زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

تاریخ: ۱۴۰۰-۰۳-۲۴
نویسنده: سهیل
Lite Hash Rate یا LHR چیست؟

Lite Hash Rate یا LHR مناسب برای گیمر ها

NVIDIA به امید آسانتر و ارزانتر کردن گیمرها برای به روزرسانی تجهیزات خود برای جدیدترین عناوین AAA، نسخه های جدید “Lite hash rate(LHR) از GPU های RTX موجود را اعلام کرد. این کارت ها به گونه ای طراحی شده اند که بدون کاهش عملکرد بازی استخراج ارز رمزنگاری شده دشوارتر است.

این دومین بار است که NVIDIA این تلاش را در سال 2021 انجام می دهد. برنامه های این شرکت در مارس 2021 وقتی شرکت به طور تصادفی قفل محافظت ضد ماینینگ مبتنی بر نرم افزار خود را برای کارت گرافیک RTX 3060 باز کرد، به طرز چشمگیری معروف شد. اکنون، این شرکت با فشار بسیار بیشتری علیه استخراج مجدداً تلاش می کند و لحظه ای متوقف نمی شود.

اگر به اکثر خرده فروشان آنلاین نگاهی بیندازید، به عنوان مثال می بینید که قیمت NVIDIA GTX 1650 از حدود 350 دلار شروع می شود و نزدیک به 600 دلار است. این برای کارت گرافیکی است که در آوریل سال 2019 منتشر شد و یک سال بعد با MSRP اصلی 150 دلار وارد بازار شد.

دلیل این که قیمت این کارت ها بسیار بالا است این است که اکثر عمده فروشان موجودی ندارند و وقتی محموله ای دریافت می کنند به سرعت به فروش می رسند. در همین حال، فروشندگان شخص ثالث به دنبال کسب درآمد سریع با قیمت افزوده بالا هستند.

سال 2021 سال عجیبی برای کارت های گرافیک بوده است، زیرا سهام خرده فروشی بسیار کاهش یافته است. فاصله گذاری اجتماعی در ابتدای سال همچنان ادامه داشت و تقاضا برای ماندن افراد در خانه با سرگرمی را افزایش داد. سپس، مسائل مربوط به زنجیره تأمین، کاهش سرعت حمل و نقل بین المللی و سرانجام، دوستان ما به دنبال این بودند که از عملیات استخراج زیرزمینی این هزینه ها را جبران کنند.

 

Lite Hash Rate یا LHR چیست؟

استخراج ارز رمزنگاری شده چیست؟

ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین، Ethereum و Dogecoin توسط به اصطلاح استخراج تولید می شوند. این به این معنی ست که کامپیوترها با محاسبه هرچه سریعتر مسائل ریاضی در تلاشند سکه های دیجیتال را بدست آورند. این مشکلات ریاضی بخشی از سیستم بلاکچین است، دفتری که معاملات یک ارز رمزنگاری شده خاص را ردیابی می کند. هرکسی که بتواند ابتدا معامله را با حل مسئله ریاضی تأیید کند، یک سکه جدید استخراج می کند.

نیازی به گفتن نیست، هرکسی که مقدار کافی از این سکه ها را استخراج کند نونش تو روغن هست. به عنوان مثال در نظر بگیرید که یک سکه دیجیتال Ethereum در زمان نوشتن این مقاله حدود 2700 دلار آمریکا ارزش دارد. با این حال، استخراج برق زیادی مصرف می کند و شما برای استخراج سریع و سودآوری ارز رمزنگاری شده به سخت افزار مناسب نیاز دارید.

کارت های گرافیک در حال حاضر ایده آل ترین سخت افزار برای استخراج جدیدترین ارزهای رمزنگاری هستند. GPU ها برای حل مسائل ریاضی ساخته شده اند، زیرا برای اجرای یک بازی ویدیویی، آنها نیاز به محاسبه تعداد ریاضیات در عملیات موازی دارند. این ویژگی بنیادی آنها را برای استخراج ارزهای رمزپایه ایده آل می کند.

بیت کوین، پدربزرگ ارزهای رمزنگاری شده، در یک مقطع با پردازنده های گرافیکی استخراج شد و همچنین از این طریق بر روی بازار کارت های گرافیک فشار وارد می شد. با این حال، سخت افزار تخصصی که حتی برای استخراج بیت کوین بهتر بود، به نام rigs ASIC، استرس بازار را از بین برد. سکوهای ASIC برای ارزهای رمزپایه دیگر به دلایلی که از اطلاعات این مقاله نیستند، به همین ترتیب در موردشان بحث نشده است.

نکته نهایی این است که اکثر ارزهای رمزپایه، به استثنای بیت کوین، بیشتر توسط کارت های گرافیک استخراج می شوند. غالباً، یک ماینر منفرد می تواند ده ها کارت با هم داشته باشد که امیدوار است بتواند پول نقد جدی تولید کند. تقاضای ده ها کارت را توسط هزاران نفر ضرب کنید، و می بینید که چرا استخراج معادن در کمبود برق نقش دارد.

NVIDIA’s LHR Fight

NVIDIA ، برنامه LHR خود را در اواسط ماه مه سال 2021 اعلام کرد تا کارت های بیشتری در دست گیمرها به جای استخراج کنندگان ارز رمزنگاری شده قرار گیرد. این برنامه به این معنی است که کارت های گرافیک تازه تولید شده RTX 3080، RTX 3070 و RTX 3060 Ti می توانند تشخیص دهند که چه زمانی دوباره برای استخراج ارز رمزنگاری شده Ethereum استفاده می شود. وقتی این اتفاق می افتد، کارت ها عمداً سرعت (سرعت هش) خود را برای حل مسائل ریاضی مرتبط با Ethereum تا حدود 50٪ کاهش می دهند. از آنجا که این کارتهای RTX در ابتدا بدون کاهش میزان هش به بازار عرضه شده اند، مدلهای جدید LHR بر روی جعبه و در لیست محصولات برچسب گذاری می شوند.

برنامه LHR این کارت ها را برای استخراج کنندگان بی مصرف می کند، اما NVIDIA ماینرها را بدون پشتیبان ول نمی کند. برای ادامه روند استخراج، NVIDIA همچنین مدل های GPU ویژه بازار ارزهای رمزنگاری شده را اعلام کرد که می تواند تقاضا برای کارت های مصرف کننده عادی را نیز کاهش دهد.

NVIDIA می گوید که عملکرد بازی با کارتهای LHR تحت تأثیر قرار نخواهد گرفت، زیرا فقط برای کاهش سرعت کار Ethereum طراحی شده است. اتریوم یک ارز محبوب است و بسیاری از پروژه ها و کلون های مبتنی بر Ethereum وجود دارد. اما Ethereum تنها نوع سکه ای نیست که تقاضای GPU را تحت فشار قرار می دهد. به عنوان مثال Dogecoin مبتنی بر Ethereum نیست. احتمالاً، یک کارت گرافیک LHR استخراج آن را تشخیص نمی دهد.

حتی اگر تقاضای استخراج کنندگان را کاهش دهد، مشخص نیست که آیا برنامه LHR کارت های گرافیک را بی مصرف جلوه دهد یا خیر. RTX 3060 با محافظت ضد استخراج هنوز در اوایل سال جاری به سرعت به فروش رسید. هیچ دلیلی وجود ندارد که فکر کنیم همان مورد دیگر کارتهای RTX NVIDIA صدق نمی کند، مخصوصاً اگر تقاضای زیادی از طرف گیمرها وجود داشته باشد.

با این وجود، LHR گامی در مسیر درست است و امیدوارم دستیابی به کارت های گرافیک را راحت کند.

البته با این فرض که NVIDIA دوباره شکست نخورد و سخت افزاری منتشر نکند که باعث استخراج ضد Ethereum شود.