخت مدل “Pay As You  Go”  را انتخاب می کنند، که هزینه کلی منابع مورد استفاده را کاهش می دهد، زمان هایی وجود دارد که با استفاده از رایانش ابری هزینه های هنگفتی برای شرکت متحمل می شود. بگذارید بگوییم وقتی بهینه سازی منابع وجود دارد، سرورها از تمام پتانسیل خود استفاده نمی کنند و این به هزینه های پنهان اضافه می شود. اگر عملکرد نرم افزار تخریب شده یا افزایش ناگهانی استفاده یا افزایش بیش از حد در مصرف وجود داشته باشد، به هزینه کلی آن اضافه می شود. منابع استفاده نشده یکی دیگر از دلایل اصلی افزایش هزینه ها است. اگر سرویس ها یا نمونه ای از cloud را روشن کنید و فراموش کنید که آن را در آخر هفته یا زمانی که فعلاً از آن استفاده نکنید، خاموش کنید، منابع هزینه را افزایش می دهد.

 

7 تا از رایج ترین چالش های رایانش ابری

  1. محیط های چند ابری

با توجه به افزایش گزینه های موجود برای شرکت ها، شرکت ها نه تنها از یک ابر استفاده می کنند بلکه به ارائه دهندگان خدمات ابر چندگانه وابسته اند. اکثر این شرکت ها از تاکتیک های ابر ترکیبی استفاده می کنند و نزدیک به 84٪ آنها به چندین ابر وابسته هستند. این امر اغلب در نتیجه با مشکل مواجه می شود و مدیریت آن برای تیم زیرساخت دشوار است. این فرآیند در اکثر مواقع به دلیل تفاوت بین چندین ارائه دهنده ابر، برای تیم فناوری اطلاعات بسیار پیچیده است.

 

  1. چالش های عملکردی در رایانش ابری

عملکرد با در نظر گرفتن راه حلهای مبتنی بر ابر، عامل مهمی است. اگر عملکرد ابر رضایتبخش نباشد، می تواند کاربران را از آن دور کند و سود را کاهش دهد. حتی کمی تأخیر هنگام بارگیری یک برنامه یا یک صفحه وب می تواند منجر به افت قابل توجهی در درصد کاربران شود. این تأخیر می تواند نتیجه نبود تعادل در بار باشد، به این معنی که سرور نمی تواند به طور موثر ترافیک ورودی را تقسیم کند تا بهترین تجربه کاربر را فراهم کند. در مورد تحمل خطا نیز چالش هایی بوجود می آیند، به این معنی که عملیات حتی در صورت خرابی یک یا چند اجزا ادامه می یابد.

 

  1. قابلیت همکاری و انعطاف پذیری

هنگامی که سازمانی از یک ارائه دهنده خدمات ابری خاص استفاده می کند و می خواهد به یک راه حل مبتنی بر ابر دیگر تغییر کند، معمولاً روندی کسل کننده به نظر می رسد زیرا برنامه هایی که برای یک ابر با استک برنامه نوشته شده اند، لازم است که برای ابر دیگر دوباره نوشته شوند. به دلیل پیچیدگی های موجود، انعطاف پذیری در تغییر حالت از یک ابر به ابر دیگر وجود ندارد. مدیریت جابجایی داده ها، تنظیم امنیت از ابتدا و شبکه همچنین به مواردی که هنگام تغییر راه حل های ابری به وجود می آیند اضافه می شوند و در نتیجه انعطاف پذیری را کاهش می دهند.

 

7 تا از رایج ترین چالش های رایانش ابری

  1. وابستگی زیاد به شبکه در رایانش ابری

از آنجایی که رایانش ابری با تأمین منابع فوری سروکار دارد، با حجم عظیمی از انتقال داده به سرورها سرو کار دارد. این فقط به دلیل در دسترس بودن شبکه پرسرعت امکان پذیر است. اگرچه این داده ها و منابع از طریق شبکه رد و بدل می شوند، اما در صورت محدود بودن پهنای باند یا مواردی که قطع ناگهانی وجود دارد، می تواند بسیار آسیب پذیر باشد. حتی وقتی سرمایه گذارها بتوانند هزینه های سخت افزاری خود را کاهش دهند، باید مطمئن شوند که پهنای باند اینترنت زیاد و همچنین قطعی شبکه صفر است، در غیر این صورت ممکن است منجر به ضرر احتمالی تجاری شود. بنابراین این یک چالش بزرگ برای شرکتهای کوچکتر است که باید پهنای باند شبکه را که با هزینه بالایی همراه است حفظ کنند.

 

  1. عدم دانش و تخصص

به دلیل ماهیت پیچیده و تقاضای زیاد برای تحقیق در زمینه کار با ابر، غالباً یک کار بسیار خسته کننده است. این امر به دانش بی نظیر و تخصص گسترده ای در این زمینه نیاز دارد. اگرچه متخصصان زیادی در این زمینه وجود دارند اما آنها باید خود را مداوم به روز کنند. رایانش ابری به دلیل فاصله زیاد بین تقاضا و عرضه، کاری بسیار پردرآمد است. جای خالی زیادی وجود دارد اما تعداد بسیار کمی از مهندسان، توسعه دهندگان و متخصصان ابر با استعدادهستند. بنابراین به مهارت بالایی نیاز دارند و این متخصصان می توانند برنامه های مبتنی بر ابر را با حداقل مشکلات و حداکثر قابلیت اطمینان، درک، مدیریت و توسعه دهند.