زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه

تاریخ: ۱۴۰۰-۰۶-۲۹
نویسنده: سهیل
3 راه آسان برای بهبود عملکرد کامپیوتر

داشتن یک رایانه ویندوزی مانند داشتن یک ماشین است. شما باید تعمیرات معمول را انجام دهید تا مطمئن شوید کامپیوتر شما همیشه با حداکثر عملکرد خود کار می کند.

ممکن است فکر کنید که برای افزایش عملکرد ویندوز خود باید ابزارهای مختلف بارگیری کنید، اما به اینها نیاز ندارید. ویندوز 10 (و ویندوز 11) دارای ابزارهای شگفت انگیزی هستند که می توانند به شما کمک کنند.

 

غیرفعال کردن برنامه های راه اندازی غیر ضروری برای بهبود عملکرد کامپیوتر

بهترین پیشنهاد ما برای افزایش عملکرد در ویندوز مربوط به برنامه های راه اندازی است. هر زمان که کامپیوتر خود را روشن می کنید، برخی از برنامه ها ممکن است به طور خودکار در پس زمینه شروع شوند. معمولاً به این دلیل است که نصب کننده برنامه تنظیمات ویندوز را تغییر داده و اجازه می دهد تا در ابتدا اجرا شود تا دسترسی سریع تری به شما ارائه شود.

این ممکن است خوب به نظر برسد، اما این برنامه ها منابع سیستم مانند RAM و CPU را اشغال می کنند، که باعث کند شدن سرعت دستگاه شما می شود. به راحتی می توانید این موارد را خاموش کنید تا مانع این تداخل شوید.

مرحله 1: Task Manager را با راست کلیک روی منوی شروع و انتخاب آن از لیست باز کنید.

مرحله 2: برگه Startup را کلیک کنید تا لیستی از برنامه هایی که هنگام راه اندازی اجرا می شوند را ببینید.

مرحله 3: بر روی برنامه ای که می خواهید از شروع به کار غیرفعال کنید کلیک کنید و غیرفعال را انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که برخی از برنامه های راه اندازی در ویندوز 10 و ویندوز 11 برای اجرا در هنگام راه اندازی بسیار مهم هستند. ممکن است مواردی مانند Intel Graphics، WavesMax، Realtek Audio را مشاهده کنید. مطمئن شوید که موارد مایکروسافت یا سازنده دستگاه خود را غیرفعال نکنید، زیرا می تواند بر استفاده روزانه شما از رایانه شما تأثیر بگذارد.

 

حجم فایل صفحه را افزایش دهید

نکته دوم ما کمی فنی تر است. این شامل تغییر اندازه صفحه است. فایل صفحه فضایی در SSD یا HDD شما است که ویندوز مانند حافظه از آن استفاده می کند. اگر رایانه شما RAM زیادی در اختیار ندارد، پس از آن به فایل صفحه می رود تا سیستم بدون مشکل کار کند. تغییر اندازه فایل صفحه به ویندوز فضای بیشتری برای آن مدیریت می دهد. مراحل انجام این کار در ویندوز 10 و ویندوز 11 یکسان است.

مرحله 1: در منوی استارت، Advanced system را تایپ کرده و سپس View advanced system settings را انتخاب کنید، که Control Panel در زیر آن ذکر شده است.

مرحله 2: روی برگه Advanced کلیک کنید.

مرحله 3: در بخش Performance Options، روی Settings کلیک کنید.

مرحله 4: روی برگه Advanced در پنجره باز شده کلیک کنید.

مرحله 5: تنظیم Virtual memory  را به یک عدد بالاتر تغییر دهید و سپس روی Apply کلیک کنید. به خاطر داشته باشید که حجم بر مگابایت است، بنابراین 1000 مگابایت برابر با 1 گیگابایت خواهد بود.

پس از اتمام این تغییرات، باید رایانه خود را مجدداً راه اندازی کنید. تغییرات اعمال خواهند شد و دفعه بعد که بر روی چیزی کار می کنید که به قدرت پردازشی زیادی نیاز دارد، رایانه شما به راحتی آن را اجرا می کند.

 

جلوه های بصری را در ویندوز تنظیم کنید

ویندوز بسیار شیک است، به ویژه ویندوز 11، با انیمیشن های جدید و جلوه های هوایی شیشه ای. همه اینها می تواند CPU و GPU شما را تحت تأثیر قرار دهد، اما مایکروسافت راه هایی برای کنترل این امر به شما ارائه می دهد. می توانید جلوه های بصری را در ویندوز تنظیم کنید تا از منابع سیستم شما کمتر کاسته شود. اگر از رایانه ای با RAM کم یا CPU کندتر استفاده می کنید، می تواند مفید باشد.

مرحله 1: Performance را در منوی Start تایپ کرده و سپس Adjust the appearance and performance of Windows را انتخاب کنید.

مرحله 2: در برگه Visual Effects، Adjust for best performance را انتخاب کرده و سپس روی Apply کلیک کنید.

مرحله 3: برای اعمال تغییرات، رایانه خود را مجدداً راه اندازی کنید.

اگر مراحل بالا به رایانه شما کمکی نمی کند، سپس از گزینه Custom استفاده کنید و تیک انیمیشن ها و جلوه های مختلف را بردارید. همچنین می توانید روش های دیگری را که مایکروسافت در صفحه پشتیبانی خود ذکر می کند امتحان کنید. این موارد شامل بررسی رایانه از نظر ویروس، بازیابی مجدد کامپیوتر، حذف OneDrive، پاکسازی فضای دیسک و به روز رسانی ویندوز به آخرین نسخه است.