زمان تقریبی مطالعه: 5 دقیقه

تاریخ: ۱۴۰۰-۰۶-۲۹
نویسنده: سهیل
Bios چیست و نحوه استفاده از BIOS

در اعماق رایانه شما، سیستمی به نام BIOS (سیستم ورودی-خروجی اساسی) وجود دارد. روی مادربرد نصب می شود و وظیفه استارت همه چیز، اجرای تشخیص های اولیه و راه اندازی سیستم عامل را هنگام روشن کردن رایانه بر عهده دارد.

به طور معمول، BIOS خوشحال است که کار خود را در پشت صحنه انجام می دهد تا همه چیز کار کند. با این حال، راهی برای دسترسی به این نرم افزار از طریق رابط اصلی وجود دارد که می تواند هنگام بررسی جزئیات چیپست، تغییر تنظیمات اصلی، ایجاد اقدامات امنیتی یا جستجوی دستی مشکلات – در میان سایر کاربردهای مختلف، مفید باشد. اگر علاقمند به دسترسی به BIOS هستید، ما دقیقاً به شما نشان می دهیم که چه کاری انجام دهید و چرا می تواند مفید باشد.

 

بایوس در مقابل UEFI

قبل از ورود به سیستم، بیایید در مورد تفاوت BIOS و UEFI صحبت کنیم. UEFI مخفف کلمه Unified Extensible Firmware Interface است. این نسخه پیشرفته تری از BIOS است که برای به روز رسانی سیستم ایجاد شده است – BIOS چندین دهه است که وجود دارد و محدودیت های آن را به وضوح نشان می دهد. به همین دلیل مادربردهای امروزی به جاینسخه قبلی با UEFI عرضه می شوند. از آنجایی که ما در یک دوره گذار بین BIOS و UEFI هستیم، گاهی اوقات از این اصطلاحات به جای یکدیگر استفاده می کنیم، اگرچه باعث قاطی شدن این دو می شود. فرض کنید هر رایانه جدید یا جدیدی که از آن استفاده می کنید دارای نوعی UEFI است.

همچنین مهم است که توجه داشته باشید که تعدادی رابط برای UEFI بسته به مشخصات سازنده وجود دارد. به عنوان مثال، در اینجا UEFI رایانه های سرفیس مایکروسافت است.

این یک UEFI بسیار ساده است که برخی از سخت افزارهای اولیه و کنترل امنیت را در اختیار شما قرار می دهد، اما موارد دیگری را در اختیار شما قرار نمی دهد. این برای رفع برخی مشکلات خوب است، اما در مورد کنترل مستقیم روی رایانه شما بسیار محدود است.
Bios چیست و نحوه استفاده از BIOS

همانطور که می بینید، این یک شکل پیشرفته تر از UEFI است که شامل قابلیت های بسیار بیشتری است. ما در ادامه بیشتر در مورد این موضوع صحبت می کنیم، اما مهم این است که بررسی کنید با چه نوع رابط کاربری UEFI کار می کنید، مثلا زمانی که اهداف خاصی دارید، مانند اورکلاک کردن رایانه خود و غیره. UEFI ها نیز تمایل به دریافت به روز رسانی با مدل های رایانه ای جدید برای بهبود قابلیت استفاده و غیره دارند.

گزینه 1: دستورات کلید BIOS

اولین گزینه شما برای ورود به BIOS این است که بلافاصله پس از روشن شدن کامپیوتر، کلید سمت راست را فشار داده و نگه دارید. سوال این است که کدام کلید را فشار دهید، و این می تواند بر اساس مادربرد و سازنده متفاوت باشد. کلیدهای متداول برای امتحان عبارتند از:

F2: این رایج ترین کلید برای تغییر به BIOS است، به ویژه در مارک هایی مانند سامسونگ، سونی، توشیبا، ایسر، ایسوس و دل.

F1: لنوو و سونی نیز ممکن است از کلید F1 استفاده کنند.

F3: برخی از کامپیوترهای سونی از این کلید استفاده می کنند.

F10: برخی از کامپیوترهای HP از این کلید استفاده می کنند.

F12: برخی از مدلهای Dell ممکن است از این کلید استفاده کنند.

Run: مدلهای HP ممکن است از این کلید استفاده کنند.

Delete: این جایگزینی برای کلید F2 است که رایانه های MSI، Asus یا Acer ممکن است از آن استفاده کنند.

Volume up: این به طور خاص برای دستگاه های Surface است و به دکمه فیزیکی افزایش صدا اشاره دارد، نه افزایش صدا در صفحه کلید.

گزینه 2: منوی راه اندازی ویندوز

اگر فشار دادن یک کلید برای شما کار نمی کند یا روش مبتنی بر نرم افزار را ترجیح می دهید، Windows به شما اجازه می دهد تا BIOS را از طریق دیگری وارد کنید. در اینجا چکار باید کرد.؟

مرحله 1: “Settings” را در نوار جستجوی ویندوز جستجو کرده و برنامه تنظیمات را انتخاب کنید.

مرحله 2: Update & Security را انتخاب کنید.

مرحله 3: بخش Recovery را انتخاب کنید.

مرحله 4: در بخش Advanced startup، Restart Now را انتخاب کنید.

مرحله 5: منتظر بمانید تا کامپیوتر شما راه اندازی مجدد شود و منوی جدید آن باز شود. در منوی جدید، Troubleshoot را انتخاب کنید.

مرحله 6: در منوی Troubleshoot ، Advanced Options را انتخاب کنید.

مرحله 7: اکنون، UEFI Firmware Settings را انتخاب کرده و برای شروع مجدد Restart را انتخاب کنید. سپس منوی BIOS شما باید بوت شود.

 

از BIOS برای چه مواردی استفاده کنیم؟

رابط BIOS می تواند بر اساس چیپست کمی متفاوت باشد و معمولاً با صفحه کلید شما حرکت می کند، اگرچه برخی از نسخه ها از کنترل ماوس پشتیبانی می کنند. به عنوان یک قاعده، هیچ چیزی را در BIOS تغییر ندهید مگر اینکه دقیقاً بدانید در حال انجام چه کاری هستید – در صورت اشتباه، ممکن است کامپیوتر خود را خراب کرده یا تنظیمات را به طور جدی تغییر دهید. با این حال، برای تغییر دستورالعمل بوت و سایر ابزارهایی که ممکن است هنگام ساخت رایانه شخصی یا اورکلاک پردازنده خود استفاده کنید، مفید است. برخی از گزینه ها در اینجا عبارتند از:

اورکلاک

در اینجا، می توانید منوی UEFI پیشرفته ای را مشاهده کنید که از تنظیم کننده خودکار ASUS برای اورکلاک کردن رایانه به راحتی استفاده می کند در حالی که خطرات بیش از حد گرم شدن یا آسیب را کاهش می دهد. این نسخه خاص با رفتن به حالت پیشرفته و انتخاب AI Tweaker یافت می شود. اگر ترجیح می دهید از A.I. اورکلاک کنید و خودتان محدودیت های خاصی را تعیین کنید، سیستمی مانند این نیز تغییر حالت دستی و تغییر تنظیمات یا حتی پیش بینی سرعت برای ایجاد اورکلاک های احتمالی را ساده می کند. فعال کردن هوش مصنوعی اورکلاک مانند این نیز به سیستم ایسوس اجازه می دهد تا یادگیری خود را از سیستم ادامه داده و در صورت لزوم روند اورکلاک را بهبود بخشد یا از آن محافظت کند.

گزینه های بوت پیشرفته

همانطور که در این منوی Asus UEFI مشاهده می کنید، امکان تغییر ترتیب بوت و اولویت بوت وجود دارد. اگر می خواهید مطمئن شوید که درایورهای UEFI یا سایر اجزای خاص در اولویت هستند، این می تواند مفید باشد. این می تواند به شما در بهینه سازی سرعت بوت، راه اندازی پیکربندی جدید از دستگاه ذخیره سازی و موارد دیگر کمک کند.

نظارت بر دما و فن

بخش پردازنده/حافظه Asus UEFI می تواند دمای پردازنده فعلی را برای نظارت آسان نشان دهد. اگر می خواهید کنترل بیشتری بر روند خنک کننده داشته باشید، می توانید F3 را برای باز کردن منوی میانبر و سپس رفتن به FAN Controls انتخاب کنید.

گزینه های فن به شما امکان می دهد مواردی مانند افزایش و کاهش محدودیت ها را برای کنترل نحوه واکنش فن به فعالیت رایانه کنترل کنید. در مورد سیستم های خنک کننده بسیار کارآمد، حتی می توانید این محدودیت ها را کاهش دهید تا به کاهش نویز فن کمک کنید.

نظارت بر اجزای اخیراً اضافه شده

اگر در این UEFI وارد حالت پیشرفته شده اید و از قسمت Extreme Tweaker/GPU.DIMM Post استفاده می کنید، می توانید بلافاصله اطلاعات مربوط به همه کارت های گرافیکی متصل و ماژول های حافظه را مشاهده کنید تا ببینید چه چیزی تشخیص داده شده و به درستی کار می کند. این امر هنگام ساختن رایانه ای با اجزای جدید، استفاده از چندین پردازنده گرافیکی یا ارتقاء با فضای ذخیره سازی مفید است، زیرا در یک نگاه می توانید ببینید چه چیزی کار می کند و چه چیزی کار نمی کند.

به خاطر آوردن آنچه آخرین بار انجام داده اید

در اینجا یک ترفند کوچک وجود دارد که می تواند با بررسی ویژگی های پیشرفته BIOS مفید واقع شود: اگر تنظیمات خود را تغییر داده اید و یادآوری آخرین کاری را که انجام داده اید برای شما مشکل است، به بخش Extreme Tweaker در حالت پیشرفته بروید و دکمه Last Modified  را بزنید، با این کار گزارش آخرین تغییرات ایجاد شده نمایش داده می شود. همچنین قبل از ذخیره، تغییرات فعلی ظاهر می شوند تا بتوانید دوباره آنها را بررسی کنید.