زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه

تاریخ: ۱۴۰۰-۰۷-۳۰
نویسنده: سهیل
نحوه تقسیم صفحه نمایش در ویندوز 10

ویندوز همیشه محیطی عالی برای انجام چند وظیفه همزمان بوده است، با قابلیت اجرای چندین برنامه به طور همزمان و جابجایی بین آنها با سهولت نسبی. در ویندوز 10، مایکروسافت مکانیسم ضربه گیر را محکم کرد و عملکرد آن را گسترش داد. امروزه، آخرین نسخه ویندوز 10 چندین روش را برای تقسیم صفحه نمایش شما به چندین پنجره و انجام کارهای واقعی ارائه می دهد، با پشتیبانی بهتر از نمایشگرهای با وضوح بالاتر و چند مانیتوری.

 

Snap Assist در ویندوز 10

یکی از مهمترین مشارکتهای Windows 10 با صفحه تقسیم شده، Snap Assist است، که انتخاب پنجره باز برنامه را هنگام انتخاب برنامه هایی که باید روی صفحه تنظیم کنید آسان تر می کند. در اینجا نحوه استفاده از آن آمده است:

مرحله 1: پنجره ای را که می خواهید در صفحه باشد انتخاب کنید، سپس آن را به لبه بکشید.

مرحله 2: یک طرح شفاف از جایی که به آن ضربه می زند ظاهر می شود. اگر از آن راضی هستید، رها کنید و پنجره شما در آن موقعیت ثابت می ماند.

متناوباً، کلید ویندوز و کلید پیکان چپ یا راست را فشار داده و نگه دارید تا آخرین پنجره انتخاب شده به یک طرف صفحه چسبانده شود.

مرحله 3: اگر پنجره ها یا برنامه های کاربردی باز دیگری دارید، وقتی پنجره انتخابی خود را بکشید، تعدادی گزینه نیز مشاهده خواهید کرد که می توانند نیمه دوم را پر کنند. روی یکی کلیک کنید، به طور خودکار در مقابل پنجره اول جا می گیرد. اگر این کار را نکردید و شبکه انتخاب ناپدید شد، پنجره دوم خود را به لبه فضای خالی بکشید.

مرحله 4: برای تغییر اندازه دو پنجره، مکان نما را روی خط تقسیم قرار دهید تا به دو پیکان تبدیل شود. روی تقسیم کننده کلیک کرده و نگه دارید تا دو پنجره را بر این اساس تنظیم کنید. با این حال، محدودیتی برای باریک بودن یک پنجره وجود دارد.

توجه: آیا Snap Assist از کار کردن یا انجام کارهای عجیب خودداری می کند؟ برنامه های راه اندازی خود را بررسی کنید، برنامه هایی که هنگام ورود به ویندوز به طور خودکار راه اندازی می شوند. گاهی اوقات اینها می توانند با Snap Assist تداخل داشته باشند و غیرفعال کردن آنها مشکل را برطرف می کند.

 

از میانبر صفحه کلید استفاده کنید

آیا راهی سریعتر برای انجام این کار روی صفحه کلید خود می خواهید؟ یک میانبر برای تقسیم پنجره ها وجود دارد که واقعاً مفید است. در یک پنجره فعال، کلید Windows را فشار داده و نگه دارید و سپس کلید پیکان چپ یا راست را فشار دهید. این باید به طور خودکار پنجره فعال را به چپ یا راست بکشد. پنجره دیگری را انتخاب کنید تا دومین فضای خالی را پر کنید.

اگر می خواهید یک پنجره را دوباره به صورت تمام صفحه باز کنید، کافی است کلید Windows و کلید پیکان بالا را با هم فشار دهید. اگر به طور تصادفی به جای نیم پنجره یک پنجره جدید ایجاد کردید، می توانید از کلیدهای جهت دار ویندوز و بالا یا پایین برای بزرگ کردن آن نیز استفاده کنید.

 

ساخت بیش از دو پنجره

اگر یک صفحه نمایش بزرگ یا با وضوح بالا دارید، می توانید با استفاده از Corner Snap حداکثر چهار پنجره را در یک صفحه به هم وصل کنید.

مرحله 1: اولین پنجره خود را به هر گوشه بکشید و رها کنید.

توجه: برای استفاده از میانبر صفحه کلید، کلید Windows را فشار داده و نگه دارید و سپس کلید جهت چپ یا راست را فشار دهید تا پنجره فعال به چپ یا راست بچسبد. در مرحله بعد، کلید Windows را فشار داده و نگه دارید و سپس کلید بالا یا پایین را فشار دهید تا پنجره باز شده به گوشه بالا یا پایین منتقل شود.

مرحله 2: با اولین پنجره فعال در گوشه ای، پنجره دوم خود را به هر گوشه موجود دیگر بکشید و رها کنید. شما ملزم به انتخاب یک گوشه خاص نیستید.

مرحله 3: مرحله 2 را تکرار کنید تا دو گوشه دیگر را در صورت نیاز پر کنید.

توجه داشته باشید که به روزرسانی 2020 ویندوز 10 این طرح پنج پنجره را به روز کرد و باعث شد همه پنجره های جدا شده به عنوان یک پنجره واحد عمل کنند. این ممکن است چندان مهم به نظر نرسد، اما هنگامی که باید کار دیگری انجام دهید، مانند باز کردن یک برنامه یا فایل اضافی در حین کار با پنجره های باز شده، بسیار مفید است.