زمان تقریبی مطالعه: 6 دقیقه

تاریخ: ۱۴۰۰-۰۲-۲۷
نویسنده: سهیل
7 زبان برتر برنامه نویسی برای توسعه Backend Web

حتی اگر یک کاربر ساده باشید، حداقل این را می دانید که Web Development یا برنامه نویسی وب به طور عمده به دو دسته تقسیم می شود:

Frontend Development

Backend Development

کاملا مشخصه که هر دو مجموعه ابزار و فناوری مربوط به خودشون را دارند. به عنوان مثال، هنگامی که ما در مورد توسعه فرانت اِند صحبت می کنیم، همیشه 3 اسم را می شنویم، CSS, HTML, JavaScript.

به همین ترتیب، وقتی صحبت از توسعه بک اِند وب می شود، ما در درجه اول به یک زبان برنامه نویسی بک اِند برای عملکرد وب سایت همرا با ابزار ها و فناوری های مختلف مثل دیتا بیس، فریم ورک ها، وب سرورها و… نیاز داریم.

اما از آنجایی که صد ها زبان برنامه نویسی وجود دارد، کدام زبان را باید برای توسعه بک اِند وب انتخاب کنید…؟ شما باید یک زبان برنامه نویسی را با در نظر گرفتن پارامتر های مختلفی مثل نیاز های پروژه، نمودار یادگیری آن، عملکرد، قابل اعتماد و … انتخاب کنید. علاوه بر این، شما باید تقاضا و محبوبیت آن را در نظر بگیرید، زیرا اگر مشتاق به یادگیری یکی از آنها هستید، اگر آن زبان قدیمی یا بدون تقاضا باشد، هیچ فایده ای برای شما ندارد.

در این مقاله، لیستی از بهترین زبان های برنامه نویسی را به شما ارائه می دهیم که می توانید برای توسعه وب یاد بگیرید:

7 زبان برتر برنامه نویسی برای توسعه Backend Web

زبان برنامه نویسی JavaScript

هر زمان که صحبت از توسعه وب باشد، به احتمال 90 درصد نام جاوا اسکریپت را می شنوید. طبق آمار سالانه سیستم عامل های معروف مثل Stack Overflow و Octoverse، جاوا اسکریپت یکی از برجسته ترین و پر طرفدار ترین زبان های برنامه نویسی در دنیای فناوری است. یکی از مهم ترین دلایل آن این است که می توان از آن برای توسعه فرانت اِند و بک اِند وب استفاده کرد.

با نگاهی به چندین آمار و نمودار گذشته، می توان گفت که محبوبیت Node.js باعث افزایش استفاده از جاوا اسکریپت به عنوان زبان بک اِند برای توسعه وب شده است. به علاوه این زبان چندین ویژگی قابل توجهی برای توسعه بک اِند مثل زبان نوشتاری سبک، تایپ سریع، تفسیر، پشتیبانی از برنامه نویسی شی گرا، اعتبار سنجی کاربر، پشتیبانی گسترده جامعه و موارد دیگر را در اختیار شما قرار می دهد.

فریم ورک های جاوا اسکریپت برای توسعه بک اِند وب: Next.js, Express, MeteorJS, و ……

وبسایت های مشهوری که از جاوا اسکریپت استفاده می کنند: Facebook, Google, eBay و ….

7 زبان برتر برنامه نویسی برای توسعه Backend Web

Python

اگرچه پایتون به دلیل سازگاری با فناوری های پیشرفته مثل یادگیری ماشین، اینترنت اشیا IOT، Date Science و …. در بین افراد بسیار مشهور است، همچنین برای توسعه بک اِند وب بسیار مناسب است. به علاوه یکی از شرکت های معروف فناوری اطلاعات، به طور قابل توجهی به پایتون اعتماد دارد و پایتون یکی از 3 زبان اصلی است که گوگل از آن استفاده می کند. (دو زبان دیگر جاوا و C++ هستند.)

یکی از مزایای استفاده از پایتون برای توسعه وب، مجموعه عظیم آن از کتابخانه های استاندارد است که کار توسعه دهندگان را نسبتا آسان و کارآمد می کند. ویژگی های برجسته و منحصر به فرد دیگر پایتون مثل خواندن بهتر کد، ترکیب راحت تر با زبان های دیگر، پشتیبانی از برنامه نویسی GUI، قابلیت حمل تعداد زیادی زبان دیگر، این زبان را به پر طرفدارترین زبان در بین توسعه دهندگان وب تبدیل کرده است.

فریم ورک های پایتون برای برای توسعه بک اِند وب: Django, Flask, Pyramid و …

وب سایت های مشهوری که از پایتون استفاده می کنند: Spotify, Instacart, Pinterest و ….

7 زبان برتر برنامه نویسی برای توسعه Backend Web

زبان برنامه نویسی PHP

پی اچ پی یا پیش پردازنده هایپرتکست Hypertext Preprocessor، یک بازیکن با سابقه در دنیای توسعه وب است. این زبان برنامه نویسی بک اِند منبع باز در سال 1994 ایجاد شده است و به طور اختصاصی برای توسعه وب استفاده می شود. از آنجا که PHPیک زبان تفسیر شده است، به کامپایلر نیز نیازی ندارد و همچنین می تواند تقریبا بر روی همه سیستم عامل های اصلی مثل یونیکس، macOS، ویندوز، لینوکس و … اجرا شود.

جدای از اینها می توان در مورد PHP ویژگی هایی دیگری مثل یادگیری راحت، سازگاری بین پلتفرمی، ویژگی های OOPs، پشتیبانی از دیتا بیس های استانداردی مثل MySQL, SQLite و ….، پشتیبانی گسترده جامعه از آن و بسیاری دیگر اشاره کرد.

PHP به عنوان یک زبان برنامه نویسی فرانت اِند بسیار ایمن است، زیرا توابع هش (پ.ن: یه نوع تابعه درهم ریخته ست که به اصطلاح بهش تابع هش Hash میگن) بی شماری برای رمزگذاری داده های کاربر درPHP در دسترس است.

اگر یک فرد مبتدی در این زمینه هستید، می توانید از پی اچ پی برای توسعه بک اِند وب استفاده کنید.

فریم ورک های PHP برای توسعه بک اِند وب: لاراول، Codelgniter, Symfony و ….

وبسایت های مشهوری که از PHP استفاده می کنند: WordPress, Mailchimp, Flickr و …

7 زبان برتر برنامه نویسی برای توسعه Backend Web

Java

جاوا نمونه دیگری از زبان های برنامه نویسی برای توسعه بک اِند وب است. زبان برنامه نویسی شی گرا به طور گسترده ای برای توسعه برنامه های وب در مقیاس سازمانی همراه با توسعه برنامه های اندروید، برنامه های دسکتاپ، برنامه های علمی و… استفاده می شود.

مزیت اصلی استفاده از جاوا این است که بر روی اصل یکبار نوشتن بنا شده است یعنی، کد جاوا کامپایل شده را می توان در هر پلتفرمی که از جاوا پشتیبانی می کند بدون نیاز به کامپایل مجدد آن را اجرا کرد. به عبارت تخصصی تر، کد جاوا ابتدا به کدی بایت وارد می شود که مستقل از کامپایلر است و سپس این کد بایت بر روی JVM بدون در نظر گرفتن ساختار اساسی اجرا می شود. علاوه بر این، جاوا از قابلیت چند رشته ای نیز پشتیبانی می کند که امکان اجرای همزمان دو یا چند رشته برای استفاده حداکثر از CPU را فراهم می کند.

سایر ویژگی های جاوا عبارتند از: مستقل از سیستم عامل، پیروی از مفاهیم OOP، کتابخانه های منبع باز، اختصاصی کردن خودکار حافظه و جمع آوری زباله، قابلیت حمل و …..

فریم ورک های جاوا برای توسعه بک اِند وب: Spring, Struts, Grails

وب سایت های مشهوری که از جاوا استفاده می کنند: Linkedln, IRCTC, Yahoo و ….

7 زبان برتر برنامه نویسی برای توسعه Backend Web

زبان برنامه نویسی Ruby

روبی یک زبان برنامه نویسی با اهداف عمومی و تفسیر شده است که از الگو های مختلف برنامه نویسی مثل برنامه مرحله ای، عملکردی و شی گرا پشتیبانی می کند. این زبان به طور گسترده ای برای توسعه وب در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد و به مبتدیان برای شروع کار به توسعه بک اِند وب بسیار توصیه می شود زیرا یادگیری آن نسبتا آسان تر است. همانند پایتون، بر افزایش بهره وری توسعه دهندگان تمرکز دارد و در نهایت روند توسعه وب را سریع می کند. این زبان تقریبا از همه پلتفرم های اصلی مثل ویندوز، مک و لینوکس پشتیبانی می کند. بهتره بگیم که روبی بر پایه بسیاری از زبان های برنامه نویسی مثل Perl, Lisp, Eiffel, Ada و …. ساخته شده است.

تایپ سریع و پویا، جمع آوری زباله به صورت خودکار، کتابخانه استاندارد بزرگ، ارسال سفارشی، مقیاس پذیری و انعطاف پذیری، مدیریت بسته بندی متمرکز از طریق RubyGems و… برخی از ویژگی های برجسته است که توسط روبی ارائه می شود.

فریم ورک های روبی برای توسعه بک اِند وب: Ruby on Rails, Sinatra, Grape و ….

وب سایت های مشهوری که از روبی استفاده می کنند: Airbnb, Shopify, Slideshare و ….

7 زبان برتر برنامه نویسی برای توسعه Backend Web

Golang

اگر فکر می کنید Go در بین توسعه دهندگان چندان محبوب نیست، لازم به ذکر است که طبق آمار سال گذشتهStack Overflow ، این یکی از 5 زبان برنامه نویسی محبوب در بین توسعه دهندگان سراسر جهان است. گو یک زبان برنامه نویسی تایپ شده است که در گوگل طراحی و روش آن کاملا شبیه زبان C است. این زبان به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا برنامه های وب ِمقیاس پذیر و ایمن را با کارایی بیشتری ایجاد کنند. یکی از مهم ترین مزایای استفاده از گو این است که پشتیبانی بسیار خوبی برای چند رشته ایجاد می کند و همچنین دارای ویژگی جمع آوری زباله برای مدیریت خودکار حافظه است. برخی دیگر از ویژگی های قابل توجه زبان گو عبارتند از: یادگیری آسان، کد خواندنی، پشتیبانی گوگل، زبان کامپایل شده، مدیریت بسته، کتابخانه استاندارد قدرتمند، پشتیبانی همزمان، عملکرد بالا و ….

فریم ورک های گو برای توسعه بک اِند وب: Beego, Echo, Revel و …

وبسایت های مشهوری که از گو استفاده می کنند: Dropbox, SoundCloud, Dailymotion و …..

7 زبان برتر برنامه نویسی برای توسعه Backend Web

زبان برنامه نویسی C#

C# یکی از معدود زبان هایی است که طی چند سال گذشته به طور مداوم در لیست 5 زبان برنامه نویسی برتر با شاخص های استاندارد مختلف قرار گرفته است. اگرچه، شما باید بدانید که این زبان عمومی در ابتدا توسط مایکروسافت در درجه اول برای چارچوب .Net توسعه داده شد و سپس برای توسعه بک اِند وب.

اکنون C# به طور گسترده در زمینه های مختلفی مانند توسعه برنامه های ویندوز، توسعه بازی و … استفاده می شود. این زبان ویژگی های مختلفی از جمله ترکیب سریعتر، قابلیت همکاری، قابلیت به روز رسانی و مقیاس پذیر، زبان ساختاری و مولفه گرا و بسیاری دیگر را برای شما فراهم می کند.

علاوه بر این، C# مجموعه ای کامل از کتابخانه ها را ارائه می دهد تا به توسعه دهندگان برای روند سریع تر و کارآمد تر توسعه کمک کنند. از این رو، اگر به دنبال یک زبان برنامه نویسی برای توسعه بک اِند وب هستید ما C# را توصیه می کنیم.

فریم ورک های C# برای توسعه بک اِند وب: .Net

وب سایت های مشهوری که از C# استفاده می کنند: GoDaddy, Marketwatch, Stack Overflow و …..

خب ما توصیه شده ترین و ارزشمندترین زبان های  برنامه نویسی را برای توسعه  Backend وب به شما گفتیم که می توانید آنها را یاد بگیرید. با این حال، دوباره یادآوری می کنیم که قبل از انتخاب زبان خاصی از زبان های گفته شده، باید جنبه های مختلف فردی مانند اهداف، نیاز های پروژه، نمودار یادگیری و …. را نیز در نظر بگیرید.