زمان تقریبی مطالعه: 3 دقیقه

تاریخ: ۱۴۰۰-۱۲-۱۰
نویسنده: سهیل
Galaxy Tab S8 سامسونگ نشان می دهد که چرا اندروید 12L کافی نیست

تبلت‌های اندرویدی معمولاً در ارائه تجربه‌های خوب تبلت‌ها از تبلت‌های آی‌پد و ویندوز عقب‌تر هستند. با اندروید 12L، گوگل این تفاوت عملکردی را از بین می برد. این به‌روزرسانی از ماه آینده برای گوشی‌های پیکسل عرضه می‌شود، اما اعلام اخیر سامسونگ در مورد Galaxy Tab S8 ویژگی برجسته تبلت‌های گوگل را تخریب کرده است، زیرا نشان می‌دهد که مشکل تبلت‌های اندرویدی واقعاً رابط کاربری نیست.

اندروید 12L چیست؟

گوگل سال گذشته اندروید 12L را معرفی کرد، ابتکاری که این شرکت برای ایجاد تجربه بهتر اندروید در تبلت‌ها و تاشوها استفاده می‌کند. این شرکت این کار را تا اندروید 13 ادامه خواهد داد و امیدوار است که توسعه دهندگان برنامه در صف قدم گذاشته و برنامه هایی ایجاد کنند که در آینده با اندروید بهتر کار کنند. مشکل بزرگ در اینجا این است که Android 12L در بیشتر موارد کارایی خاصی ندارد و Tab S8 نمونه ی بیانگر آن است.
Android 12L، تا آنجا که تمرکز بر روی دستگاه‌های صفحه‌نمایش بزرگ‌تر است، تقریباً یک تغییر رابط کاربری است. یک رابط چند صفحه ای جدید برای صفحه قفل و مرکز اعلان وجود دارد و از یک داک برای بهره وری پشتیبانی می شود. اما هیچ کدام از اینها در واقع مشکلاتی را که برای کاربران وجود دارد برطرف نمی کند. اگر اخیراً یک تبلت اندرویدی خریده اید، متوجه خواهید شد که شرکت‌هایی مانند سامسونگ که واقعاً تبلت‌های اندرویدی می‌فروشند، تقریباً همیشه نرم‌افزار دستگاه خود را به خوبی برای تبلت بهینه کرده‌اند.

تبلت‌های اندروید از قبل دارای رابط‌های بهینه‌سازی شده‌اند

سامسونگ Galaxy Tab S8 را با One UI 4 هرضه کرده است. این یکی از بهترین تجربه‌های تبلتی است که در مقایسه با آی‌پد می‌بینید. سامسونگ همیشه برنامه‌های استوک خود را طوری ساخته است که برای نمایشگرهای بزرگ‌تر بهینه‌سازی شوند و شبیه ساز محیطی است که در لپ تاپ یا Chromebook تجربه می کنید.

این بدان معنا نیست که اندروید 12L به تب اس 8 نمی آید. ما در حال گفتگوی مداوم با همکاران خود در گوگل و اندروید هستیم و متعهد هستیم که اندروید 12L را در آینده به تبلت‌های خود بیاوریم. یکی از سخنگویان سامسونگ گفت: در حال حاضر، ما جدول زمانی مشخصی برای زمان عرضه Android 12L در این دستگاه ها نداریم.
فقط موضوع این است که چنین حرکاتی چیزی نیست که تبلت های اندرویدی را بهتر کند. مشکل واقعی گوگل در تبلت ها فقدان نرم افزار مجزا است که از مزایای واقعی نمایشگرهای بزرگتر بهره می برد. این یک مشکل همه جانبه در همه دستگاه های اندرویدی با صفحه نمایش بزرگ است. در مقابل، بیش از چند برنامه تبلت وجود دارد که منحصر به فرد iPadOS هستند.
اینطور نیست که برنامه‌های تبلت شخص ثالث برای اندروید در دسترس نباشد، اما اکثریت به احتمال زیاد یا پروژه‌هایی از شرکت‌های بزرگ هستند یا انواعی از یک برنامه یادداشت، مدیر فایل یا برخی ابزارهای دیگر. برنامه‌های واقعاً مفید و منحصربه‌فرد به دلیل تمرکز بیشتر توسعه‌دهندگان بر روی iPad، کمتر به فروشگاه Play مراجعه می‌کنند. این مشکل در تجربه تبلت اندرویدی است و به هم زدن مرکز اعلان‌ها آن را برطرف نمی‌کند.

وجود Android 12L ضروری نیست

سامسونگ مجموعه‌ای از برنامه‌های بهینه‌سازی شده برای تبلت‌ها را ایجاد کرده است، به گونه‌ای که تبلت سامسونگ شما در عمل بسیار قدرتمند خواهد بود. همچنین برای ارائه برنامه های قدرتمند مانند LumaFusion کار شده است تا تبلت های آن به عنوان یک گزینه در نظر گرفته شوند. چه در کروم‌بوک‌ها و چه در تبلت‌های اندرویدی، گوگل آنقدر قدرت نشان نداده است.
مهم نیست زیرا در هر صورت تبلت های کمی با برنامه های گوگل به عنوان پیش فرض فروخته می شوند. بله، این چیز خوبی است که گوگل نوعی ساختار را بر روی دستگاه‌های اندرویدی با صفحه نمایش بزرگ اعمال می‌کند، اما هیچ کدام از اینها در واقع تغییر چندانی در سطح کاربر نخواهد داشت. همیشه امکان ساخت برنامه‌هایی برای دستگاه‌های اندرویدی وجود داشته است که به خوبی از صفحه بزرگ‌تر استفاده می‌کنند، اما توسعه‌دهندگان فقط به یک دلیل یا چندین دلیل این کار را نمی‌کنند.

آیا این بدان معناست که جدیدترین تبلت های سامسونگ ارزش خرید ندارند؟ خیر. اگر از تبلت اندرویدی خود در درجه اول برای سرگرمی با بهره وری کم استفاده می کنید، آن اپ ها برای شما اهمیتی ندارند. سامسونگ در حال حاضر بهترین صفحه نمایش ها، بهترین بلندگوها و انعطاف پذیری اندروید را برای پشتیبان گیری از آن در iOS دارد. اما به نظر نمی‌رسد که کمبود اندروید 12L مانع از پیشرفت و فروش این تبلت شود.