زمان تقریبی مطالعه: 4 دقیقه

تاریخ: ۱۴۰۰-۰۷-۲۹
نویسنده: سهیل
چگونه RAM خود را روی سیستم نصب کنیم؟

نصب RAM بیشترین یا سریعترین راه برای ارتقا است که می توانید انجام دهید. اگر دستگاهی ارزان قیمت یا قدیمی دارید، ارتقاء RAM به شما این امکان را می دهد تا برنامه های فشرده تری اجرا کنید، برگه های بیشتری در مرورگر خود باز کنید و در کل به رایانه خود احساس سرعت بیشتری دهید. با این وجود، ابتدا باید نحوه نصب RAM را بدانید.

در این راهنما، ما مراحل را گام به گام در اختیار شما قرار می دهیم. اگرچه ممکن است ترسناک به نظر برسد، اما ارتقاء RAM شما فقط چند دقیقه از وقت شما را می گیرد و نیازی به ابزار نیست.

 

چند یادآوری مهم

پشتیبانی از حافظه جهانی نیست، بنابراین بهتر است قبل از برداشتن مجموعه، دفترچه راهنمای مادربرد خود را بررسی کنید. اگر دفترچه راهنمای خود را ندارید، معمولاً می توانید شماره مدل مادربرد را روی برد چاپ شده پیدا کنید. از آن برای یافتن دفترچه راهنمای آنلاین استفاده کنید، جایی که باید لیستی از ماژول های حافظه تأیید شده را پیدا کنید.

علاوه بر این، محدودیت ظرفیت و سرعت را پیدا خواهید کرد. محدودیت های مادربرد شما در واقع محدودیت های کلی هستند. اگر مادربرد شما نمی تواند آن را پشتیبانی کند، از نظر سرعت یا ظرفیت بیش از حد خرید نکنید.

اکثر مادربردهای مدرن از DDR4 پشتیبانی می کنند، از 2،133 مگاهرتز در انتهای پایین، تا 4،700 مگاهرتز و فراتر از آن در انتهای بالا. اگر رایانه شما قدیمی است، ممکن است سیستم شما فقط از حافظه DDR3 یا حتی DDR2 پشتیبانی کند.

تولید کنندگان متداول مانند MSI و Gigabyte این مشخصات را با لیست مادربرد خود ذکر کرده اند. به عنوان مثال، ASRock Z370 Killer SLI تا 64 گیگابایت حافظه DDR4 را تا حداکثر سرعت 4.266 مگاهرتز پشتیبانی می کند، در حالی که MSI X470 Gaming Plus تا 64 گیگابایت DDR4 را تا حداکثر 3.466 مگاهرتز پشتیبانی می کند.

به خاطر داشته باشید که RAM یکی از ساده ترین قطعات برای نصب است، اما الکتریسیته ساکن همیشه نگران کننده است. قبل از نصب RAM جدید، حتما از مچ بند آنتی استاتیک استفاده کنید. اگر می توانید کفش های لاستیکی بپوشید و در صورت امکان از موکت و فرش استفاده نکنید.

 

راهنمای گام به گام نصب RAM

مرحله 1: کابل برق را از سیستم جدا کرده و در صورت نیاز سایر کابل های پنل پشتی را جدا کنید تا بتوانید با خیال راحت سیستم خود را در کنار آن قرار دهید.

مرحله 2: برای دسترسی کامل به فضای داخلی، پانل کناری (معمولاً در سمت چپ) را بردارید. شکاف های RAM طولانی هستند و معمولاً در سمت راست پردازنده و خنک کننده بزرگ آن قرار دارند. این شکافها معمولاً بین دو تا هشت عدد هستند و شامل زبانه ها (یا بالها) در هر انتها هستند که چوبها را در جای خود قفل می کند. این برگه ها را به سمت مادربرد فشار دهید تا RAM قدیمی خارج و حذف شود.

برخی از مادربردها فقط یک برگه دارند. در این حالت، زبانه را به پایین فشار دهید و RAM را بیرون بکشید و سعی کنید آن را مستقیم نگه دارید.

مرحله 3: در دفترچه راهنمای مادربرد خود نگاه کنید تا شکاف های صحیح محل نگهداری حافظه جدید را تعیین کنید. اگر فقط از یک یا دو چوب استفاده می کنید، برخی از مادربردها اسلات دوم و چهارم را ترجیح می دهند. دیگران اول و سوم را ترجیح می دهند. در اینجا مهم است که از دفترچه راهنمای مادربرد خود کمک بگیرید، زیرا اسلات ها میزان پهنای باند RAM شما را تعیین می کنند.

قبل از نصب RAM، مطمئن شوید که بال های دو طرف شکاف به عقب رانده شده اند تا از شکاف کج شوند.

توجه داشته باشید که فقط می توانید RAM را به یک روش خاص نصب کنید. در کنار چوب RAM با کنتاکت های فلزی نگاه کنید، شکافی را خواهید دید که مرکزیت ندارد. شما باید آن شکاف را با شکاف داخل شکاف حافظه مادربرد هم راستا قرار دهید. اگر معکوس شوند، چوب در جای خود قرار نمی گیرد.

هنگامی که مطمئن شدید RAM به درستی چیده شده است، با انگشتان شست خود لبه ها را فشار دهید تا چوب در جای خود قفل شود. بالها به هم چسبیده و حافظه را محکم نگه می دارند.

اگر چوب به آسانی روی جای خود قرار نمی گیرد، مطمئن شوید که چوب به درستی جهت گیری شده است. تحت فشار دادن RAM که به درستی ردیف نشده است می تواند به مادربرد شما آسیب برساند. در صورت شک، دوباره بررسی کنید. یک چراغ قوه واقعاً می تواند به شما در دیدن نیز کمک کند.

با این حال، نصب RAM می تواند فشار مناسبی را تحمل کند. به هیچ چیزی فشار نیاورید، اما هنگام نصب چوب ها به پایین فشار خوبی وارد کنید.

مرحله 4: هنگامی که همه میله ها روی شکاف خود جای گرفتند، تأیید کنید که گیره های بال قفل شده اند تا چوب ها محکم در جای خود نگه داشته شوند. اگر همه چیز بازرسی شد، رایانه را ببندید. در مرحله بعد، همه کابل ها را وصل کرده و سیستم را بوت کنید.

 

بعد از راه اندازی مجدد

خبر خوب از اینجا این است که اگر مشکلی پیش آمد، بلافاصله می دانید که رایانه شما چه زمانی روشن نمی شود. اگر چنین شد، مراحل بالا را تکرار کنید و مطمئن شوید که میله های جدید به درستی در سوکت خود قرار گرفته اند. حتی اگر آنها به درستی نصب شده باشند، بازسازی مجدد می تواند مجموعه ای از مسائل را حل کند.

پس از تکمیل راه اندازی سیستم، باید اطمینان حاصل کنید که مقدار مناسب RAM در نمایه سیستم شما نشان داده می شود. اگر می بینید که سیستم شما تنها پس از ارتقاء بزرگتر 3.2 گیگابایت دارد، این ممکن است به دلیل اجرای سیستم عامل 32 بیتی باشد.

اگر RAM را با مشخصات Intel Extreme Memory (XMP) خریداری کرده اید و می خواهید از این عملکرد اضافه استفاده کنید، باید آن را به صورت دستی فعال کنید. به صفحه BIOS خود بروید. برای اکثر رایانه ها، می توانید با فشردن مکرر کلید Delete با روشن شدن رایانه، به صفحه BIOS دسترسی پیدا کنید. همه مادربردها کمی متفاوت هستند، اما باید گزینه ای را برای فعال کردن مشخصات XMP داخلی در BIOS پیدا کنید.

امیدواریم که این راهنما برای شما موثر بوده باشد.