زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

تاریخ: ۱۴۰۰-۰۲-۲۶
نویسنده: سهیل
Push Notification چیست؟

Push Notification یا به اسم Server Notification نیز گفته می شود، که وظیفه ان تحویل اطلاعات از یک برنامه نرم افزاری به یک دستگاه محاسباتی بدون درخواست خود شخص است.

این مقاله برای چه کسی لذت بخش است؟ شما در موارد زیر نیازمند این مقاله می شوید:

  • برای فهمیدن اینکه ایا شما در برنامه مورد نظر نیازمند استفاده از push notification هستید یا خیر.
  • تصمیم گیری برای انتخاب اینکه چه سرویسی برای برنامه شما مناسب تر است.
  • شما به دنبال Parse Alternative هستید.

برخلاف Pull Notifications، که در ان شخص باید اطلاعات را از یک سرور درخواست کند، Push Notification نشات گرفته از یک سرور است. معمولا کاربر نهایی برای دریافت اعلانات باید انتخاب کند که این انتخاب معمولا در حین نصب انجام می شود و در صورت تغییر شرایط بعدا روشی برای مدیریت اعلانات به کاربران نهایی ارائه می شود.

یک مزیت مهم Push Notifications در تلفن های همراه این است که برای دریافت  پیام، نیازی به باز بودن برنامه های خاص در دستگاه تلفن همراه نیست. این قابلیت به تلفن های همراه هوشمند اجازه می دهد تا هشدار های رسانه های اجتماعی یا پیام های متنی را حتی در هنگام قفل بودن صفحه دستگاه و بسته بودن برنامه رسانه های اجتماعی که از ان ها هشدار دریافت کرده اید، نمایش دهد.

Push Notification چیست؟

اهمیت تلفن های هوشمند و Push Notification در زندگی روزمره

جای تعجبی نیست، زیرا که تلفن های هوشمند به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی ما تبدیل شده است. ما از انواع برنامه ها برای گپ زدن با دوستان، برنامه ریزی کارها و زمان خود، کرفتن فیلم و عکس و… در واقع در هر کاری از ان استفاده می کنیم و عملکرد برقراری تماس دیگر عملکرد اصلی انها نیست.

Push Notifications در توسعه این فرایند حیاتی است. انها همیشه ما را در جریان اخبار مهم قرار می دهند و مطمئن می شوند که ما می توانیم به اعلان مربوطه به موقع پاسخ دهیم. این اعلانات ممکن است یک پیام جدید از طرف همکاران و دوستان، اطلاعات مربوط به تخفیف ها، اخبار جدید از یک منبع انلاین مورد علاقه شما و غیره باشد.

روی دیگر سکه نیز وجود دارد؛ از انجا که ممکن است یک کاربر تعداد زیادی برنامه نصب کرده باشد، تعداد Push Notifications های زیاد، غیر قابل باشد و باعث ایجاد نگرش منفی نسبت به انها شود. بنابراین، توسعه دهندگان برنامه باید از آداب و رسوم ضمنی (چم و خم) استفاده از Push Notifications موبایل اگاهی داشته باشند:

  • به کاربران اجازه دهید خودشان Push Notifications را مدیریت کنند.
  • فقط اعلان های مهم را ارسال کنید، برای مثال انهایی که فقط برای زمان محدودی هستند.

یک نمونه از اعلان های مهم و فوری ممکن است تغییر پرواز های هواپیمایی مورد علاقه کاربر یا پیشنهادات ویژه ای باشد که فقط در مدت زمان کوتاهی در دسترس هستند. در این حالت Push Notifications  برای اطمینان از اینکه کاربر این اطلاعات را از دست نمی دهد ارسال می شود. پیام های غیر ضروری را نیز می توان به ایمیل ارسال کرد. این عملکرد از خاموش کردن تمامی اعلانات بر اثر خشم و عصبانیت جلوگیری می کند، بنابراین کاربر نسبت به ان وظیفه شناس می شود.

نکاتی در مورد چگونه تاثیر گذاری Push Notification بر روی کسب و کار شما

همانظور که قبلا گفته شد، کاربر باید توانایی روشن یا خاموش کردن Push Notification را داشته باشد.انعطاف پذیری این این تنظیمات کارایی بیشتری خواهد داشت، بنابراین همیشه یک روش صحیح ،کاربران را برای انتخاب اعلان های که واقعا به انها علاقه دارند ، قادر می سازد.

اگر فقط کاربران دوحالت انتخاب داشتند- یا همه ی اعلانات را روشن کنند یا همه انها را خاموش کنند – به احتمال زیاد حالت دوم را انتخاب می کردند.

از ارسال اعلانات فراوان به کاربران خود داری کنید. اگر خوش شانس باشید اعلان برنامه مورد نظر را خاموش می کنند، در غیر اینصورت منجر به حذف ان برنامه می شوید. گزینه بهتر این است که اعلان ها را گروه بندی کنید و انها را فقط در یک بازه زمانی از پیش تعیین شده ارسال کنید.

برای دریافت بازخورد کاربران درباره برنامه خود از  Push Notifications استفاده کنید. اکنون با داشتن ایده در مورد Push Notifications، می توانیم انواع مختلف را برای انتخاب مناسب ترین مورد بررسی کنیم.

برخی از ارائه دهندگان اعلان ها و ابزار های انها را تحت فشار قرار می دهند.

بیایید محبوب ترین سرویس ها را بررسی کنیم. بیشتر انها نه تنها یک سرویس Push Notifications، بلکه بسیاری از ابزار های مفید دیگر را نیز ارائه می دهند.

Push Notification چیست؟

سرویس Push Notification ساده امازون (SNS)

اگر قبلا از هرگونه سرویس آمازون استفاده می کردید، دوست دارید از AWS Push Notifications آن نیز استفاده کنید، زیرا Amazon SNS همچنین میتواند به سرویس صف ساده امازون (SQS)، توابع AWS Lambda یا به هر سرور HTTP پیام ارسال کند.

ارسال Push Notifications به اپل، گوگل، سیستم عامل Fire، دستگاه ویندوز SNS به شما امکان می دهد همزمان پیام را به یک گیرنده و یا به تعداد زیادی گیرنده ارسال کنید. شما می توانید

از سرویس SNS برای ارسال پیام کوتاه به کاربران دستگاه های تلفن همراه در سراسر جهان استفاده کنید.

از طریق Amazon CloudWatch می توانید اطلاعات مربوط به وضعیت تحویل Amazon Push Notifications را که حاوی امار تحویل موفق یا ناموفق و زمان آماده به کار Push Notifications موبایل است را دریافت کنید.

اولین میلیون درخواست SNS امازون در هر ماه رایگان است. سپس هر میلیون مورد درخواست SNS امازون 50 دلار هزینه دارد.

کتابخانه Boto3 که امکان دسترسی به SNS امازون را از طریق Python فراهم می کند.

Firebase Cloud Messaging (FCM)

Firebase Cloud Messaging (FCM) سرویسی برای ارسال Push Notifications های تک و چندگانه به دستگاه های اندروید و IOS و برنامه های وب است.

این سرویس اطلاع رسانی فشرده برای Android و IOS نسخه جدید GCM است. اگر پیام را در یک برنامه جدید ادغام می کنید، با Firebase Push شروع کنید. به کاربران GCM اکیدا توصیه می شود برای بهره مندی از ویژگی های جدید FCM امروز و اینده، به Firebase Cloud Messaging ارتقا دهند.

بنابراین ما قبلا در پروژه های خود به جای GCM از Firebase Notifications استفاده کرده ایم. این سرویس برای هر تعداد پیام رایگان است و همچنین فرصتی برای استفاده از دونوع پیام فشرده و داده ای وجود دارد.

Pushwoosh

Pushwoosh یک سرویس Push Notifications رایگان است که برای IOS, Android ,Windows Phone, Phonegap, Unity, Marmalade, Adobe Air-Easy integration, open-source SDK. در دسترس می باشد. علاوه بر این Pushwoosh ابزارهایی مانند پشتیبانی از منطقه زمانی، پیام رسانی درون برنامه ای، Push چند زبانه، ازمایش A/B و غیره را ارائه می دهد.

نتیجه گیری از سرویس Push Notification:

این خدمات تنها موارد قابل توجه نیستند.انتخاب شما باید بر اساس نیاز ها و معیار های فردی باشد. بهتر است تصمیم بگیرید که ایا از ابزار های اضافی سرویس انتخابی نیز استفاده خواهید کرد یا فقط از Push Notifications استفاده خواهید کرد. این تصمیم علاوه بر زمان اجرا ، بر هزینه خدمات نیز تاثیر خواهد گذاشت.

امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید و برای شما مفیده بوده باشد.در صورت داشتن هرگونه سوال در کامنت ها مطرح نمایید.بدون هیچ شک و تردیدی می توانید به ما در رشد برنامه تلفن همراه خود از جمله طراحی و پشتیبانی اعتماد کنید.