زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

تاریخ: ۱۴۰۰-۰۲-۱۵
نویسنده: سهیل
SSD چیست؟ معرفی و بررسی انواع SSD

اگر در جستجو برای خرید SSD جدید هستید، قبل از اینکه هزینه کنید، باید نکاتی را بدانید.

SSDها با آمار خرابی کم و عمر طولانی تر باعث شده اند بسیاری از مردم این روزها درایوهای حالت جامد یا همان (SSD) را به جای هارد دیسک های مکانیکی انتخاب می کنند. راهنمای SSD ما به شما کمک می کند درباره نحوه عملکرد این درایوها، مزایای آنها و تفاوت انواع SSD ها را بدانید.

درایو حالت جامد چیست؟

SSD ها متفاوت تر از هارد دیسک های سنتی یا همان (HDD) عمل می کنند، زیرا هیچ قسمت متحرکی در این دستگاه ها وجود ندارد.

HDD ها از صفحه های دیسک چرخان برای دسترسی به اطلاعات استفاده می کنند، در حالی که SSD ها داده ها را روی تراشه های حافظه فلش ذخیره می کنند دقیقاً مانند تلفن های هوشمند ، درایو USB یا تبلت های کوچک.

در هارد دیسک برای دسترسی به اطلاعات باید منتظر بمانید تا صفحه به مکانی که اطلاعات شما در آن قرار دارد بچرخد، ولی در SSD همه تراشه های حافظه به طور همزمان قابل دسترسی هستند.

سرعت زیاد باعث دسترسی آسان کاربران به اطلاعات خود شده است. SSD ها در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارند، به همین دلیل هزینه ی زیادی صرف ساختن آنها می شود به طوری که در سال2020 با وجود کاهش قیمت ها، قیمت آنها بیش از دوبرابر قیمت هارد دیسک هایی با ظرفیت مشابه بوده است.

این امر به ویژه در سریعترین و بزرگترین SSD ها صادق است. هنگامی که از مرز 1 ترابایت عبور می کنید، ممکن است قیمت ها جهش بزرگی داشته باشند.

درایوهای حالت جامد(SSD) بسیار رایج شده اند، از رایانه های شخصی رده بالای بازی گرفته تا لپ تاپ های سطح پایین این روز ها از SSD ها برخوردار هستند یا در صورت نداشتن SSD، از قابلیت اضافه کردن SSD نیز پشتیبانی میکنند.

SSD چیست؟ معرفی و بررسی انواع SSD

آنها چندین مزیت نسبت به ذخیره سازی هارد دیسک سنتی و حافظه فلش تعبیه شده (eMMC) دارند.

بدون قطعات متحرک: مشکل بزرگ در زمینه حرکت قطعات در هارد دیسک این است که آنها نقطه قابل توجهی در خرابی هستند. چون اگر هر یک از قطعات متحرک شکسته شود، کل درایو غیر قابل استفاده می شود. همین موضوع باعث می شود که هارد دیسک های سنتی در طول زمان آسیب ببینند و از بین بروند.

عمر SSD ها محدود است، اما به طور کلی دوام و اطمینان بیشتری دارند. در اینجا هیچ قطعه متحرکی برای آسیب دیدن و هیچ موتور محرکی برای شکستن وجود ندارد. این قابلیت باعث می شود این نوه هارد ها برای درایوهای قابل حمل و خارجی، که ممکن است مورد استفاده و کنترل دقیق تری قرار گیرند، مطمئن باشند.

سرعت: SSD ها می توانند در مقایسه با HDD و حتی  eMMC  با سرعت باورنکردنی داده ها را بنویسند یا بخوانند، که برای انتقال بلاک های بزرگ داده ها مفید است. از همه مهمتر، زمان دسترسی تصادفی آنها به جای میلی ثانیه، میکروثانیه است. به همین دلیل سیستم های SSD خیلی سریع بوت می شوند، بازی ها خیلی سریع بارگیری می شوند.

تحرک: SSD ها نسبت به درایوهای قبلی کوچکتر و سبک ترند. این پیشرفت امکان ایجاد لپ تاپ ها، تبلت ها و سایر دستگاه های همراه فوق العاده نازک امروزی را فراهم کرده است.باریکترین SSD ها فقط چند میلی متر عرض دارند و فقط چند اینچ طول دارند که برای کوچکترین دستگاه ها سرعت ایده آلی ایجاد می کنند.

آمار خرابی پایین: پس از سالها پیشرفت، SSD ها بسیار کمتر از HDD ها دچار اختلال می شوند و در طول زمان نیز سرعت خود را حفظ می کنند.علت آمار خرابی پایین به بهبود گسترده مواد و ویژگی هایی مانند کد تصحیح خطا (ECC) مربوط می شود که SSD ها را در مسیر درست قرار می دهد.

اندازه و طراحی: با توجه به تعداد تراشه های آنها و ترتیب کلی تراشه ها، SSD ها اشکال و اندازه های مختلفی دارند.آنها می توانند در شیار کارت گرافیک، محفظه درایو 2.5 اینچی و اسلات M.2 قرار بگیرند. تقریباً برای هر موقعیتی SSD وجود دارد و همین امر باعث می شود تا آنها بسیار پر کاربردتر از انواع دیگر دستگاه های ذخیره سازی باشند.

طول عمر بیشتر: هر SSD دارای طول عمری است که بستگی به هر بار ذخیره بار های الکتریکی در روی درایو دارد. طول عمر هارد دیسک ها معمولاً با تعداد ترابایت قابل نوشتن بر روی درایو، قبل از تخریب سلول های فلش اندازه گیری می شود.این موضوع می تواند برابر با یک دهه استفاده یا بیشتر برای یک خریدار معمولی هم باشد. تحقیقات نشان داده است که نه تنها SSD ها بیشتر از نمونه های HDD ماندگاری دارند، بلکه ماندگاری آنها بیش از انتظار کارشناسان است.

SSD چیست؟ معرفی و بررسی انواع SSD

انواع SSD ها

SSD ها به چند شکل و اندازه مختلف هستند و این می تواند بر سرعت، ظرفیت ذخیره سازی و حتی خروجی گرمایی آنها تأثیر بگذارد.

SATA I :SATA III آخرین تحول اتصال قدیمی است که هم با HDD و هم با SSD کار می کند. این نوع برای انتقال از HDD به SSD گزینه مناسب تری است؛ زیرا مادربردهای سازگار با این نوع بسیار رایج تر هستند.هنوز هم رایج ترین موردی است که در درایو های حالت جامد مدرن استفاده می شود اما با حدود 550 مگابیت بر ثانیه با کمترین سرعت نیز شناخته میشود.این همچنین شامل یک کابل SATA است که درایو را به مادربرد متصل می کند ، بنابراین باعث ایجاد شلوغی می شود.

PCIe: اسلات Peripheral Component Interconnect Express یا PCI Express (PCIe) معمولاً برای کارتهای گرافیک و کارتهای الحاقی مانند درگاههای USB و کارتهای صدا استفاده می شود.با این حال، اکنون SSD های PCIe وجود دارد که می توانند از تمام پهنای باند اضافی برای انتقال داده های بسیار سریع استفاده کنند.آخرین نسل درایوهای PCIe 4.0 ابتدا در مادربردهای AMD’s X570 راه اندازی شد و می توانند سرعت خواندن متوالی تا 5000 مگابیت بر ثانیه و نوشتن تا 4،400 مگابیت بر ثانیه را ارائه دهند.قیمت آنها اغلب بیش از دو برابر همتایان SATA آنها است و این همه پهنای باند اضافی همیشه یک تفاوت بزرگ در استفاده در دنیای واقعی نیست.

M.2: در میان SSD ها کوچکترین هستند و سرعت آنها می تواند متفاوت باشد. آنها از هر دو کنترل کننده SATA و NVMe استفاده می کنند ، که می تواند شما را سردرگم کند. SSD های M.2 دارای اتصال کوتاه پین ​​هستند و با مادربرد کاملاً همخوان هستند و برای صرفه جویی در فضا بسیار عالی هستند.با این حال، به دلیل جریان کم هوا ، به خصوص کار با درایوهایی با کارایی بالا، به سرعت گرم می شوند، برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد، SSD های M.2 گاهی اوقات دارای مخزن های گرمایش یا پخش کننده های حرارتی هستند.

NVMe: حافظه غیر فرار تقریباً به انواع PCI Express و M.2 SSD اجازه می دهد تا داده ها را به داخل و از سیستم میزبان منتقل کنند. ترکیب NVMe با آن رابط ها سرعت های کارآمدی ایجاد می کند، همچنین یک هماهنگی عالی برای سیستم های ذخیره سازی است.