زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

تاریخ: ۱۴۰۰-۰۷-۲۵
نویسنده: سهیل
نحوه حذف مرورگر Microsoft Edge

اگرچه Microsoft Edge مبتنی بر Chromium مرورگر اصلی شرکت است، اما ممکن است بخواهید نحوه حذف نصب Edge را بیاموزید. شاید با Edge به مشکل برخورده اید که مطمئن نیستید چگونه آنها را برطرف کنید. یا شاید شما هرگز یکبار از آن استفاده نکرده اید، اما هنوز هم گاهی اوقات ظاهر می شود. مهم نیست که Edge، به گفته برخی، اکنون با Google Chrome قابل مقایسه است – گاهی اوقات، شما فقط می خواهید آن را از بین ببرید.

صرف نظر از علت، اگر می خواهید Microsoft Edge را حذف کنید، می توان آن را انجام داد. در اینجا نحوه حذف Microsoft Edge یکبار برای همیشه ذکر شده است.

 

حذف Microsoft Edge از طریق Apps & Features

اگر Microsoft Edge را خودتان نصب کرده اید، ممکن است بتوانید آن را از طریق تنظیمات ویندوز حذف کنید. این فقط در صورتی استفاده می شود که از نسخه بتا، توسعه دهنده یا نسخه Canary Edge استفاده می کنید.

مرحله 1: وارد منوی استارت شوید

برای ورود به منوی استارت، روی آرم ویندوز در گوشه سمت چپ پایین صفحه خود کلیک کنید. همچنین می توانید دکمه ویندوز را در صفحه کلید خود پیدا کنید که به طور مشابه در قسمت پایین سمت چپ و نزدیک نوار فاصله قرار گرفته است.

مرحله 2: وارد قسمت Apps & Features شوید

با باز شدن منوی Start، روی نماد چرخ دنده مستقیماً بالای دکمه روشن / خاموش کلیک کنید. این شما را به تنظیمات ویندوز می برد. متناوبا، می توانید به سادگی “تنظیمات” را با باز کردن منوی Start تایپ کنید. ویندوز شما را به برنامه مناسب هدایت می کند.

پس از وارد شدن به تنظیمات، به بخش برنامه ها بروید و روی آن کلیک کنید.

مرحله 3: Microsoft Edge را حذف کنید

در App & Features، Microsoft Edge را جستجو کنید. بسته به نسخه نصب شده، ممکن است بیش از یک نمونه مرورگر را بیابید. کافی است روی آن کلیک کرده و Uninstall را فشار دهید تا آن نسخه Edge را از رایانه خود حذف کنید.

توجه به این نکته ضروری است که با این کار نسخه های غیر معمول Edge مانند بتا حذف می شوند، اما مرورگر استاندارد نصب شده باقی می ماند.

اگر دکمه خاکستری شده است، به این معنی است که شما در حال حاضر نسخه اصلی Microsoft Edge را اجرا می کنید. به منظور حذف آن، به روش بعدی ما بروید.

نحوه حذف Microsoft Edge از طریق Command Prompt

اگر نتوانستید مرورگر را از طریق تنظیمات حذف نصب کنید، باید چند مرحله اضافی برای حذف کامل آن از رایانه خود انجام دهید.

مرحله 1: نسخه Edge خود را بررسی کنید

برای حذف کامل Microsoft Edge از طریق Command Prompt، ابتدا باید بدانید کدام نسخه مرورگر در دستگاه شما اجرا می شود.

Microsoft Edge را باز کنید. اگر نمی توانید آن را پیدا کنید، منوی Start را باز کنید و به سادگی “Microsoft Edge” را تایپ کنید. در بالا سمت چپ پنجره مرورگر، روی سه نقطه افقی کلیک کرده و تنظیمات را وارد کنید.

به قسمت About Microsoft Edge در سمت چپ بروید. با این کار می توانید بررسی کنید که کدام نسخه از مرورگر رایانه شما در حال اجرا است. شماره دقیق را یادداشت کنید – می توانید به سادگی آن را در دفترچه یادداشت یا مکان دیگری کپی و جایگذاری کنید تا برای مدتی ذخیره شود.

مرحله 2: Command Prompt را باز کنید

برای دسترسی به Command Prompt، ابتدا با فشار دادن کلید Windows در سمت چپ پایین صفحه کلید، وارد منوی Start شوید. همچنین می توانید از ماوس خود استفاده کرده و به سمت چپ پایین صفحه خود بروید، سپس روی آرم Windows کلیک کنید.

برای وارد شدن به خط فرمان، cmd را با منوی Start باز کنید. خط فرمان را در بالای لیست نتایج مشاهده خواهید کرد. روی آن راست کلیک کرده و سپس Run as Administrator را انتخاب کنید.

اگر ویندوز از شما می پرسد آیا می خواهید به برنامه اجازه دهید در رایانه شما تغییراتی ایجاد کند یا خیر، بله را برای ادامه روند فشار دهید.

مرحله 3: دستور مورد نیاز را وارد کنید

پس از باز شدن Command Prompt، برای خلاص شدن از شر Edge، باید دو دستور را کپی و جایگذاری کنید. شماره نسخه ای که در مرحله قبل ذخیره کرده اید، اکنون به کار می آید.

در پنجره Command Prompt، دستور زیر را تایپ یا کپی و جایگذاری کنید:

cd %PROGRAMFILES(X86)%\Microsoft\Edge\Application\VersionNumber\Installer

به خاطر داشته باشید که باید VersionNumber را با نسخه خود جایگزین کنید. یک مثال از یک دستور به درستی پر شده شبیه این خواهد بود:

cd %PROGRAMFILES(X86)%MicrosoftEdgeApplication94.0.992.38Installer

Enter را فشار دهید. این شما را به پوشه install برای Microsoft Edge می برد. در حال حاضر، فرمان دوم را وارد کنید، یا با کپی کردن و یا به سادگی تایپ کردن آن:

setup.exe –uninstall –system-level –verbose-logging –force-uninstall

با این کار فوراً Microsoft Edge را بدون هیچ گونه درخواست بیشتر از سیستم ویندوز 10 حذف می کنید. میانبر Edge هم از نوار وظیفه شما و هم از دسک تاپ برداشته می شود. جستجوی آن در منوی استارت فقط به عنوان مرورگر پیشنهادی نمایش داده می شود که می توانید بارگیری کنید.

 

روش جایگزین: مرورگر پیش فرض خود را تغییر دهید

اگر می خواهید مرورگر پیش فرض خود را به چیزی غیر از Edge تغییر دهید، نیازی نیست که به طور کامل آن را حذف کنید. می تواند بدون اشغال فضای زیاد بر روی سیستم شما نصب شده باقی بماند.

با انتخاب یکی از بهترین مرورگرها شروع کنید. آن را روی رایانه خود نصب کنید و سپس مراحل زیر را دنبال کنید.

مرحله 1: برنامه های پیش فرض را وارد کنید

با فشار دادن کلید Windows در سمت چپ پایین صفحه کلید یا کلیک بر روی آرم Windows در گوشه سمت چپ پایین صفحه، به تنظیمات بروید.

برای وارد شدن به تنظیمات، روی نماد کوچک چرخ دنده کلیک کنید. همچنین می توانید با باز کردن منوی Start، «Settings» را تایپ کنید و ویندوز برنامه صحیح را پیشنهاد می کند.

به بخش برنامه ها بروید و سپس برنامه های پیش فرض را که در لیست دوم در سمت چپ صفحه قرار دارد وارد کنید.

مرحله 2: مرورگر پیش فرض را تغییر دهید

در پنجره برنامه های پیش فرض، به پایین بروید تا بخش Web browser را پیدا کنید. روی آن کلیک کنید تا لیستی از مرورگرهایی که در حال حاضر بر روی رایانه شما نصب شده اند باز شود.

مرورگر مورد نظر خود را از لیست انتخاب کرده و سپس روی آن کلیک کنید. با این کار پیش فرض تنظیم می شود. از این پس، بر روی هر لینکی که کلیک کنید به طور خودکار در مرورگر انتخابی شما باز می شود و Edge فقط در موارد خیلی کم ظاهر می شود.