زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه

تاریخ: ۱۴۰۰-۰۴-۱۹
نویسنده: سهیل
Adobe Photoshop چیست؟

فتوشاپ توسط توماس و جان نول در سال 1987 ساخته شد. توماس نول هنگام پیگیری دکترای خود در دانشگاه میشیگان برنامه ای نوشت که تصاویر را بر روی صفحه نمایش نشان می داد. وی نام این برنامه را Display گذاشت. وقتی برادرش، جان، این برنامه را دید، توماس را تشویق کرد تا آن را به یک نرم افزار مناسب تبدیل کند. آنها ضمن همکاری در این برنامه، آن را به یک برنامه ویرایشگر عکس تبدیل کردند و در نهایت نام آن را “فتوشاپ” گذاشتند. هنگامی که این کار انجام شد، آنها با یک تولید کننده اسکنر به نام بارنی اسکان ارتباط برقرار کردند تا نسخه های نرم افزاری فتوشاپ را با اسکنری که می فروختند توزیع کنند. این مورد توجه Adobe Systems قرار گرفت که در نهایت پس از نمایش جان نول، این نرم افزار را خریداری کرد. اولین نسخه Adobe Photoshop در سال 1990 منتشر شد و در ابتدا مختص Macintosh بود. از آن زمان، Adobe Photoshop با انتشار نسخه بعدی خود بهبود یافت و سریعا به یک استاندارد در ویرایش عکس دیجیتالی تبدیل شد.

فتوشاپ “لایه بندی” را ارائه می دهد، که به شما امکان می دهد در فرآیند طراحی و ویرایش، تصاویر و انعطاف پذیری را اضافه کنید. این شامل ویژگی های اتوماسیون است که نیاز به تکرار کارهای خاص را کاهش می دهد. Adobe Photoshop همچنین دارای ویژگی های دیگری مانند:

 • تنظیم و برش تصاویر.
 • حذف و سازماندهی مجدد اشیا و پس زمینه های تصویر.
 • برای ایجاد صحنه می توانید دو یا چند تصویر را ترکیب کنید.
 • الگوهای مختلفی وجود دارند که در شروع پروژه های خلاقانه به شما کمک می کنند.
 • شامل فیلترهای خلاقانه و هنری مانند تاری.
 • می توانید از قلم موهای پیشرفته برای رنگ آمیزی منحنی ها و خطوط صاف استفاده کنید.
 • ایجاد آثار هنری سه بعدی برای اهداف چاپی یا انیمیشن.
 • می توانید عرض قلم های موجود را تنظیم کنید.

Adobe Photoshop چیست؟

کاربردهای Adobe Photoshop چیست؟

از نرم افزار Adobe Photoshop می توان به روش های مختلفی استفاده کرد. به برخی از این موارد نگاهی بیندازید:

 • ویرایش عکس ها: این همان کاربرد واقعی Adobe Photoshop است. Photoshop یک ویرایشگر عکس قدرتمند است که به شما اجازه می دهد:
 • رنگها را تقویت کرده و کنتراست را به تصویر اضافه کنید.
 • یک روتوش کامل به سبک مجله ای انجام دهید.
 • عکس های قدیمی را کاملاً جدید جلوه دهید.
 • عکسی از خود تنظیم کنید که در یک صحنه انتخاب شده تنظیم شده است.

همچنین به شما امکان می دهد پس زمینه ها یا اشیا را با کمک ابزار پاک کن جادویی از روی تصویر حذف کنید. همچنین، عکسهایی که آسیب دیده اند می توانند برای جدیدتر جلوه دادن دوباره ساخته شوند.

 • نقاشی دیجیتال: فتوشاپ به قدری همه کاره است که حتی به کاربران امکان می دهد روی نرم افزار نقاشی ایجاد کنند. شگفت آور نیست؟ درست مثل اینکه یک هنرمند بوم، مداد، رنگ و قلم مو برای خلق یک شاهکار در اختیار دارد، فتوشاپ شامل ابزارهایی است که به شما امکان می دهد یک شاهکار دیجیتالی بسازید. برخی از این ابزارها حالت های ترکیبی، بافت ها، ماسک های لایه ای و ابزارهای انتخاب هستند. نقاشی های دیجیتال همچنین شامل تکنیک های مختلف نقاشی است که در زندگی واقعی وجود دارد، به عنوان مثال، فتوشاپ به شما امکان می دهد از اثر رنگ اسپری تقلید کنید.
 • طراحی گرافیکی: Adobe Photoshop به کاربران امکان می دهد طرح ها، بروشورها، جلد کتاب ها، مجله ها و غیره را ایجاد کنند. همچنین به طراحی آرم، بازاریابی برای مشاغل نیز کمک می کند. همچنین کاربران می توانند نقشه ها، نمای ماهواره ها، رودخانه ها یا حتی نمادهای کوچک را ترسیم یا طراحی کنند.
 • طراحی وب: در طراحی وب سایت، بهتر است همیشه یک ماکت وب سایت در فتوشاپ ایجاد کنید تا اینکه مستقیم به قسمت کدگذاری بروید. این به این دلیل است که اگر طرحی را که می خواهید اجرا کنید، دقیقاً جلوی چشمتان داشته باشید، قسمت کدگذاری راحت تر می شود. جابجایی اشیا یا تغییر چیزها در فتوشاپ آسان است اما اگر با HTML کار کنید، یک تغییر کوچک می تواند کل کار شما را خراب کند.
 • ویرایش فیلم ها: جای تعجب نیست که چنین نرم افزاری چند وجهی به شما امکان ویرایش فیلم ها را نیز می دهد. فتوشاپ برای ویرایش فیلم ها از لایه های تنظیم نیز استفاده می کند. می توانید یک ویدیوی رنگی را به یک فیلم سیاه و سفید تبدیل کنید. همچنین، می توانید فیلم ها را به gif تبدیل کنید.
 • طرح های الگو و بافت: فتوشاپ به شما امکان می دهد طرح هایی با طرح و بافت ایجاد کنید، اما برای این کار باید خلاق باشید. برای طراحی یک الگو، باید اندازه تصویر را بالای 3000 پیکسل قرار دهید. پس از انجام این کار، می توانید هر الگویی را که می خواهید طراحی کنید.

چرا فتوشاپ پیشروترین ابزار حرفه ای عکاسی است؟

Adobe Photoshop ابزاری است که توسط همه استفاده می شود، حتی کسانی که چیزی در مورد آن نمی دانند! برای عکاسان حرفه ای که از Adobe Photoshop استفاده می کنند، کار در مورد رفع اشکالات در تصاویر سلفی نیست، بلکه ایجاد تصاویر خیره کننده با تغییرات ظریف است. این ابزار عکاسان را قادر ساخته است تا محدودیتهای ذاتی عکاسی را گسترش داده و افق دید خود را گسترش دهند.

به گفته اندرو اسکریوانی، عکاس غذا: «با معرفی فتوشاپ، این احساس به وجود آمد که همه در دنیا یک عکاس هستند. این پل ارتباطی بین فیلم و دیجیتال بود. ”

فتوشاپ زمانی به داد عکاسان می رسد که بودجه لازم را برای درج چیزی در عکس یا تصویر خود ندارند. این احساسات توسط لیندسی آدلر عکاس پرتره و مد نیز مورد تکرار قرار می گیرد: «گاهی اوقات من ایده های بزرگی دارم. اما بودجه زیادی ندارم. بنابراین چگونه می توانم آن را به واقعیت تبدیل کنم؟

خوب، با فتوشاپ این کار را می کنم».