زمان تقریبی مطالعه: 2 دقیقه

تاریخ: ۱۴۰۰-۱۲-۱۰
نویسنده: سهیل
Windows 11 هنوز یک مزیت بزرگ را نسبت به MacOS دارد

بیشتر مردم طرفدار مکینتاش هستند و بدون شک این حس علاقه غیر منطقی نیست. رابط کاربری MacOS به سادگی و آشنا بودن معروف است، به خصوص اگر از iPhone یا iPad نیز استفاده می کنید. انتشار رقیب اصلی آن، ویندوز، این وضعیت را تغییر نداده است، اما یک ویژگی چندوظیفه ای جدید در Windows 11 معرفی شده است که MacOS نمی تواند با آن رقابت کند.

گروه های اسنپ Windows 11

اگر یک چیز در مورد ویندوز 11 دوست داشته باشم، روشی است که مایکروسافت آن را Snap Groups می‌نامد. با استفاده از آن، می توانید به طور خودکار پنجره های باز خود را به شش روش مختلف انتخاب و روی هم قرار دهید. فقط روی دکمه حداکثر کردن نگه دارید و گزینه های مختلف ظاهر می شوند. یکی از موارد مورد علاقه من “side by side” است، که در آن دو برنامه می توانند همیشه در کنار یکدیگر اجرا شوند.

همچنین گزینه دیگری وجود دارد که می توانید چهار پنجره را به شکل مربع باز کنید. در مانیتورهای اتصالی، این کار مفید است، زیرا می‌توانید راه‌هایی برای استفاده از تمام فضای صفحه نمایش خود بیابید. شاید راحت‌ترین جنبه این ویژگی، جنبه «قطع کردن» باشد. فقط یک پنجره را به هر طرف صفحه بکشید و سیستم به صورت بصری جایی را که می توانید به آن ضربه بزنید، پیش نمایش می کند. بسیار سریع و شهودی است.

با Windows 11، شما همچنین می توانید از ترکیب صفحه کلید برای جابجایی در ویندوز خود استفاده کنید. سپس Alt + Tab وجود دارد که تجربه زیبایی است و پیش‌نمایش زنده پنجره‌های باز شما را در پس‌زمینه نشان می‌دهد. همه اینها به شما کمک می کند تمرکز خود را حفظ کنید و پنجره هایی را که می خواهید باز کنید. این چیزی است که MacOS با آن مشکل دارد.

حالت چندوظیفه ای در MacOS

در MacOS، چندوظیفه ای و بهره وری بسیار پیچیده تر است. هیچ مکانیزم “snapping” همانطور که در ویندوز وجود دارد، وجود ندارد. برای باز کردن ویندوز در کنار هم یا به صورت تقسیم صفحه، تنها یک راه وجود دارد. ابتدا باید ماوس خود را روی دکمه سبز رنگ ماکسیمیز قرار دهید و انتخاب کنید که پنجره به سمت چپ یا سمت راست صفحه نمایش داده شود. پس از آن MacOS به شما اجازه می دهد آن طرف صفحه را با یکی از برنامه های باز خود پر کنید.
اما یک مشکل در آن وجود دارد. مکانیسم فعلی به این معنی است که دسترسی بصری به داک و نوار منو را از دست خواهید داد. برخلاف Snap Groups در ویندوز. MacOS برنامه‌های اسپلیت‌اسکرین را تمام‌صفحه می‌گیرد و برای جابه‌جایی بین آن‌ها، باید دوباره ماوس را نگه دارید و گزینه Replace tiled window را انتخاب کنید.
اساساً، مک ها با پنجره های باز تقسیم شده به عنوان فضاهای جداگانه برخورد می کنند. این یک مشکل جزئی است، اما در طول یک روز کاری شلوغ، زمان صرف شده برای خروج و جابجایی بین آن برنامه ها می تواند خسته کننده باشد.
درست است که ژست‌های ترک پد یا Mission Control وجود دارد که می‌توانید از آن برای جابه‌جایی بین پنجره‌های باز استفاده کنید، اما به اندازه نحوه عملکرد همه‌چیز در ویندوز 11 شهودی نیست. چندوظیفه‌ای در ویندوز پیشرفته تر و بسیار راحت تر است.
حتی iPadOS راه‌های بیشتری برای پرش به صفحه تقسیم‌شده ارائه می‌دهد. واضح است که چندوظیفه ای در MacOS در طول سال ها نادیده گرفته شده است.

برنامه های شخص ثالث

با این حال، تمام امیدها برای MacOS از بین نمی رود. من از یک راه حل Tiles پنجره شخص ثالث برای کمک به بهره وری استفاده می کنم. مانند ترکیبات صفحه کلید Snap Assist در ویندوز 11، Spectacle یک برنامه شخص ثالث است که به شما امکان می دهد پنجره های باز را در کنار یکدیگر قرار دهید. می توانید از کلیدهای Option و Command به همراه کلیدهای جهت دار برای ارسال پنجره به سمت خاصی از صفحه استفاده کنید. Spectacle همچنین در نوار منو قرار دارد، بنابراین می توان آن را از بالای صفحه به روشی مشابه Snap Groups فعال کرد.
راه حل های دیگر برای حل مشکلات پنجره MacOS عبارتند از Moom، Magnet، BetterSnapTool و BetterTouchTool. اکثر این برنامه‌ها پولی هستند، اما تا زمانی که اپل ابزاری مانند Snap Layouts را به MacOS اضافه کند، اینها ممکن است راهی برای افرادی باشد که از چند ویندوزی استفاده می‌کنند.