زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه

تاریخ: ۱۴۰۰-۰۶-۱۸
نویسنده: سهیل
چگونه میتوانیم دمای مک خود را بررسی کنیم؟!

یادگیری نحوه بررسی دمای مک می تواند گامی مهم در حفظ سلامت و نگهداری Mac برای طولانی مدت باشد. همچنین می تواند به شما کمک کند بفهمید چه موقع زمان تمیز کردن فنر Mac یا ارتقاء قطعات خاصی است.

در این راهنما، ما دقیقاً نحوه تشخیص درجه حرارت در MacOS و نحوه نظارت طولانی مدت بر دما را بررسی می کنیم.

چگونه میتوانیم دمای مک خود را بررسی کنیم؟!

با Terminal یک اسکرین شات از دما بگیرید

اگر در درجه اول علاقه مند به بررسی سریع دمای CPU خود هستید، راهی آسان برای انجام این کار در حال حاضر بدون نیاز به بارگیری هیچ ابزار اضافی وجود دارد. این یک دستور خاص است که می توانید در Terminal – نسخه MacOS Command Prompt – استفاده کنید که شروع به ردیابی دمای CPU شما می کند. در اینجا باید این کار ها را انجام دهید:

مرحله 1: برنامه Terminal را باز کنید. با رفتن به Dock و انتخاب Applications می توانید آن را پیدا کنید. در اینجا، پوشه ای به نام Utilities را جستجو کنید و آن را باز کنید. Terminal باید در این برنامه ها قرار داشته باشد.

مرحله 2: با باز شدن Terminal، این ترتیب دقیق دستور را وارد کنید (یا کپی کنید):

sudo powermetrics –samplers smc |grep -i “CPU die temperature”

حالا Enter را وارد کنید تا دستور وارد شود. در این مرحله، ممکن است لازم باشد رمز ورود برای حساب MacOS خود را وارد کنید. Terminal می تواند کمی مشکل باشد زیرا معمولاً نویسه هایی را که تایپ می کنید نشان نمی دهد، بنابراین باید گذرواژه را کورکورانه وارد کرده و سپس دوباره Enter را انتخاب کنید. پس از وارد کردن رمز عبور نیازی به وارد کردن مجدد فرمان ندارید.

مرحله 3: یک لحظه به Terminal فرصت دهید، شروع به تولید نوشتار مربوط به دمای CPU شما می کند. Terminal هر چند ثانیه یک گزارش ایجاد می کند تا نشان دهد که چگونه دما در طول زمان تغییر می کند و با بستن برنامه متوقف می شود.

توجه داشته باشید که دما خوانده شده سانتیگراد خواهد بود. این فرمت رایج برای خواندن درجه حرارت رایانه است.

هر زمان که بخواهید برای خواندن CPU می توانید از این دستور استفاده کنید، اما برای بررسی های مکرر کمی سخت می شود. بیایید نگاهی به یک گزینه جایگزین بیاندازیم که برای مدیریت دما در درازمدت بهتر عمل می کند.

چگونه میتوانیم دمای مک خود را بررسی کنیم؟!

دمای مک را با برنامه Fanny کنترل کنید

اگر می خواهید بدون نیاز به استفاده از فرمان هر بار به دمای مک خود نگاهی مداوم داشته باشید، یا اگر می خواهید دمای GPU را جدا از دمای CPU نظارت کنید تا به تشخیص مشکلات خاص کمک کرده یا فقط روی یک قطعه سخت افزاری خاص تمرکز کنید، در این مورد، ما به شدت توصیه می کنیم برنامه Fanny را نصب کنید. این برنامه رایگان، سبک، فوق العاده آسان برای استفاده و نظارت مداوم بر عملکرد مک شما، از جمله دمای CPU و GPU:

مرحله 1: از سایت Fanny Widget در اینجا دیدن کنید و دکمه بارگیری را انتخاب کنید.

مرحله 2: فانی به عنوان یک فایل فشرده در مک شما بارگیری می شود. فایل زیپ را پیدا کرده و انتخاب کنید تا باز شود، سپس Fanny را برای بارگیری انتخاب کنید. تأیید کنید که می خواهید آن را باز کنید.

مرحله 3: فانی پنجره جدیدی را برای استفاده شما باز نمی کند. در عوض، یک نماد کوچک به بالا سمت راست مک شما اضافه می کند، سه خط تیره که نشان می دهد فانی در حال کار است. آن نماد را انتخاب کنید، یک صفحه جدید پایین می آید.

شما جزئیات مربوط به عملکرد فن فعلی خود و قسمتی را مشاهده می کنید که دمای GPU و CPU را نشان می دهد. می توانید هر زمان که می خواهید فانی را ترک کنید یا آن را باز نگه دارید تا آن را بررسی کنید.

هنگامی که Mac شما هیچ برنامه ای را اجرا نمی کند نباید دمای پردازنده آن بالاتر از 45 تا 50 درجه سانتیگراد باشد (اگر چندین برنامه را اجرا می کنید این می تواند بسیار بالاتر برود). اگر چنین شد، این نشان می دهد که ممکن است مشکلی پیش آمده باشد و ممکن است بخواهید برای بررسی چک فروشگاه Apple برنامه ریزی کنید.